První prototyp amerického CBDC již v červenci – Kdo to ale bude používat?

4.3
(11)

Massachusettský technologický institut a bostonský Fed spojily své síly při vývoji prototypu digitální měny americké centrální banky. První prototyp verze amerického CBDC by mohl být představen již letos v červenci.

V době, kdy Čína již provádí „generální zkoušky“ pro svoji digitální měnu centrální banky (CBDC), se objevila zpráva agentury Bloomberg, ve které se píše, že v červenci bychom se mohli dočkat prototypu americké verze CBDC.

Proč vlastně “digitální dolar” vzniká?

I když dosud neexistuje oficiální politický mandát Fedu, zákonodárci, regulační orgány a zúčastněné strany poslední dobou hodně mluví o potřebě urychlit proces vypořádání transakcí prostřednictvím jednotlivých účtů u Fedu, místo aby používaly peníze z komerčních bank jako SWIFT nebo Fedwire a tím by se elegantně zbavily překážek v distribuci sociálních a stimulačních plateb prostřednictvím bankovnictví.

Zastánci americké CBDC tvrdí, že by digitální dolar „usnadnil institucím širší a rozmanitější přístup k provádění plateb vysoké hodnoty“.

Rozdíl mezi USA a Čínou

V Číně, kde Čínská lidová banka začala pracovat na projektu CBDC (digitálního juanu) již v roce 2014, je CBDC považováno za způsob, jak narušit nadvládu duopolu AliPay a WeChat Pay. Se vzestupem mobilních plateb v zemi a poklesem hotovostních plateb vzrostlo znepokojení nad bublinou peněz komerčních bank, zamčených na účtech Alibaba či Tencent.

Dovey Wan, zakladatelka čínské společnosti Vitive Primitive Ventures, k tomu podotkla:

„Digital RMB je projekt, který je koncipován jako prostředek k opětovnému prosazení měnové kontroly v zájmu finanční stability.“

(Pozn: RMB (Renminbi) je výraz pro digitální formu čínské fyzické měny. Díky technologii blockchain je distribuována čínskou centrální bankou poskytovatelům druhého stupně, včetně státních bank a poskytovatelů online plateb, jako jsou Alipay a WeChat Pay).

Jak čínské, tak i americké úsilí o vytvoření CBDC znamená pokus vytvořit na vysoké úrovni konkurenta k produkci peněz komerčních bank. Čínská lidová banka má totiž obavu, že mobilní platební společnosti jako Alipay a WeChat Pay mají příliš mnoho kontroly nad peněžní zásobou, což je názor, kteří sdílejí i další analytici.

Naproti tomu v USA se bankovní subjekty na trhu tvrdě staví proti myšlence zavedení CBDC.

Podle zveřejněných informací utratila Americká asociace bankéřů (ABA) během čtvrtého čtvrtletí roku za lobbing zákonodárců téměř 3 miliony dolarů. Celkově sdružení utratilo v roce 2020 lobbováním téměř 12 milionů dolarů.

Největší samostatnou skupinou, která získává finanční prostředky z lobbování ABA, je Ross Feingold, komerční právník se sídlem v Tchaj-peji a bývalý poradce hongkonské pobočky Deutsche Bank. Ten v rozhovoru pro Blockworks řekl, že v USA ve skutečnosti neexistuje legální cesta, jak donutit zavedené finanční instituce, aby přijaly CBDC jako platební metodu. Jinak by to vypadlo v USA jako v Číně a to by bylo “kulturně nechutné”.

Boj o moc

Americká asociace bankéřů v jednom ze svých dokumentů tvrdí, že CBDC by poskytly Fedu až příliš mnoho pravomocí a bylo by nevhodné, aby se Fed stal “národním arbitrem sociálních otázek“ pro některé kontroverzní nákupy, jako je konopí a střelné zbraně.

 „Právo lidí na transakce mimo dohled centrální banky je ctěná občanská svoboda, která je chráněna řádným procesem konkurenčního sektoru soukromého bankovnictví“

Tady třeba dodat, že obavy ABA ohledně soukromí mohou být přehnané, protože vláda USA již nyní má nástroje a právní rámec (oprávnění) sledovat jakékoli transakce.

“Zákon o bankovním tajemství a rozsáhlá autorita sítě pro vymáhání finančních zločinů ministerstva financí jsou výkonnými nástroji pro orgány, které mají sledovat a vyšetřovat transakce jednotlivců“

Nikam nespěchejme

Během pondělního virtuálního panelu na bankovní konferenci předseda Fedu Jerome Powell zopakoval, že by raději, aby USA nikam nespěchaly a vše důkladně zvážily:

“Protože jsme hlavní světovou rezervní měnou, nemusíme s tímto projektem spěchat a nemusíme být první, kdo to uvede na trh … “Máme povinnost být na špici v porozumění technologickým výzvám, jakož i potenciálním nákladům a výhodám vydávání CBDC a toto vše zkoumáme.”

Powell ve svém prohlášení dále uvedl, že USA jsou “suverénní kotvou” nejdůvěryhodnější měny na světě a položil řečnickou otázku, jestli narušení tohoto stavu je bezpečné a jestli vůbec takový systém USA potřebují.

Závěr

Rok 2021 je mnohými odborníky označován jako rok CBDC (digitálních měn centrálních bank). Jak ovšem dokazuje poslední vývoj z USA, ne všude se tato myšlenka setkává s pochopením a nadšením. A jak se dalo očekávat, nejhlasitěji v USA pochopitelně křičí komerční banky…

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

No to je nádhera! Aniž bych hodnotil myšlenku CBDC: Takže oni za tři miliony dolarů v podstatě vymysleli, že Komerční banky chrání uživatele standardních peněz před dohledem centrálních bank? No… Poněkud to sice narušuje fakt, že to není pravda. A kdyby byla, tak jaký hlavní smysl by to mělo mít? Například praní špinavých peněz mimo dohled centrálních bank? Hmmm… Tedy řeknu vám, že jsem ani netušil, jací jsou to lidumilové ty komerční banky. Jak oni to s lidmi mysli dobře. Nejsou náhodou komerční banky filantropické instituce? To je mi překvapení! To určitě přesvědčí veřejnost, aby se postavila za své oblíbené komerční banky. Jen… Nedá se náhodou před dohledem centrální banky ochránit alternativně také tak, že si lidé prostě pošlou nějakou svobodnou kryptoměnu? Třeba Bitcoin? Pšššt!! No doufám, že i přes vynaložené prostředky je alespoň většině pozorovatelů jasně, že komerční banky jen bojují o přežití. Měli by pochopit, že stále mohou existovat coby institucionální uchovatelé kryptoměn movitým klientům, kteří nedůvěřují vlastnímu zabezpečení digitálních prostředků. Může to být poměrně drahá služba. Jinak nevím. Pokud nenajdou uplatnění, tak končí. Ani nedomýšlí, kolik hladovějících lidí se za tyto “lobovací” peníze mohlo najíst.

ppetr1

vsechny uvedene zpravy maji jen zastrit skutecny smysl digitalnich fiatmen a tou je moznost jit s urokovou sazbou silne do MINUSU !
nejak se ty nesplatitelne dluhy splatit musi a inflaci to pujde nejrychleji.

spot_img