Digitální dolar Fedu by nebyl jako Bitcoin

4
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Ministryně financí Janet Yellenová nedávno zmínila myšlenku vytvoření takzvaného digitálního dolaru – nové formy elektronické měny, která by Američanům usnadnila platební systém a pravděpodobně by konkurovala kryptoměnám. Vládou spravovaný online dolar, sice vypadá podobně jako Bitcoin, ale Bitcoin to opravdu není.

Nejedná se o první nápad

Yellen není první, kdo navrhl myšlenku digitálního dolaru – neboli „Fedcoinu“, jak ho někteří nazývají. Guvernér Fedu Lael Brainard uvažoval o této koncepci v loňském roce. A David Andolfatto, viceprezident Federální rezervní banky v St. Louis, zkoumá tuto možnost již řadu let. V roce 2015 o tom napsal na svém osobním blogu a zaznamenal několik potenciálních výhod.

Fedcoin by lidem umožnil provádět transakce bez otevření bankovního účtu a pomocí aplikace v telefonu. Tvrdí, že by také bylo těžší takovou měnu ukrást. Například tím, že by akce zanechala elektronickou stopu, která by vládě v případě potřeby umožnila vystopovat zločince.

To jsou všechny výhody elektronické měny provozované centrální bankou. Je však důležité si uvědomit, že žádná z těchto funkcí nemusí využívat druh decentralizovaného procesu.

Bitcoin funguje jinak

Bitcoin je navržen tak, aby fungoval bez potřeby důvěryhodného zprostředkovatele, jako je banka. Ověření transakcí provádí distribuovaná síť těžařů. Vyžaduje však také obrovské zdroje. Proces těžby (proof-of-work) zahrnuje řešení matematických problémů, které vyžaduje hodně výpočetní síly, což znamená obrovské množství energie

Je však jasné, že není nutné, aby Fed pro Fedcoin vytvořil svůj vlastní systém proof-of-work. Místo toho by mohl levně a snadno transakci jednoduše vyřídit jako kterákoli banka. Pokud lidé důvěřují Fedu, že jim neukradne peníze, mohl by platební systém Fedu být neuvěřitelně levný, aniž by se spoléhal na jakoukoli technologii kryptoměny.

Fedcoin by tedy neměl vypadat jako Bitcoin. To ale neznamená, že se centrální banka nemůže zapojit do zpracování plateb. Fed by mohl vytvořit aplikaci, pomocí které by si lidé mohli levně navzájem posílat digitální dolary způsobem peer-to-peer, bez bankovního účtu.

Systém Fedem

Elektronický platební systém provozovaný Fedem by konkuroval stávajícím platebním aplikacím, jako jsou PayPal, Venmo, Stripe, Visa a MasterCard. To by tyto společnosti znevýhodnilo, protože všechny vyžadují, aby banky fungovaly, a Fed je jeho vlastní banka. A protože je Fed součástí vlády, nemusí ani dosahovat zisku, takže její platební služba může být opravdu velmi levná.

Ve skutečnosti digitální dolary, které by lidé drželi u Fedu, by byly alternativou k držení těchto dolarů na běžném účtu, Fed by také konkuroval soukromým bankám a družstevním záložnám. Mnoho kontrolních účtů je již zdarma, ale jednoduché stažení aplikace vytvořené Fedem by bylo jednodušší než podání žádosti o bankovní účet a pravděpodobně byste se nemuseli starat o žádné skryté nebo překvapivé poplatky.

Závěr

Fed by tam mohl konkurovat bankám a v podstatě i kryptoměnám. Jak byste se rozhodli vy? Stáhli byste si aplikaci nebo si založili účet?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

a mohla by konecne zavest i zaporne uroky v realne podobe.
fakt bude fedcoin vyhra – spis pro hlupaky.
konfiskace zlata jim sla dobre.takto by mohli skonfiskovat dolar v hotovostni podobe.papirove dolary by se pak valely na ulicich po celem svete.

Joshik

Jo, jenže zatímco Bitcoinu bude pořád max 21000000 mincí, tak ten fedovský bude inflační. Fed si jej bude tisknout a tím nás ožebračovat ještě rychleji než teď.

JohnyKacko

Dluh je současní našeho života, bez dluhu by všechny peníze ztratily svou hodnotu, protože dluhy jsou vlastně peníze. Zdravá inflace je motor ekonomiky, bez ní by nebyl důvod investovat.
Také se mi nelíbí systém, ve kterém se nekonečně zadlužujeme, jak státy tak firmy a domácnosti.
Ale bez půjček by zase nikdy nebyla žádná civilizace.
Zamysleli jste se jak by podle vás mohl “fungoval” svět na deflačním BTC ?

Poslední editace 3 let před přes JohnyKacko
Jiřina

Rozhodne jinak, pomaleji, víc udrżitelneji, míň sobecky s ohledem na budoucí generace… Sami všichni vidíte, kam nás stávající systém dostal, možná nastal čas na změnu… Myslím, že bude nutné změnit původní zdrojovou myšlenku a to, že žít na dluh je normální… A proto potřebujeme změnu myšlení a peněžní systém, který bude fungovat jiným způsobem než na dluh ať už to bude jakýkoliv…

Marek

To, že je už nejvyšší čas začít žít a přemýšlet jinak to ví spoustu lidí, bohužel se to nestane a až si to uvědomí zbytek tak už bude příliš pozdě..

spot_img