Dolar pomalu ztrácí podíl na světových rezervních měnách

1
dolar, zkázu, analytici válka čína blockchain
Zdroj: pixabay.com

Zatímco podíl japonského jenu na světových rezervních měnách roste, podíl amerického dolaru naopak klesá. Dominantní postavení, které dolar zatím má, se tak pomalu snižuje.

Dolar ztrácí 1% podíl ročně

Jak ukazují data Mezinárodního měnového fondu (MMF), zatímco ve 3. čtvrtletí 2020 činil dolarový podíl v rezervách asi 60 %, ještě ve 3. čtvrtletí 2014 šlo o 66 %. Podíl americké měny na globálních měnách držených v rezervách nadále klesá. To znamená, že dominantní postavení amerického dolaru jakožto dominantní globální rezervní měny může být v nebezpečí.

Uvedená čísla naznačují, že tempo, kterým dolar ztrácí svoji výsadní pozici, odpovídá přibližně jednomu procentu ročně. Za dalších deset let by tak mohl spadnout pod 50 %.

Dolar – klesající nadvláda –  (zdroj: MMF)

Světová rezervní měna

Dolar získal dominantní postavení historicky, když byl poslední měnou, která byla podložena zlatem. V současné době však jeho pozice světové rezervní měny stojí na slabých základech. Nicméně, ačkoli je podíl USD nyní nejníže za posledních 8 let, ve skutečnosti se nejvíce otřásl v roce 1991 – před 20 lety. K tomu došlo v důsledku nástupu eura, přičemž dolarový podíl tehdy klesl na pouhých 46 %.

Nakonec však euro nedokázalo dolar sesadit a usadilo se kolem 20 %, kde se jeho podíl přibližně pohybuje posledních 6 let. Čínská měna juan renminbi (RMB) se pak nedokázala prosadit prakticky vůbec. Oficiální rezervní měnou se stala v roce 2016, ale ačkoli je Čína druhou největší ekonomikou na světě, její měna má v rezervách podíl pouhých 2,13 %.

Jediná měna, která si co se týče úmístění v rezervách za posledních 8 let výrazně polepšla, je japonský jen. Podíl měny asijské země držené v rezervách vzrostl z 3,5 % v roce 2015 na 6 % do konce třetího čtvrtletí roku 2020.

Závěr

Americký dolar je stále považován za světovou rezervní měnu a zatím se na tom nic nemění. Jeho podíl v rezervách však pomalu klesá a tímto tempem mu za deset let začne téct do bot. Na výraznější povodeň s katastrofickým účinkem pro USD by však bylo potřeba, aby klesl pod 50 % výrazně. Zajímavě pak může zamíchat kartami změna, kterou v ekonomickém systému nastolí příchod digitálních měn – CBDC, popř. Bitcoin. Pokud by BTC zaujal byť i malé místo ve světových rezervách, jeho cenu by to pravděpodobně poslalo ještě výše.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře