Bank of England: digitální měny mohou zmírnit potřebu negativních úrokových sazeb

5
(1)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Andy Haldane, hlavní ekonom Bank of England, uvedl, že digitální měny mohou zmírnit potřebu negativních úrokových sazeb.

Haldane ve svém projevu na konferenci 10. listopadu uvedl:

“Nulová dolní hranice vychází z technologického omezení schopnosti platit nebo přijímat úroky z fyzické hotovosti, ať už pozitivní nebo negativní,”

“Široce používaná digitální měna by v zásadě mohla zmírnit, ne-li eliminovat, toto technologické omezení tím, že by bylo možné uvalit úrokové sazby na drobná peněžní aktiva.”

Bank of England v současné době uvažuje o tom, zda snížit základní sazbu pod nulu, což by pravděpodobně znamenalo, že by banky musely klientům začít účtovat vklady. Sam Woods, výkonný ředitel Obezřetnostního regulačního úřadu, zaslal bankám dopis s žádostí o informace o tom, jak na ně budou mít negativní úrokové sazby vliv.

Haldane představil jak rizika, tak výhody různých variací digitálních měn, včetně digitálních měn centrální banky a soukromých stablecoinů.

„Přestože se doposud pozornost soustředila na náklady tohoto narušení – na financování a poskytování úvěrů – je třeba věnovat pozornost také potenciálním dlouhodobým přínosům takového strukturálního posunu,“

Digitální měny mohou pomoci stabilizovat ekonomiku

Haldane uvedl, že široce používaná digitální měna může mít hluboký dopad na finanční stabilitu, což může vést k něčemu, co popsal jako „blíže k úzkému bankovnictví“, v němž jsou platby a úvěrové aktivity čistěji rozděleny.

Nestability v bankovním sektoru často vyplývají z nesouladu rizik a durace na obou stranách rozvah bank, vysvětlil.

„Oddělení bezpečných plateb od rizikových úvěrových aktivit by v zásadě mohlo vést k užšímu sladění rizika a doby trvání v rozvahách institucí nabízejících tyto služby,“

Dle Haldana bychom se přenesli blíže k rozdvojenému modelu zprostředkování úzkého bankovnictví pro platby (peníze kryté bezpečnými aktivy) a bankovnictví s omezeným účelem pro půjčování (riziková aktiva krytá kapitálově nejistými závazky). V zásadě by to u zdroje snížilo přirozenou nestabilitu tradičního bankovního modelu.

Závěr

Negativní úrokové sazby již v eurozóně převládají a mezi jejich důsledky patří stagnace ekonomiky, rychlejší zadlužování západních států i domácností obecně, podpora vzniku bublin (například na trhu s nemovitostmi) a mnoho dalšího. Pokud by digitální měny mohly alespoň trochu tyto dopady utlumit, měly by na tím banky začít opravdu uvažovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: