Švédsko zahajuje studii proveditelnosti e-Kronor

4
(4)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Švédská vláda zahájila přezkum proveditelnosti svého dlouho diskutovaného projektu e-Kronor. Tento severský národ byl mezi prvními, kdo zahájil práci na vlastní digitální měně vydávané centrální bankou (CBDC). Švédsko již má pro svou digitální měnu pilotní program.

Švédsko postupuje pomalu k vlastní digitální měně

Švédsko poprvé oznámilo své ambice v oblasti e-Kronor v březnu 2017. Jedna z největších světových bezhotovostních společností již byla jednou z prvních, která uvažovala o vydání digitální měny.

V novém kroku švédská vláda oznámila 11. prosince zahájení přezkumu proveditelnosti probíhajícího projektu. Bloomberg uvádí, že proces přezkumu vede Anna Kinberg Batra, bývalá předsedkyně finančního výboru Riksbank. Přezkum má být uzavřen koncem listopadu 2022.

V zemi již běží pilotní program společnosti e-Kronor s Accenture Plc. Pilotní projekt od letošního února zkoumá, jak by se veřejnost dostala k CBDC. Uzávěrka je v únoru 2021.

Švédští zákonodárci ještě musí učinit konečné rozhodnutí o tom, zda e-Kronor skutečně, zahájí nebo ne. V říjnu tohoto roku guvernér Riksbank Stefan Ingves uvedl, že rozhodnutí musí být politické.

Švédská digitální měna nebude jako Bitcoin

Per Bolund, národní ministr pro finanční trhy, uvedl, že probíhající kontroly ovlivní, zda bude Švédsko prosazovat své ambice v digitální měně. Ovlivní také samotnou implementaci. Dodal, že použitý design a technologie „mohou mít velké důsledky pro celý finanční systém“.

V dřívějším dokumentu, který podrobně pilotní projekt popisuje, zaznamenala Riksbank problémy s pokračujícím vyloučením hotovosti ze společnosti. Proto by jakýkoli nadcházející e-Kronor měl doplňovat hotovost.

I když přesné podrobnosti e-Kronor nejsou dosud známy, pilotní dokument zaznamenal několik pravděpodobných rysů. Ty zahrnovaly odesílání a přijímání plateb prostřednictvím digitální peněženky hostované v mobilních zařízeních, dostupnost 24/7/365, platby prostřednictvím nositelných zařízení (chytré hodinky a karty) a potenciálně také offline použití.

Riksbank uvedla, že používání digitální měny by mělo být stejně snadné jako zasílání textových zpráv.

Dokument pečlivě zaznamenává rozdíly mezi veřejnými digitálními měnami založenými na blockchainu, jako je Bitcoin, a jejich CBDC. Zatímco e-Kronor bude založen na nějakém blockchainu, uzly budou povoleny samotnou Riksbank.

CBDC závod

Zatímco Švédsko bylo jedním z prvních národů, které začalo uvažovat o CBDC, při startu ho porazily Bahamy. Ostrovní země nedávno spustila Sand dollar, aby pomohla usnadnit převody po souostroví.

Žádná významná světová ekonomika však dosud nespustila vlastní CBDC. Spolu se Švédskem je známo, že Čína, EU a USA také zkoumají digitální měny.

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová nedávno prosazovala potřebu digitálního eura. Usoudila, že takový projekt by pomohl zachovat měnovou suverenitu EU tváří v tvář mezinárodní i soukromé konkurenci.

Mezitím se Čína jeví jako nejpokročilejší zemí z hlediska rozvoje CBDC. Národ již několik měsíců provozuje hlavní pilotní programy a tisíce členů veřejnosti již měli možnost otestovat digitální jüan v reálných lokalitách.

Závěr

CBDC je stále blíž a blíž. Otázkou však je, zda to bude správná volba do budoucna. Přeci jen, bude se jednat o měnu plně kontrolovanou bankou.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: