Ray Dalio: Svět se zbláznil a systém je rozbitý

5
(1)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Ray Dalio je jedním z největších světových hedge fond manažerů. Ke konci minulého roku vydal článek s názvem „Svět se zbláznil a systém je rozbitý“, ve kterém hovoří o levných penězích pro bohaté a naopak o nedostupnosti peněz pro ty, kteří je nemají.

Propast se zvětšuje

Propast mezi bohatými a chudými se tak neustále podle něj zvětšuje. Dalio doslova říká, že peníze jsou pro ty, kteří jsou bonitní, zdarma, protože investoři, kteří jim je dávají, jsou ochotni získat zpět méně než vydali. Dělají to proto, že mají v podstatě neomezené množství peněz a do jejich investování jsou „nuceni“ centrálními bankami, které věří, že neustálým tiskem nových peněz nějak rozpumpují ekonomiku. Bohužel investováním peněz do finančních instrumentů jako jsou např. akcie, se tyto peníze nedostávají k lidem, kteří jediní by měli potenciál rozpumpovat svým utrácením stagnující ekonomiku.

Začarovaný kruh

Dalio ve svém článku ukazuje, jak velké banky a investoři, kteří prostě nějak musí investovat peníze, investují do společností, které nepřinášejí do ekonomiky v podstatě žádný hmatatelný přínos, protože tito investoři chtějí investovat do finančních instrumentů, nikoliv utrácet peníze. Peníze tak zůstávají ve finančním systému a nevstupují do reálné ekonomiky. Výsledkem toho je, že ceny finančních aktiv neustále rostou, zatímco reálný ekonomický růst za nimi hluboce zaostává. Tak tu máme uměle nadhodnocená aktiva na jedné straně a na té druhé např. důchodový systém, který přestává být udržitelný.

Nefunkční systém

Zjednodušeně řečeno: ačkoliv existuje v oběhu stále větší a větší množství peněz, ty se nedostávají k „obyčejným“ lidem, kteří by je mohli utrácet a tím pádem oživit ekonomiku, protože zůstávají ve virtuálním světě finančních instrumentů jako investice těch, kteří již peněz mají nadbytek. Tento nefunkční systém nemohl fungovat stejným způsobem donekonečna. Je tedy logické, že první větší celosvětový problém bude působit jako rozbuška pro další změny, které nutně musí přijít.

Závěr

Dalio v této situaci doporučuje jako investici fyzické zlato. Stojí za zmínku, že ten stejný Dalio také napsal článek o změně paradigmatu ve společnosti. Článek se zmiňuje o pravidelných cyklech, kterými prochází trhy každých cca 10 let a které vedou ke změně fungování těchto trhů. Když skončil předchozí cyklus, došlo ke globální finanční recesi a pádu bank, což vedlo ke vzniku Bitcoinu. Nyní se nacházíme v podobné situaci. Kryptoměny tak mají velkou šanci prokázat, že jsou schopné v krizi fungovat jako bezpečný, transparentní a necenzurovatelný způsob plateb tak, jak byl vlastně Bitcoin původně navržen.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Miroslav

Přesně. Pěkný počteníčko.

spot_img