Je blockchain vůbec k něčemu aneb proč se “dappům” nedaří? – A hlavně jak to změnit!

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Během medvědího trhu roku 2018 se euforie a nadějné vyhlídky na decentralizovanou budoucnost změnily v pochyby a trpké vystřízlivění. Největší z momentálně používaných decentralizovaných aplikací (dapps) mají pouhých pár tisíc uživatelů. Navíc, poslední průzkum 43 různých dapps naměřil ne zrovna povzbuzující míru úspěchu – celých 0 %.

Jak je možné, že se technologická oblast s tolika světovými talenty a až neobvyklou mírou financování potýká s velmi nízkou mírou adopce?

Někteří z expertů tvrdí, že základní problém spočívá v prvotním přístupu krypto společností, které si “předprodáváním” nedokončených produktů a tvořením nerealistických očekávání investorů doslova hází klacky pod nohy.  

Postup typického blockchain startupu vzniklého během “ICO šílenství” roku 2017 trpí na 3 zásadní nedostatky:  

  • Projekty doslova “kázaly dle sboru” ve snaze zalíbit se davu brzkých krypto nadšenců, přičemž používaly koncept decentralizace jako definitivní odpověď na veškeré problémy
  • Neoptimální rozhodování týmů založené na požadavcích většinového davu hlasitých příznivců  
  • Spekulace a teorie se staly hlavním zaměřením trhu, což se odrazilo v přehnaném důrazu na white papery jednotlivých projektů. Namísto toho, aby byly white papery pro projekty pouhým startovním bodem, staly se z nich finální produkční plány

S příchodem nového roku je tedy načase změnit přístup, jak jsou jednotlivé produkty inkubovány. Inspiraci si přitom blockchainové produkty mohou vzít z úspěšných startupů “obyčejného” technologického sektoru.

Mohlo by vás zajímat: Ethereum a EOS mají jen 8 dApps s více než 300 uživateli

Vytvořit produkt, ne protokol

Velká část krypto projektů, která ještě před rokem hlásala nadcházející decentralizované zítřky, si nyní uvědomuje, že pouhým kázáním filozofie se tržního úspěchu dosáhnout nedá. Open-source projekty jako alternativa k centralizovaným sítím ostatně nejsou ničím novým. Typickými příklady jsou DuckDuckGo vs Google nebo Mastodon vs Twitter.  

Blockchainové projekty si musí uvědomit, že pouhá otevřenost a decentralizovaná povaha nestačí. Je načase vrátit se k základům a zeptat se, co doopravdy potřebuje a zužitkuje konečný mainstream uživatel.  

Nenechat si od uživatelů rozkazovat

Nahlédnutím na minulost Applu zjistíte, že většina médií předpovídala neúspěch jejich produktu kvůli vysoké ceně.  

Pro krypto projekty je vokální komunita jednou z největších předností, může se z ní však stát i ohrožující slabina. Projekty by komunitě samozřejmě měly naslouchat. Obsah požadavků je však třeba inteligentně filtrovat.  

Tip redakce: Buďte vždy v centru dění aneb ta nejlepší diskuzní fóra

Nepodléhat spekulacím a produkt testovat v terénu

Dobrý nápad je sice základem úspěchu, nicméně se stále jedná pouze o startovní bod. Pro rok 2018 lze za nejúspěšnější krypto společnosti považovat burzu Binance, která se za méně, než rok vyšvihla z nuly na hodnotu 1 miliardy dolarů a Bitmain, který stihl 10x zefektivnit své ASIC minery. Během téhož roku dosáhlo masivního úspěchu celkově 0 % decentralizovaných aplikací.  

Nenechme se však odradit. Již během Dot.com bubliny se ukázalo, že nemilosrdný medvědí trh je prostředím, ve kterém se projeví pravý talent a nejlepší technologie přetrvají. Zároveň je však pamatovat na chyby minulosti a přinejmenším se z nich i poučit.

Co číst dále?

[Názor] Gaming na blockchainu přítáhne ke kryptoměnám miliony lidí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Chce to jenom pořádný aplikace. Jinak titulek “je blockchain vůbec k něčemu?” mi přijde, Samslave, jak clickbajt. Co na to říct? 😉

spot_img