Co se může blockchainová komunita naučit z koronakrize?

0
(0)

Jaká je role blockchainu v krizi? Je třeba začít uvědoměním si rozevírajících se společensko-ekonomických nůžek.

Překvapivě aktivní komunita

Jsme v bezprecedentní situaci. Čeho si v této situaci můžeme povšimnout je, jak se komunita seskupuje a užitečné open-source projekty jsou rychle dokončovány. Lid se sám organizuje. Je to něco velmi podobného tomu, co jsme mohli pozorovat v období krize 2008/2009.

Decentralizace

Decentralizace se děje, aniž bychom takto dění pojmenovávali. Tato spontánní reakce je silná a je vzrušující pozorovat různé s blockchainem spojené iniciativy skupin jako Gitcoin a The Global Hack, které se za pomoci fundraisingu snaží přijít s řešeními. 

Problémy ve strukturách

Covid-19 vrhá světlo hned na spoustu nedostatků v našich společenských strukturách. Můžeme vidět nedostatky ve zdravotních systémech po celém světě nebo nedostatečnou odolnost ekonomik, kterou způsobuje mimo jiné vysoké propojení globální společnosti. Blockchain pracuje na řešení některých z těchto nedostatků a mezitím pracujme na adaptaci naší vlastní práce.

Začněme od začátku

Jedno z prvních nařízení mnoha vlád bylo ‘pracujte z domu!’. Nevyžaduje žádný speciální fištrón, abychom si uvědomili, že zatímco ti, kteří pracují hlavou, do online režimu přesedlají relativně snadno, zatímco jiní pracovníci ztrácejí zaměstnání. Chybí nám empatie s miliony, možná miliardami těch, kteří čelí této hrozbě a která by mohla ochromit naší společnou demokratickou budoucnost.

Potřebujeme lidi online

Přístup k internetu není tak samozřejmý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jen v USA nemá přístup k vysokorychlostnímu internetu na 20 milionů lidí. Celosvětově pak má přístup k internetu jen 53,6% populace. A abychom mohli dosáhnout digitální populace, nemohou zůstat široké masy offline. Jak by totiž mohli lidé používat kryptoměny nebo decentralizované nástroje voleb, když ani nemají přístup k internetu?

Někteří poskytovatelé služeb již přišli se zvýhodněnými balíčky, které dostanou internet do rodin s dětmi ve školním věku. To jsou ovšem jen dočasná řešení, ale například UNICEF již rozjel iniciativu GIGA, která má za cíl dostat internet do každé školy.

Potřebujeme spolupracovat

Nejeden blockchainový projekt ztroskotal kvůli nedostatkům v kooperaci nebo neschopnosti se domluvit na kompromisech. Vznikají skupiny nejen na Facebooku, které produkují open-source Google dokumenty, které přinášejí lidem prospěch. A blockchain je stejný.

Potřebujeme alternativní systémy

Například lokální kryptoměny v komunitách mohou bezpochyby pomoci. Sice s nimi asi nepůjde splácet hypotéky a exekuce, ale jistě mohou pomoci jako systém, který by mohl být (prozatím?) komplementární k celku. Takto již běží například projekty BerkShare v USA nebo Sarafu v Keni, kde pomáhají malým lokálním podnikům přežít.

Závěr

Lokální kryptoměny, které podpoří komunity, jsou jen jednou z mnoha možností, jak může blockchain a kryptoměny pozitivně přispět společnosti v této nelehké době. Je také jasné, že internetové připojení a alespoň jeden počítač v každé domácnosti bude patřit k základním předpokladům pro fungování v budoucnosti. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img