Koronavirus a nekonečné zadlužování – kam to povede?

0
(0)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Koncem minulého měsíce Michal Burry, známý z filmu The Big Short (Sázka na nejistotu), udělal něco, co ještě nikdy. Tweetnul.

Možná i díky tomu, že na Twitteru existuje celá řada účtů s jeho jménem, jeho reakce na zavádění plošných restrikcí kvůli epidemii koronaviru v USA zůstávala nějakou dobu bez povšimnutí…

Nesouhlas s plošným zaváděním restrikcí

Burry na svém Twitterovém účtu nesouhlasí s plošným zaváděním restrikcí v Americe. Tvrdí, že politikům chybí cit pro boj s koronavirem a chtějí maximalizovat strach mezi obyčejnými lidmi. Tvrdé restrikce ničí podle něj ekonomiku; především malé a střední podniky a obecně vytvářejí obrovské psychické utrpení, mnohem větší než je jejich přínos.

Zásady nevycházení by se podle Burryho mohly omezit pouze na cílenou skupinu lidí. Zavedení plošné karantény snižuje možnost většiny vytvořit si na COVID-19 imunitu.

Škodlivější než samotný virus jsou naše reakce na něj

Burry ve své reakci na rekordní čísla americké nezaměstnanosti doslova píše, že to není virus, který zabíjí, ale reakce na něj, která ničí životy lidí a ekonomiku.

Již minulý rok v září Burry před ekonomickou krizí varoval, když tvrdil, že záplava peněz do indexových fondů má paralelu s bublinou před rokem 2008 a indexové fondy přirovnával k subprime CDO, které sehrály klíčovou roli právě během krize v roce 2008. Na nesmyslný a nepřirozený růst akciových indexů poukazoval i hedge fond manažer Ray Dalio.

Současná krize je jen pokračováním krize z roku 2008

Zajímavým způsobem o souvislosti s krizí v roce 2008 a tou současnou hovoří česká ekonomka Šichtařová. Tvrdí, že krizi v roce 2008 jsme nezvládli, protože jsme se globálně rozhodli zachraňovat to, co mělo přirozeným vývojem zkrachovat. Typickým příkladem je zachraňování Řecka a jeho ekonomiky o několik let později, které nás všechny zadlužilo jen proto, že se politici báli, aby řecká krize nepostihla celou Evropskou unii. Nicméně, kdyby ekonomika Unie byla zdravá, bylo by se čeho obávat?

Pandemie špatný stav ekonomiky pouze odhalila

Šichtařová tvrdí, že pokud budou podobné procesy – zachraňování toho, co by mělo přirozenou cestou zkrachovat – v globálním měřítku dále pokračovat i jako “řešení” současné krize, bude se jen roztáčet nekonečný kolotoč zadlužování nás všech. Čím déle budeme oddalovat skutečné řešení, které spočívá v odbourání slabých a nefunkčních článků v ekonomice, tím více si zaděláváme na mnohem větší problémy v budoucnosti. Pandemie pouze odhalila špatnou kvalitu údajného hospodářského růstu, ale nevytvořila ji.

Zdroj: BNN Bloomberg, Business rádia Z

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img