Bezhotovostní peníze jsou stále populárnější

4.2
(5)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Fyzické peníze byly vždy hostiteli různých mikrobů a pandemie koronaviru tak způsobila, že o fyzické měny přestává být zájem. Hygienická a sociálně distanční nařízení spolu s uzavřením mnoha odvětví způsobila vyšší zájem o bezhotovostní peníze. Je to dobré pro kryptoměny?

Fyzické peníze na ústupu

Půjdeme-li si v dnešní době koupit něco do obchodu (pokud nejsou zavřené), hned u vstupních dveří si můžeme všimnout informační cedule, která nás vybízí k upřednostnění platby kartou před hotovostí. Kvůli pandemii koronaviru se také zvýšila popularita online nákupů, kde hotovost jistě nepotřebujete.

V nedávném průzkumu platební společnosti MasterCard se 82 % respondentů vyjádřilo k tomu, že bezkontaktní platby považují za čistější alternativu k hotovosti. Technologický gigant Amazon zaznamenal během pandemie koronaviru nárůst své hodnoty o více než 570 miliard USD.

Před vypuknutím pandemie koronaviru začalo Švédsko implementovat svoji strategii bezhotovostních plateb a upuštění od fyzické měny. Na začátku roku 2018 obíhalo v této severské zemi pouze 1 % celého švédského HDP v hotovosti a pouze 9 % švédských supermarketů umožňuje zákazníkům platit hotovostně.

Digitalizace je potřeba

Ve vyspělých státech není bezhotovostní placení problém a stává se běžnou součástí našeho života. V zemích Třetího světa však bankovní infrastruktura není  tak rozvinutá a internet pokrývá pouze 42,2 % obyvatel.

Globální digitální ekonomika nemůže růst, pokud nebude internetová infrastruktura stejně robustní ve všech částech světa. Mezinárodní měnový fond (MMF) se mimo jiné zavázal v letech 2020 až 2022 podpořit digitalizaci v mnoha státech Třetího světa.

Dle MMF má digitalizace za následek zvýšení efektivity, produktivity, úsporu nákladů a zvýšení daňových příjmů. Ve vyspělejších zemích vzniká program digitální měny vydané centrální bankou (CBDC).

Čína, které v tomto programu pokročila nejdále, hodlá spustit svůj digitální jüan do konce letošního roku. V Evropě pokročilo se svoji digitální měnou také Švédsko. Ve Spojených státech amerických předseda Fedu zas nevyloučil práce na digitálním dolaru.

Závěr

Pandemie koronaviru Covid-19 způsobila ve světě vysokou poptávku po všem digitálním. S digitalizací také přicházejí obavy o soukromí uživatelů, jelikož digitální měny mohou být v totalitních státech použity jako nástroj moci proti svým obyvatelům.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
jminercoins

Jestli někdo nechce fyzické peníze, tak ať mi je pošle, já to s těma mikrobama a virama risknu 🙂

spot_img