Blockchainové platformy představují novou éru inovací

0
(0)

Mezi mnoha obchodními modely firem existuje jeden typ, který posouvá inovaci na jiný level. Jde o platformy. Pojďme si je představit a podívat se na některé populární blockchainové platformy s praktickým využitím do budoucna.

Internet a příchod platforem

Před vynalezením internetu to bylo nenáročné. Firmy vám prostě za peníze prodaly produkt. Tím to skončilo.

V poslední době se technologie vyvíjejí čím dál rychleji. První počítač byl lidstvu představen v roce 1968 – jen před 50 lety! Za tu dobu se toho velmi mnoho změnilo. Nyní stačí párkrát ťuknout na mobil a můžete vidět zprávy ze světa nebo zjistit dokdy má otevřeno vaše oblíbená restaurace. Navíc po obloze létají drony a auta umí doslova jezdit samy.

Kolem roku 1970 se také objevil internet a svět se začal měnit. Lidé byli najednou více spojení, a to vyústilo do vzniku platforem a v zcela novou formu spolupráce. Společnost vytvořila produkt a umožnila uživatelům ho zlepšovat. Tak vznikly platformy.

Proč se právě platformy prosadily? Protože nespočet lidí má touto formou možnost svým talentem přispět, a tak zlepšit počáteční projekt. Pak se výrobky šíří nad rámec společnosti a komunita je na světě.

Příklady ze života

NY Times x Twitter

Lidé chtěli zprávy. V New York Times byli se svými 1300 spisovateli velkou společností. Pak ale přišel Twitter a předefinoval žurnalistiku. Lepší byl v tom, že kdokoliv mohl vytvářet zprávy jen díky přístupu na internet. I když v NY Times přijmou více tvůrců obsahu, nikdy se nevyrovnají 330 milionům aktivních uživatelů Twitteru.

Apple x Nokia

Co se týče mobilních telefonů, tak v minulosti v tomto segmentu kralovala Nokia. Ta vyráběla slušné mobily s jednou chybou – neměly operační systém. V roce 2007 vyšel nový iPhone a uživatelé stáli před rozhodnutím. Chtěli totiž produkt, který nejvíce pokryje jejich potřeby. Toto iPhone se svým “App Store” vychytal a dal vývojářům možnost vytvářet nové aplikace. Každá nějak rozšířila funkčnost mobilu a výhoda platformy se časem ukázala. Dnes se Apple dělí o třetí místo v prodeji smartphonů, zatímco Nokia nedávno přešla na Android, který již také nabízí “Store”.

Marriott Hotels x Airbnb

Při cestování potřebovali lidé místo na přespání. Jelikož poptávka neustále rostla, rozhodla se společnost Mariott Hotels vybudovat síť hotelů. Společnost Airbnb na to ale šla jinak. Vytvořila platformu, která přes internet umožnila lidem pronajmout své pokoje nebo celé byty. Opět se ukázala výjimečnost platformy, protože v dnešní době na Airbnb najdete okolo 4 milionů nabídek. Jen pro zajímavost – takové množství pokojů nenabízí ani 5 nejznámějších hotelových sítí dohromady.

A existují i ​​další známé platformy. V dnešní době představují platformy 5 ze 6 nejhodnotnějších firem na planetě. Konkrétně jde o Apple, Google, Microsoft, Amazon a Facebook.

Blockchainové platformy

A nyní zpět ke kryptoměnám. Internet umožnil vývoj platforem, ale blockchain může přinést další vývoj ve způsobu využití techniky. Blockchainové projekty jsou proto silná konkurence již zaběhnutým institucím.

Přesně 7 z 10 TOP kryptoměn podle kapitalizace trhu jsou platformy.

Jde o tyto digitální měny: Ethereum, Ripple, Cardano, Stellar, NEO, EOS a IOTA.

Je zřejmé, že platformy mají do budoucna dobře našlápnuto. Čím níže v kapitalizaci jdeme, četnost platforem řídne. Pokud platformy mají možnost uspět i ve světě krypto, pojďme se podívat na to, ve kterých sektorech to bude.

Decentralizovaná síla

Počítač je neodmyslitelnou součástí moderního světa. Aby byla zaručena funkčnost jakési decentralizované sítě, je třeba vynaložit hodně práce, aby vše šlapalo jako hodinky.

Pro usnadnění jsou založeny měny Ethereum, Cardano, NEO a EOS. Všechny jmenované se snaží být základem nových decentralizovaných aplikací. Jsou jako internet. Pro nové projekty již tyto platformy vše (co se týče zapojení atd.) vyřeší a firmy na nich pak mohou vytvářet aplikace.

 

platformy

Tyto platformy mezi sebou soutěží, kdo je více rozšířen. Zatím vyhrává Ethereum – a to s velkým náskokem – jak můžete vidět na obrázku.

Ethereum (ETH)

Ethereum používá blockchain za účelem spuštění programovacího kódu pro decentralizované aplikace. Nejčastěji se tak děje přes tzv. smart contracts. Tyto “chytré smlouvy” jsou kódy, které dělají něco podobného jako běžné smlouvy – akorát digitálně. Provádějí převody peněz, obsahu, majetku, akcií … prostě toho, co lze digitálně vyjádřit. Proto při použití Etherea není nutné mít ve smlouvě zprostředkovatele. Všechno jde automaticky na bloku Etherea. Díky velkému dosavadnímu využití a popularitě je v kapitalizaci tato platforma na druhém místě.

NEO (NEO, GAS)

NEO funguje, až na pár rozdílů, stejně jako Ethereum. Kupodivu je ale rychlejší (10,000 transakcí za sekundu) a flexibilnější (lze napsat v jazyce C # a Java). Tato platforma navíc používá tzv. proof-of-stake algoritmus. Proto NEO systém běží i lidem, kterým stačí NEO tokeny jen vlastnit. Klesá tak spotřeba elektrické energie. Jako odměnu za provoz systému dostanete GAS token (funguje na NEO blockchainu, který můžete prodat v kryptosměnárnách). Tato platforma má také velkou podporu ze strany Číny (např. od čínské vlády nebo společnosti Alibaba).

Bankovnictví

Celý bankovní průmysl je velký, pomalý a těžko měnitelný. Blockchain pro něj představuje možné řešení. Jde hlavně o platformy FortySeven a Ripple. Pojďme si je blíže představit.

FortySeven (FSBT)

FortySeven je platforma zabývající se bankovním sektorem. Otevřít novou banku je v dnešní době velmi složité a drahé. O množství byrokracie nemluvě. Jejich cílem je proto vytvoření nového stupně bankovní infrastruktury. V současné době spolupracují s FCA ve Velké Británii na vývoji aplikací, které by v budoucnu měly narušit pomalý bankovní průmysl. Právě vyvíjejí tzv. Multi-Asset Account. Jde o účet, který spojuje všechny bankovní účty, kryptopeněženky a investice do jednoho. Pro provoz této aplikace bude ale nutné vlastnit FSBT tokeny. S rostoucí popularitou této platformy tak stoupá i cena těchto tokenů.

Ripple (XRP)

Blockchain této platformy je určen pro banky. S jeho použitím mohou posílat peníze do celého světa. Normální bankovní transakce trvá několik dní. S tímto blockchainem však může být provedena i za 4 sekundy. Ripple zatím uzavřel dohodu s více než 100 bankami a s dalšími bude ještě vyjednávat. Navíc je jejich protokol veřejný, a tak se snaží zaujmout vývojáře. Ti by pak na této platformě stavěli své projekty. Ripple je aktuálně třetí nejhodnotnější kryptoměnou, co se týče kapitalizace.

Reklama

Digitální reklamní průmysl znovu roste. Očekává se, že v tomto roce dosáhne až 256 miliard dolarů. Podle serveru Pivotal tvoří 73 % všech amerických digitálních reklam ty na Googlu a Facebooku. Tomuto průmyslu tedy dominují dva velcí hráči. Blockchain však může představovat cestu vpřed.

Basic Attention Token (BAT)

BAT je digitální reklamní platforma spojující uživatele, inzerenty a vlastníky stránek. Zobrazování reklam vám čerpá nejen baterii, ale také drahé mobilní data. Tato platforma se tak snaží tyto uživatelské náklady snížit. Chce pomoci vydavatelům a vlastníkům stránek, kteří ztrácejí peníze při využívání Google a Facebook reklam. BAT má také za cíl zastavit boty a podvodné webovky, a tak pomoci firmám ušetřit. Jak toho chce dosáhnout? Na základě monitorování pozornosti uživatele rozděluje tokeny společnostem, ale jen za reklamy, které si uživatel skutečně přečetl. Ten navíc může pouze sledovat reklamy a dostávat tokeny (ano, dostane zaplaceno za sledování reklam).

Steem (STEEM)

Steem chce změnit způsob odměňování vydavatelů. Místo toho, aby byl vydavatel závislý na reklamách, ho odměňuje komunita sama. Každá stránka zaměřená na vydávání obsahu si může vytvořit svůj vlastní token, fungující na platformě Steemu. Potom mohou těmito tokeny čtenáři vydavatele odměňovat. Nejznámější aplikace na bázi Steemu je Steemit, která je podobná serveru Medium. Dodnes bylo přes platformu vyplaceno téměř 23 milionů dolarů.

Závěr

Jak jsme již schopni říci, platformy představují výborný obchodní model. Vznikly díky internetu, který již propojil všechny části zeměkoule. Blockchain spojuje svět ještě více a otevírá platformám nové možnosti v oblastech, jako jsou decentralizované počítače, bankovnictví a zpeněžení obsahu. Co přijde potom?

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Vladimír. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img