Růst stablecoinů v kryptoměnovém průmyslu za poslední rok výrazně vzrostl, přičemž celková nabídka dosahuje hodnoty přes 30 miliard amerických dolarů. Mohou však digitální měny vydané centrální bankou (CBDC) stablecoiny nahradit?
Digitalizace měnového systému
Stablecoiny jako USDC nebo USDT jsou tahouny podle tržní kapitalizace a představují 75 % ze všech stablecoinů na kryptotrhu. Někteří analytici a odborníci na kryptoměny ale tvrdí, že CBDC by jednoho dne mohly stablecoiny nahradit.
S tím, jak se vlády po celém světě rozhodly zapojit do závodu o digitální měnu, vydanou centrální bankou, vyvstává otázka, zda mohou CBDC ve skutečnosti nahradit jednoho dne stablecoiny. Poradce CBDC v ConsenSys [1], Matthieu Saint Olive, v nedávné epizodě podcastu Unchained prohlásil:
„Myslím, že CBDC a stablecoiny jsou dvě různé věci. Jde o aspekt peněz, ať už jde o hodnotu nebo platební prostředek. Věřím, že je velmi nepravděpodobné, že se stablecoiny stanou široce přijímanými.“
Ačkoliv z toho vyplývá, že digitální měny vydané centrální bankou, se stanou preferovaným platebním prostředkem, nemusí to ve finále znamenat, že stablecoiny budou v době zavedení CBDC do oběhu nadbytečné.
Matthieu Saint Olive dále uvádí, že některé stablecoiny nebo CBDC budou vhodnější pro konkrétní případy užití. V podcastu tak řekl:
„Věřím, že pro případy specializovaného použití bude upřednostněn nějaký stablecoin, který bude v zásadě koexistovat s CBDC.“
CBDC a UDPN (univerzální digitální platební síť) ve světě
V letošním roce by měla spustit provoz CBDC Čína, která o tom informovala koncem minulého roku. Čína dokonce nyní oznámila, že plánuje beta test globální digitální měny centrální banky.
Podle příspěvku na blogu z 15. ledna se BSN snaží v rámci svého plánu pro rok 2021 vybudovat univerzální digitální platební síť neboli UDPN, založenou na CBDC různých zemí. V současné době ve fázi návrhu se očekává, že beta verze UDPN bude spuštěna ve druhé polovině roku 2021. BSN plánuje dokončit vývoj UDPN za pět let.
S UDPN si BSN klade za cíl umožnit standardizovanou metodu digitálního převodu měny a platební postup. Nový systém má v úmyslu spojit systémy, jako je bankovnictví, pojišťovnictví, plánování podnikových zdrojů a mobilní aplikace prostřednictvím API, aby poskytl nákladově výhodné globální platební řešení. [2]
V Evropě se s vlastní digitální měnou dostalo nejdále Švédsko, které testuje verzi e-krony. Ve Spojených státech amerických vznikl koncept digitálního dolaru.
Závěr
CBDC se jednoho dne stanou nedílnou součástí našeho života, pro stablecoiny to ale snad neznamená jejich konec. Stablecoiny budou muset najít své místo a využití v budoucnosti.