[Osobnost] Jack Ma – Zakladatel Alibaby, čínský „Bill Gates“ a jeho příběh plný neúspěchů

3

Multimiliardář Jack Ma je u nás zatím stále poměrně neznámý, byť o jeho firmě Alibaba již pravděpodobně většina z vás slyšela. Tentokrát bude řeč o Číně a o jednom drobném místním človíčkovi, který dokázal něco skutečně neobyčejného. V tomto článku jsme si kladli otázku, jak si splnit své sny a nebát se neúspěchu. Po seznámení s příběhem Jacka Ma bych se na tuto otázku nejspíš zeptal právě Jacka. Jak brzy zjistíte, jeho život je neúspěchů plný. Jack na podobné dotazy odpovídá metaforou o boxerovi. Mohl by snad boxer uspět, kdyby se obával úderů?

V minulém díle jste četli: „Prohra je jen příležitost k tomu, abychom začali znovu a inteligentněji.“

Čína

Když se řekne Čína, tak nejde jen o nejlidnatější stát světa s obrovským tržním potenciálem, nejen pro kryptoměny. Tradiční kultura této země je přímo okouzlující. Jestli je na Číně něco zajímavého, tak je to právě tato prastará tajemná a krásná kulturní stopa, která nás láká svojí orientální vůní. Nechceme raději nic vědět o současném komunistickém režimu, porušování lidských práv a nízké životní úrovni číňanů. Raději bychom se ponořili do bájného světa staré Číny a vychutnali si šálek lahodného čaje v obklopení pozoruhodné krajiny a její divoké přírody.

Svět, který chceme znát, je svobodný. Lidé nerušeně pracují na svých čajovníkových a rýžových plantážích, jež na kopcích svou členitostí vytvářejí zajímavé scenérie. V taoistických či buddhistických klášterech se mniši učí tajné styly kung-fu a ve vzduchu, prostoupeném kouřem vonných tyčinek, se nesou mantry, odříkávané podle kaligrafií vyvedených spisů. Tento neuchopitelný půvab starého světa, který nechce být zapomenut a ukrývá se za každou, dnes již okoukanou, replikou vzácného porcelánu a nábytku, ten chceme znát.

Jack Ma

O tom, zda naše dnešní osobnost sdílí toto okouzlení, můžeme jen polemizovat. Současný svět je jiný a jiní jsou i lidé. Přiznejme si to, zdánlivá svoboda našeho stohy nečitelných zákonů a regulací zatíženého světa je s nespoutaností a originalitou prapodivné země draka jen stěží slučitelná. Svět našich dávných předků snad, jenže ten málokdo z nás zná.

Jack Ma je jedním z nejbohatších lidí jak v Číně, kde je považován za druhého nejmocnějšího člověka, hned za prezidentem a generálním tajemníkem komunistické strany Si Ťin-pchingem, tak i celosvětově. Jeho příběh je jako vystřižený z pohádky zobrazující americký sen, jen v čínské verzi.

Pohádka o Jackovi a Alibabovi (1. část)

Byl jednou jeden chudý, prostý a učenlivý čínský chlapec, který se učil anglicky od turistů. S jedním z nich se spřátelil, a protože se mu těžko vyslovovalo jeho čínské jméno, začal mu říkat Jack. Jack byl pozván rodinou svého kamaráda na měsíc do Austrálie, kde poprvé zjistil, že Čína není nejbohatší zemí světa, jak byl doma vychován místní propagandou.

Jack se během 9 let od turistů, za kterými denně dojížděl na svém kole, aby je zdarma prováděl po okolí, naučil anglicky a poté, co se 4 roky snažil udělat přijímačky, byl přijat na nejhorší univerzitu v rodném Hangzhou. Absolvoval a stal se lektorem, vyučujícím angličtinu a mezinárodní obchod. Touto prací si pak vydělal neuvěřitelných 12 dolarů měsíčně. Zkoušel to i jinde, asi třicetkrát, ale všude ho odmítli. Na policii mu řekli, že je k ničemu a když to zkoušel v KFC, tak ho nepřijali jako jediného z 24 uchazečů. Na Harvard se neúspěšně hlásil 10krát. Později objevil internet, bylo to v roce 1994.

K tomu došlo během jeho první návštěvy v USA, kde se také pokusil vymoct dluh od jednoho podnikatele, pro jednoho ze svých přátel. To se ukázalo jako chyba, když byl tímto podnikatelem uvězněn, ohrožován zbraní a následně unesen do Las Vegas, kde se mu s pár dolary v kapse podařilo utéct. Otřesený Jack hodil poslední mince do automatu a vyhrál 600 dolarů, takže se mohl vrátit zpět do Seattlu.

V té době neexistovaly žádné čínské weby, přístup k internetu mělo v Číně méně než 1 % populace, a proto není divu, že když se před zraky Jackových kamarádů a novinářů na jeho malé oslavě po tříhodinovém načítání zobrazila asi polovina stránky jeho čerstvě založené firmy, byl nadšený.

Pokračování příště

Více se již do tohoto článku nevešlo, pokračovat tedy budeme příště. Novinka! Napište nám do komentářů pod článkem, co by vás v souvislosti s dnešní osobností zajímalo a my se vám na vaše otázky budeme snažit odpovědět v příštím díle.

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Ma
montyrich.cz/novinky/podnikani/456-jack-ma-z-ucitele-anglictiny-nejbohatsim-cinanem
smartmania.cz/zakladatel-alibaby-jack-ma-sedm-faktu-o-kterych-jste-jeste-neslyseli/
https://ekonomika.idnes.cz/profil-zakladatele-alibaby-jacka-ma-due-/eko-zahranicni.aspx?c=A160219_233702_eko_profily_rny

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KytkaMarieRadka Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Radka
Host
Radka

Kde vzal penize na tu cestu do Ameriky, kdyz vydelaval tak malo?
Jakou firmu si zalozil?

Marie
Host
Marie

Las Wegas? To jako vážně s W???