Stane se CBDC propadákem?

4
(3)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Práce na digitalizaci národních měn jsou v plném proudu. V tomto závodě jednoznačně vede Čína, která začíná distribuovat digitální jüan do několika odvětví. Ve světě ale vyvstala otázka, zda digitální měny vydané centrálními bankami (CBDC) nebudou propadákem.

CBDC na cestě

Digitální měny vydané centrálními bankami se staly diskutovaným tématem během první vlny pandemie koronaviru. Ve světě již existuje mnoho projektů CBDC, které jsou v pokročilém stádiu vývoje a mohly by být spuštěny dříve, než se čekalo. Výjimkou není ani Čína, která v závodu o CBDC jednoznačně vede.

Podle nedávné analýzy neexistuje zjevné ospravedlnění náhražky digitálních peněz za účelem alokační účinnosti. Analýzu, zaměřenou na digitální měny, prováděli přední evropští ekonomové Peter Bofinger a Thomas Haas.

Peter Bofinger a Thomas Haas z VoxEu se zaměřili na to, proč by se CBDC mohly stát v Evropě propadákem. Podle jejich slov bylo mikroekonomickým aspektům digitálních měn věnováno relativně málo pozornosti.

Podle ekonomů je většina modelů CBDC nedostatečně prozkoumaná a centrální banky by měly přehodnotit celý svůj přístup k digitálním měnám. V článku VoxEU stojí:

„ Z pohledu uživatelů existuje jen velmi malá motivace přejít na CBDC, která by poskytovala pouze nedokonalou náhradu za hotovost. Přímý účet, vedený u centrální banky, vzhledem k absolutní bezpečnosti může být lákavý, ve výsledku je ale nepravděpodobné, že uživatelé s menším množstvím CBDC uvidí důvod pro přechod z tradičního bankovního účtu na účet u centrální banky.“

Podle Bofingera a Haase by poptávka po digitální národní měně závisela na úrokové sazbě vkladů. Centrální banky by mohly například nabídnout účty pro držení CBDC se zajímavým úrokem, což by jim ve finále poskytlo dokonalou kontrolu nad jejich měnou.

Závěr

Ve světě nadále probíhá diskuze na téma digitalizace měnového systému a jak ji využít v reálném světě. V Evropě nejdále pokročilo Švédsko se svoji e-kronou. Digitální fiat měny ale můžeme očekávat spíše v příštích několika letech než měsících.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: