Digitální měny centrálních bank neboli CBDC byly v minulých letech nedílnou součástí progresivních diskusí v kryptokomunitě. Jejich rozvoj jde pomalu kupředu a vypadá to, že se konečně blíží rozuzlení.
CBDC jsou virtuální reprezentací nekrytých měn konkrétních zemí. Často jsou založeny na technologii blockchainu a jsou vydávány a regulovány oficiální měnovou organizací země. Funkce, která je odlišuje od kryptoměn jako Bitcoin a Ethereum, spočívá v tom, že CBDC jsou kryté vklady centrální banky v měně země a jsou regulovány centrální bankou, zatímco kryptoměny ne.
Thomas Trepanier, ředitel pro rozvoj podnikání v společnosti Roxe v Apifiny, diskutoval o úloze, kterou by CBDC mohly hrát ve světové ekonomice.
„CBDC umožňují centrálním bankám zajistit větší finanční začlenění, zejména na trzích, kterým se snaží globálně konkurovat. CBDC také vylučují neefektivní procesy a podporují lepší místní a globální transparentnost, zejména s ohledem na důležitost dodržování KYC.“
Prvenství v CBDC získaly Bahamy
Prvním oficiálně spuštěným projektem CBDC je Bahaman Sand Dollar vydaný Bahamskou centrální bankou. Sand Dollar byl spuštěn 21. října loňského roku a je to státem podporovaná měna vázaná na bahamský dolar, který je zase vázán na americký dolar. Podle oficiálních webových stránek mohou občané Baham použít tuto měnu jako platbu jakémukoli obchodníkovi s elektronickou peněženkou schválenou centrální bankou na svém mobilním zařízení, zatímco transakční poplatky jsou zanedbatelné. Tato vlastnost činí ze Sand dolaru maloobchodní CBDC.
„Hlavním cílem projektu Sand Dollar je podpora inkluzivnějšího přístupu k regulovaným platbám a dalším finančním službám pro komunity a sociálně-ekonomické skupiny v zemi bez přístupu k tradičním bankovním službám. Jako maloobchodní CBDC nám Sand Dollar umožňuje dosáhnout tohoto cíle.“
Uvedl zástupce bahamské centrální banky.
Přestože Sand Dollar byl spuštěn před více než dvěma měsíci, není jasné, jaké bude jeho užití ve finančním systému. Podle oficiální tiskové zprávy se první fáze zaměřuje na soukromý sektor, zatímco druhá fáze, začínající v roce 2021, by se měla zaměřit na vládní a veřejné služby.
Existuje mnoho zemí, které pilotně testují programy CBDC nebo aktivně diskutují o jejich zavedení. V roce 2021 až 2022 by tak na svět mohlo přijít hned 5 centrálních měn.
Digitální jüan: Předchůdce CBDC
Čínský digitální jüan má vysokou pravděpodobnost, že se stane další CBDC, která bude uvedena do provozu. Čínská lidová banka agresivně sleduje výzkum v oblasti digitálních měn. Začala již v roce 2014 pilotními projekty v hodnotě 300 miliard dolarů ve více než čtyřech čínských městech, včetně Shenzhenu, Su-čou, Čcheng-tu a Xiong’anu.
Regulační orgány naznačují, že přijetí digitální měny by Číně umožnilo internacionalizovat jüany a prolomit monopol amerického dolaru pro mezinárodní platby.
Čínská centrální banka rovněž spolupracuje s hongkonským měnovým úřadem (HKMA). Ten se nyní nachází v přípravné fázi pilotování digitálního jüanu pro přeshraniční platby. HKMA spolupracoval s Bank of Thailand prostřednictvím společného výzkumného projektu zahájeného v roce 2019 s cílem řešit problémy s přeshraničními platbami a digitálními měnami, což je nyní ve druhé fázi.
Ačkoli se zdá, že jüan je první hlavní měnou, která má být spuštěna v digitalizovaném formátu, existují obavy ohledně ochrany osobních údajů uživatelů a jejich zneužití.
Digitální euro: první nadnárodní projekt CBDC
Evropská centrální banka (ECB) začala také zkoumat vyhlídky pro digitální euro. Prezidentka ECB Christine LaGardeová nedávno uvedla:
„Měli bychom být připraveni vydat digitální euro, pokud to bude potřeba.“
Zatím ale nebyl určen žádný časový plán. Vzhledem k povaze Evropské unie (EU) a jejích 27 členských zemí by existovalo mnoho mezinárodních a evropských institucí, které by musely dosáhnout konsensu, který by uspokojil očekávání všech potenciálních zúčastněných stran. Dohoda by byla monumentálním posunem ve fungování evropských ekonomik.
Dne 2. října 2020 zveřejnila ECB zprávu o digitálním euru, v níž zdůraznila důvody pro jeho vydání. Podle této zprávy se Eurosystém do poloviny roku 2021 rozhodne, zda zahájí digitální projekt eura počínaje fází průzkumu.
E-Krona: švédské CBDC
E-krona je měnou vyvíjenou ve švédské centrální bance Riksbank. Švédsko zahájilo pilotní testování e-krony v roce 2019 ve spolupráci s Accenture. E-krona má být maloobchodním CBDC a pilotní projekt si klade za cíl ukázat, jak může veřejnost měnu používat.
Po provedení pilotního testování v letech 2019 a 2020 švédská Riksbank nyní zkoumá proveditelnost přechodu celé země na digitální měnu. Bank of International Settlements (BIS) v roce 2018 vypočítala, že Švédsko je nejvíce bezhotovostní společností na světě. V důsledku pandemie zde klesla spotřeba hotovosti na nejnižší úroveň, což je podle průzkumu Riskbank méně než 10 %.
Toto nízké využití hotovosti naznačuje, že většina občanů v zemi je již zvyklá na digitální způsoby platby, takže by přechod na používání CBDC v zemi byl efektivnější a pohodlnější pro masy s nějakou další infrastrukturou. Švédský ministr pro finanční trhy Per Bolund uvedl, že průzkum by měl být dokončen do listopadu 2022.
Thajsko: Digital Thai Baht
Centrální banka Bank of Thailand (BoT) byla jedním z lídrů v hnutí CBDC a svou vlastní iniciativu nazvala „Project Inthanon“. BoT prošla 3. fází implementace digitálního thajského Bahtu testováním u několika společností počátkem července tohoto roku. Před dvěma lety vedla BoT dokonce testovací koncept digitálního Bahtu jako velkoobchodního CBDC. Zúčastnilo se osm velkých bank. V tomto projektu vedly BoT a zúčastněné banky workshopy designového myšlení spolu s testováním funkčnosti za účelem identifikace návrhových řešení.
Bank of Thailand (BoT) v říjnu letošního roku oznámila, že implementovala blockchain Etherea s využitím vývojové firmy Ethereum ConsenSys k vývoji proof-of-concept pro digitální Baht jako maloobchodního CBDC. ConsenSys odhalil, že digitální thajský Baht bude vydáván prostřednictvím inteligentních kontraktů ERC-20, standardu pro Ethereum. To poskytlo BoT příležitost zvážit případy použití decentralizovaných Financí (DeFi) pro jejich digitální Baht.
Austrálie: Digitální australský dolar
Austrálie je jedním z globálních lídrů v přijímání blockchainové technologie obecně. Ačkoli neexistují žádné náznaky toho, že by Reserve Bank of Australia (RBA) měla v plánu zahájit maloobchodní CBDC, v listopadu uzavřela partnerství s Commonwealth Bank, National Australia Bank, Perpetual a ConsenSys s cílem prozkoumat proveditelnost velkoobchodního CBDC s využitím technologie distribuované účetní knihy (DLT).
Očekává se, že projekt bude dokončen koncem roku 2020 a strany mají v úmyslu zveřejnit zprávu o projektu a jeho hlavních zjištěních během první poloviny roku 2021. Poté by mohlo následovat plnohodnotné spuštění CBDC. Trepanier z Apifiny tuto hypotézu podpořil slovy:
“Austrálie s největší pravděpodobností přijde na trh jako první, protože země je po dlouhou dobu na špici v blockchainu.”
Závěr
Existuje mnoho dalších zemí, které stále hovoří o testování a spouštění vlastních digitálních měn. Země jako USA, Velká Británie a Německo interně diskutují o praktické proveditelnosti svých vlastních CBDC. Také Jižní Korea již provádí pilotní testy pro svou vlastní digitální měnu. Vzhledem k vlivu vlád, pracujících na CBDC, digitalizace měn během příštích dvou let prudce vzroste, což podpoří kryptoměnový průmysl jako celek.
CBDC – chapu to tak aby se mohly zavest urokove sazby na uctech vsech obcanu do silneho minusu !!!to znamena splaceni dluhu centralnich bank a vlad.prodela vice jak 80% obyvatelstva – docela riskantni krok – ktery si malokdo uvedomuje do budoucna.
nastesti mame btc a ltc :-))