Co se děje v Číně se zaváděním digitálního jüanu, a kde je Jack Ma?

4.5
(4)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Čínský digitální jüan podle zpravodajského portálu Nikkei Asia může ohrozit dva technologické giganty v zemi. Firmy Alibaba a Tencent by mohly být ohroženy platebními operacemi s plánovanou digitální měnou Číny.

Digitální juan vládne všem

Čínská vláda v minulém týdnu začala jednat tak, aby zabránila obchodní expanzi technologických gigantů Alibaba Group a Tencent. Přestože je vláda před několika lety chránila, situace se nyní obrátila.

Dvě technologické společnosti prý ohrožují stávající finanční systém země kvůli jejich vstupu do finančního sektoru. Silný vliv těchto společností tak může velmi brzy omezit právě čínská vláda se svou digitální měnou (CBDC).

Již 24. prosince 2020 oznámily čínské regulační orgány, že společnost Alibaba je vyšetřována pro podezření z porušení protimonopolního zákonu. Finanční společnost Ant Group, patřící pod Alibaba Group, mimo jiné čelila dotazování ze strany finančních úřadů.

O postupech čínských regulačních orgánů také informoval zakladatel Alibaby, Jack Ma. Ten na finanční konferenci konané v Šanghaji 24. října minulého roku prohlásil:

„Nemůže použít včerejší metody k regulaci budoucnosti. Čínská vláda zpočátku chránila bezhotovostní platební službu Alibaba jako technologii, která přináší revoluci v distribuci a financování.“

Zmizení Jacka Ma

Nepřítomnost zakladatele Alibaba Jacka Ma v posledních dvou měsících na veřejnosti, včetně jeho nepřítomnosti v závěrečné epizodě televizní show, ve které se měl objevit jako soudce, vyvolala spekulace na sociálních médiích.

Nejvýznamnější čínský podnikatel se neobjevil na veřejnosti od konání fóra v Šanghaji koncem října, kde kritizoval čínský regulační systém ve svém projevu, což mělo za následek pozastavení plánované IPO Ant Group za 37 miliard dolarů.

Mluvčí Alibaby v pondělí sdělil agentuře Reuters, že ke změně v televizní show došlo kvůli konfliktu v plánování, další komentář odmítl.

Hospodářské řízení Číny

Oznámení o antimonopolní sondě vůči společnosti Alibaba přišlo necelý týden poté, co čínská komunistická strana uspořádala výroční ekonomické setkání. Čína se rozhodla posílit protimonopolní úsilí a zabránit neuspořádané expanzi kapitálu.

Čínská vláda také rozhodla o tom, aby platební společnosti v zemi (Alipay a WeChat Pay) ukládaly finanční rezervy do centrální banky země. Čínská vláda také chce přísnější požadavky pro IT společnosti. Své naděje vkládá do digitálního jüanu.

Závěr

Čína v letošním roce spustí digitální jüan, čímž se objeví také nové platební aplikace a systémy. Ačkoliv vypuštění digitální měny Čínou nemusí nutně vést k rozpadu Alipay, Alibaby nebo Tencentu, silné postavení těchto společností by se mohlo začít hroutit. A to nemluvě o záhadném zmizení nejvlivnějšího čínského podnikatele.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

ANO TO SI UVEDUMOJI UZ DAVNO – jen nekteri lide si to jeste neuvedomuji jaky muze byt dusledek ohrozeni btc !!
proc by to jinak cina delala kdyz nad vypocetnim vykonem ziska kontrolu??
toto je jen zkouska jak se to vse uchytne u vovci :-))
cina si moc dobre uvedomuje ,ze zavedenim digi meny – by sel btc velmi vyrazne nahoru – kdo nechape tak je mi jej lito.

posledni propad byl jen znamkou zmatků 🙂 ohledne vyvoje cen a budoucnosti.
lidi proste nechapou souvislosti 🙁 a chovaji se jak vovce – nekolik longaru to muselo poradne vyplachnout – propad.holt – hamiznost ,ze pane petr2 🙂 – snad da nekdo kdo vydelal vase mio na dobrocinne ucely.

spot_img