17.07.21 Technická analýza XAU/USD (zlato) – je nynější situace pro zlato fundamentálně býčí nebo ne?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Uběhl týden od předešlé analýzy na zlato (XAU/USD) a spolu s tím tedy přichází důležitý update. Důležitý především proto, neboť je to pár dní, co byla zveřejněna nová inflační data za červen. Jak jsem říkal ve čtvrtečním streamu, inflace dosáhla rekordních 5,4 %. Což je vůbec nejvyšší číslo za posledních třináct let. Vlastně naposledy tak vysoká inflace byla v 80. letech.

Zlato a inflace

Vývoj inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Už je to více jak měsíc, co došlo k tomu monstróznímu propadu, což bylo zapříčiněno tehdejším zveřejněním ekonomické projekce Federální rezervní banky. Jejich odhady byly totiž pro zlato dosti bearish. Zkrátka se jim povedlo výrazně pozměnit očekávání a investoři byli nuceni nějak zareagovat. A bohužel zareagovali masivními výprodeji.

Měsíc je každopádně dlouhá doba a hlavně jsme získali data za červen, která nám říkají, že růst inflace pokračuje. Sice je mezi květnem a červnem růst o pouhých 0,4 p.b., ale růst to je. Rozhodně je zřejmé, že inflace prozatím ani náhodou neustupuje. Bude to ale pro zlato stačit? Jak jsem se snažil ve čtvrtek vysvětlit, situace na trzích je dost chaotická, protože vlastně nikdo neví, s čím Fed přijde.

Čím dál více se mi zdá, že jim veřejnost vůbec nevěří, takže je očekávaná inflace (nikoliv reálná) vyšší. Tudíž na jednu stranu je pro zlato bullish, že trhy kalkulují s vyšší inflací, ale zároveň se počítá s tím, že v případě utrhnutí inflace ze řetězu, bude muset Fed nakonec zasáhnout v podobě snížení sazeb. To už ale pro zlato býčí není, ba právě naopak.

Aktuální situace na 1D TF XAU/USD (zlato)

zlato, XAUUSD

My z minulé analýzy víme, že zlato mělo odraz a následný růst od S/R hladina 1 770 USD/unce vcelku nejistý. Bylo mnoho zamítnutí, ale kurz se přesto tlačil nahoru, což samo o sobě napovídalo, že inflační očekávání zůstává na vysoké úrovni. V týdnu se povedlo prorazit skrze horní stěnu zakresleného kanálu, vcelku rázně a rychle cena povyrostla k dalšímu klíčovému S/R levelu 1 830 USD/unce.

Postup se na této úrovni úplně zastavil a v době psaní této analýzy (pátek večer) trh přepadl výprodej. Aby mohl kurz žlutého kovu i nadále pokračovat v expanzi, je samozřejmě nutné, aby týdenní close bylo na S/R levelu 1 830 USD/unce. Jestli zavřeme v podobě, jaká je v grafu, vyhlídky na pokračování v růstu jsou dost slabé.

Těch 1 830 USD/unce je vážně dost silná úroveň, takže se zamítavá reakce dala předpokládat. Což ovšem neznamená, že trh nebude schopen se ještě vytáhnout. Pokud se tak nestane, musíme odraz ceny brát jako definitivní a pak je reálný pokles zpátky po 1 770 USD/unce. A pak se uvidí, co přijde.

V případě, že zlato vyklesá po řečené pásmo, nabude na pravděpodobnosti, že se v dohledné době dočkáme otestování ročního low na 1 678 USD/unce. Samozřejmě napřed musí dojít k průlomu 1 770 USD/unce.

Indikátory

Když budeme vycházet z RSI, dle vývoje křivky bylo momentum up opravdu slušné a expanze akcelerovala. Čerstvě ovšem nastává očividný zlom. Pak by to znamenalo, že se denní RSI nedostalo ani k hraničním 70 bodům. Na MACD došlo před pár dny k bullish crossu. Trh signál brát jako impuls k růstu, který dnes výrazně zeslábl.

Závěrem

Pro zlato je aktuální situace vážně jako Pyrhoovo vítězství. Na jednu stranu má žlutý kov na své straně vysokou inflaci, ale na straně druhé Federální rezervní banka proklamuje, že inflace není problém, protože je pouze tzv. přechodná. Což zase tlačí zlato dolů.

A pokud se po čase ukáže, že přechodná není, teoreticky je to pro drahý kov dobrá zpráva. Ovšem pak je Fed nucen zvednout úrokové sazby, ale to už na oplátku býčí pro zlato není. Přijde vám to komplikované? Nedivím se, protože popsané komplikované skutečně je. Bohužel je díky tomu rozhodování v souvislosti se zlatem velmi těžké.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: