Dolar pomalu ztrácí podíl na světových rezervních měnách

5
(6)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Zatímco podíl japonského jenu na světových rezervních měnách roste, podíl amerického dolaru naopak klesá. Dominantní postavení, které dolar zatím má, se tak pomalu snižuje.

Dolar ztrácí 1% podíl ročně

Jak ukazují data Mezinárodního měnového fondu (MMF), zatímco ve 3. čtvrtletí 2020 činil dolarový podíl v rezervách asi 60 %, ještě ve 3. čtvrtletí 2014 šlo o 66 %. Podíl americké měny na globálních měnách držených v rezervách nadále klesá. To znamená, že dominantní postavení amerického dolaru jakožto dominantní globální rezervní měny může být v nebezpečí.

Uvedená čísla naznačují, že tempo, kterým dolar ztrácí svoji výsadní pozici, odpovídá přibližně jednomu procentu ročně. Za dalších deset let by tak mohl spadnout pod 50 %.

Dolar – klesající nadvláda –  (zdroj: MMF)

Světová rezervní měna

Dolar získal dominantní postavení historicky, když byl poslední měnou, která byla podložena zlatem. V současné době však jeho pozice světové rezervní měny stojí na slabých základech. Nicméně, ačkoli je podíl USD nyní nejníže za posledních 8 let, ve skutečnosti se nejvíce otřásl v roce 1991 – před 20 lety. K tomu došlo v důsledku nástupu eura, přičemž dolarový podíl tehdy klesl na pouhých 46 %.

Nakonec však euro nedokázalo dolar sesadit a usadilo se kolem 20 %, kde se jeho podíl přibližně pohybuje posledních 6 let. Čínská měna juan renminbi (RMB) se pak nedokázala prosadit prakticky vůbec. Oficiální rezervní měnou se stala v roce 2016, ale ačkoli je Čína druhou největší ekonomikou na světě, její měna má v rezervách podíl pouhých 2,13 %.

Jediná měna, která si co se týče úmístění v rezervách za posledních 8 let výrazně polepšla, je japonský jen. Podíl měny asijské země držené v rezervách vzrostl z 3,5 % v roce 2015 na 6 % do konce třetího čtvrtletí roku 2020.

Závěr

Americký dolar je stále považován za světovou rezervní měnu a zatím se na tom nic nemění. Jeho podíl v rezervách však pomalu klesá a tímto tempem mu za deset let začne téct do bot. Na výraznější povodeň s katastrofickým účinkem pro USD by však bylo potřeba, aby klesl pod 50 % výrazně. Zajímavě pak může zamíchat kartami změna, kterou v ekonomickém systému nastolí příchod digitálních měn – CBDC, popř. Bitcoin. Pokud by BTC zaujal byť i malé místo ve světových rezervách, jeho cenu by to pravděpodobně poslalo ještě výše.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal

Dolar je sexy. Ano, skutečně jsem to napsal na tento web 😀
I když ztrácí podíl v rezervních měnách, pro běžného člověka je sexy. Všechno se měří v dolaru, nikdo nepočítá cenu Bitcoinu přes jeny. Dolar je ve filmech, ve hrách, když člověk vidí dolar, má prostě lepší pocit, než když vidí jen. Aspoň si to myslím.

Proto bude dolar podle mě ještě dlouho v klidu, i když jeho důležitost bude klesat.

spot_img