Vše, co potřebujete vědět o Ethereum Constantinopole hard-forku

0
(0)

Nadcházející významný upgrade blockchainového projektu Ethereum byl nachystán již 31. srpna minulého roku. Constantinople je složen z celkově pěti různých návrhů na vylepšení neboli EIPů (Ethereum improvement proposal).  

Od chvíle, kdy budou jednotlivé návrhy schváleny a uvolněny se Ethereum blockchain vlivem implementovaných upgradů nezvratně změní.

POZOR – Constantinopole hard-fork byl znovu odložen!

(článek pokračuje pod odkazem)

Constantinople se nekoná! Chyba v zabezpečení donutila vývojáře upgrade odložit 

Co to znamená pro jednotlivé nody (počítače, na kterých běží Ethereum software)? V podstatě to, že se veškeré momentálně běžící nody buďto současně upgradují nebo budou pokračovat na momentální verzi jako separátní blockchain.

Podobné upgrady blockchainových platforem jsou dnes již dobře známé jako “hard fork” a v minulosti kolem nich panovalo nejedno drama. Nejdůležitějším uvědoměním je zde fakt, že pokud se na upgradu neshodne většinová část uživatelů, potom vzniknou dvě vzájemně konkurující si verze výsledných blockchainů.

I přesto, že z procesu může nakonec vzniknout celý nový projekt (jak tomu v minulosti bylo například u Ethereum Classic), většiny změn si běžní uživatelé Ethereum blockchainu možná ani nevšimnou. Tak to alespoň vidí jeden z nezávislých vývojářů Lane Rettig.

Rettig nadcházející upgrade popisuje jako “vylepšení v oblasti optimalizace a údržby”. Constantinople se skládá z malých, zato technicky vysoce náročných zlepšení, které by ve výsledku měly pozitivně ovlivnit výkonnost sítě a také strukturu poplatků. Vše by potom mělo vést k objasnění velice očekávaného plánu, ve kterém Ethereum vysvětlí, jak bude postupovat v oblasti škálovatelnosti.

Navíc, Constantinople částečně změní také základní ekonomiku Ethereum blockchainu, což se odrazí zejména v odložení takzvaného odpálení obtížnosti neboli “difficulty bomb”, tedy kousku kódu naplánovaného tak, aby v systému odstartoval dobu ledovou, během které se s postupem času absolutně zastaví tvorba nových bloků.

Neshoda vývojářů?

Nadcházející změny v obtížnosti jsou však stále podmětem kontroverzí a neshodujících se názorů zúčastněných stran.

Na straně těžařů lze momentálně pozorovat stoupající nejistotu, která pramení zejména z hrozby snížení odměn. Ze strany vývojářů lze naopak pozorovat jistotu v tom, že bude upgrade přijat pozitivně.

Psali jsme na Kryptomagazínu: Ethereum Constantinopole hard-fork aktivován na testnetu! – Vše jde podle plánu

Kdy Constantinople upgrade proběhne?

Číslo bloku, ve kterém změna proběhne, bylo na stránkách Ethereum blogu zveřejněno minulý pátek. Konkrétně se bude jednat o blok 7,080,000. Čas aktivace upgradu je předpovídán na středu 16. ledna 2019 – tedy zítra.

Hlavní vývojáři a klienti Ethereum blockchainu Constantinople aktivně testují již více než půl roku s cílem ladné finální implementace.

“Komplexní kód a jeho důkladné otestování zabere hodně času. Ethereum jako blockchain již aktivně funguje, a proto je třeba mít absolutní jistotu, že se po implementaci v hlavní síti nic nepokazí.” 

říká Eric Conner.

Zbrusu nové Ethereum

Jak jsme zmínili na začátku článku, Constantinople je složen z pěti hlavních EIPů, tedy návrhů na vylepšení. Jedná se konkrétně o:  

  • EIP 145: Technický upgrade, za kterým stojí dva blockchainoví vývojáři: Alex Beregsz a Pawel Bylica. EIP 145 popisuje metodu zlepšení zpracování informací na Ethereum blockchainu zvanou “bitové přesouvání” (bitwise shifting).
  • EIP 1052: Nick Johnson a Pawel Bylica v této části návrhu popisují způsoby, jak na Ethereum blockchainu zoptimalizovat kódovací operace velkého kalibru.
  • EIP 1283: Tento návrh vychází z EIP 1087 a naprogramoval jej opět Nick Johnson. Výsledkem by měly být výhody pro vývojáře smart kontraktů, kteří se budou moci těšit ze spravedlivějších cen za změny provedené v datových úložištích.
  • EIP 1014: Stvořen samotným otcem Ethereum blockchainu, Vitalikem Buterinem, EIP 1014 by měl posloužit vytvoření nového přístupu ke škálovatelnosti sytému, který bude využívat zejména “off-chain” transakcí.
  • EIP 1243: Poslední z návrhů je považován za zdaleka nejdiskutabilnější, jelikož se týká výše zmíněného odložení “difficulty bomb”, konkrétně o 12 měsíců. Navíc, tento EIP by měl ve výsledku snížit odměnu za vytěžené bloky z 3 na 2 ETH.

ConstantinopleShrnutí změn a detailní pohled

Když to shrneme, tak se výsledné změny budou týkat: optimalizace kódu za účelem zrychlení procesů na straně vývojářů; férovější struktury cen v oblasti datových úložišť smart kontraktů, editací kódu za účelem efektivnější škálovatelnosti stavových kanálů; a změn v základní ekonomice Ethereum blockchainu.

Celkově je třeba uznat, že nadcházející změny razantně ovlivní druhý největší blockchain světa. Constantinople je tedy důležitým krokem, který nelze brát na lehkou váhu.

Tip redakce: Ethereum poskytlo grant 5 milionů USD pro Parity Technologies

Optimalizace kódu

Začněme tím, že body návrhu EIP 145 a 1052 se budou týkat zlepšení celkové výkonnosti sítě. Změny se budou implementovat pomocí zasaji do základního virtuálního stroje Ethereum blockchainu (EVM).

EVM je poháněn hlavním softwarem ležícím v samotném srdci Etherea a je zodpovědný za zpracovávání smart kontraktů.

EIP 145 a 1052 mají v úmyslu prodloužit potenciální životnost Ethereum blockchainu tím, že vývojářům a konečným uživatelům usnadní přístup a vylepší uživatelskou zkušenost.

EIP145 představuje novou nativní funkci bitového přesouvání, která je schopna projít “bytekódem” systému, aniž by se musela spoléhat na aritmetické funkce jako je násobení a dělení. Česky to znamená, že decentralizované aplikace typu CryptoKitties budou na EVM běžet rychleji.  

Dále, EIP 1052 představuje upgrade, který ovlivní způsob, jakým jsou zpracovávány samotné smart kontrakty. EIP 1052 omezí objem kódu, který musí být před schválením kontraktu zkontrolován a potvrzen, čímž se pochopitelně celý proces urychlí.

Velmi náročné smart kontrakty, které obsahují tisíce řádků kódu budou pomocí EIP 1052 kompresovány a verifikován bude pouze tento “stlačený hash”. Výsledkem by mělo být snížení výpočetního času i ceny.  

Levnější úložiště

Následující EIP 1283 se bude týkat snížení potřebných nákladů na ukládání a také vývoj smart kontraktů.

Momentálně, bez implementovaného EIP 1283 dochází k situacím, kdy updaty stávajících smart kontraktů vyžadují “mastný” objem jednotek gas (výpočetní jednotky energie potřebné k vykonání operací na Ethereum blockchainu).

Nick Johnson, samotný tvůrce EIPu 1283, popisuje jeho výhody následovně:

“V minulosti docházelo k situacím, kdy jsme utráceli gas za procesy, které ve skutečnosti nevyžadovaly žádnou výpočetní energii. Nyní se snažíme postup upravit tak, aby byl gas vyžadován jen tehdy, kdy je to opravdu třeba.”

Stavové kanály (state channels)

EIP 1014 je návrh zaměřující se na postup experimentálních řešení přetrvávajících problémů v oblasti škálovatelnosti, nazývaných stavové kanály.

Stavové kanály jsou součástí dlouhodobé snahy o zvýšení možného objemu a rychlosti síťových transakcí. EIP 1014 minimalizuje počet operací nutných k vykonání transakce, čímž se následně sníží nároky na potřebné zdroje a v síti vznikne více volného místa.

Na githubu je možné pozorovat pozitivní komentáře EIPu 1014, vyvinutého samotným Vitalikem Buterinem, a shodnutí komunity, která naléhá k jeho implementaci. Jeden z hlavních vývojářů stavových kanálů Liam Horne jej komentuje jako “signifikantní pokrok ve výkonu stavových kanálů”.

Ekonomická politika

Na konec se podívejme na EIP 1234, poslední z EIPů a také ten, který se bude zabývat často diskutovanou problematikou sítě Ethereum: postupné navýšení obtížnosti těžby známé jako “difficulty bomb”.

Koncept “odpálení obtížnosti” původně vznikl ve snaze motivovat přechod Etheru na ekologičtější konsenzus typu proof-of-stake nazývaný Casper. Tento přechod je však stále daleko, a právě z toho důvodu chtějí vývojáři odložit také “odpálení obtížnosti” a zároveň snížit odměny za vytěžené bloky.

Zjednodušeně řečeno, pokud se počítá s odložením “difficulty bomb” a zároveň se zrychlením těžby jednotlivých bloků po implementaci Constantinople, je třeba snížit i distribuci Etherea za každý vytěžený blok: konkrétně z 3 ETH na 2 ETH.

Jelikož model Ethereum v současné době neobsahuje žádnou oficiální monetární politiku (momentálně se jedná o inflačně neuzavřený model), EIP 1234 lze dle známého obchodníka Erica Connera považovat za něco jako “dočasné nouzové východisko”, které udrží na uzdě případné “přetékání zásob”.

Shoedon, samotný autor EIPu 1234 svůj návrh v emailu pro zpravodaj Coindesk popisuje jako “nejlepší návrh pro stabilizaci distribuce Etheru propojený simultánně s odložením odpálení obtížnosti”.

Ozývá se však i opozice z řad těžařů, kteří tvrdí, že se snížení v odměnách odrazí v nižší profitabilitě a následně povede k centralizované situaci, během které bude pár vyvolených ovládat většinu těžebních operací.

Navíc, obavy přichází zrovna v dobu, kdy těžařský trh Etherea začínají ovládat vysoce výkonné ASIC minery, které hobby těžařům značně znesnadňují účast v procesu.

Mohlo by vás zajímat: Těžební pool F2Pool zveřejnil ceny, při kterých se jim už nevyplatí těžit kryptoměny

Constantinople: Co můžeme očekávat dále?

Ve shrnutí je třeba zmínit, že i po úspěšné implementaci všech pěti návrhů, které se dotýkají hlavních iniciativ decentralizované platformy Ethereum, bude na daných problémech potřeba pracovat i nadále.

Nick Johnson k aktuálnímu stavu poznamenává, že “k testování může momentálně přispět kdokoli, kdo je schopen rozběhnout testy na nachystané, globální testovací soupravě, která bude později odzkoušena na všech pěti zmíněných návrzích zároveň”.

Schoedeon v souvislosti s nadcházejících upgradem zmiňuje svůj tým vývojářů vystupující pod názvem Parity jako “jeden z nejrychlejších týmů vývojářů uskutečňujících změny pro Constantinople”.

Závěr

Na vývojářském blogu Ethereum je zmíněno, že v závislosti na čase vytěžení jednotlivých bloků se upgrade může zpozdit o den či dva. Tak jako tak, Constantinople buší na dveře a nyní již nezbývá než nedočkavě čekat, jak premiéra třetího Ethereum “hard-forku” dopadne.

Co číst dále?

Je blockchain vůbec k něčemu aneb proč se „dappům“ nedaří? – A hlavně jak to změnit!

Zdroje:
blog.ethereum.org
coindesk.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ezoz

“I přesto, že z procesu může nakonec vzniknout celý nový projekt (jak tomu v minulosti bylo například u Ethereum Classic), většiny změn si běžní uživatelé Ethereum blockchainu možná ani nevšimnou. Tak to alespoň vidí jeden z nezávislých vývojářů Lane Rettig.” Toto je pekna hlupost co ste tam napisali…. Ethereum je forkom Ethereum classic, nakolko classic pokracoval v chaine a odtrhol sa Ethereum ked sa v chaine vratil do momentu pred hackom DAO!

spot_img