Ukrajinský prezident poslal návrh zákona o kryptoměnách zpět do parlamentu k revizi

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vrátil parlamentu návrh zákona o kryptoměnách k dalším změnám. Změny se soustředí na to, aby měl národní regulátor cenných papírů nad kryptoměnami větší kontrolu.

Odmítnutí návrhu

Ukrajinský prezident odmítl návrh zákona o kryptoměnách, který by uznal kryptoměny zákonem, a vrátil jej parlamentu země k úpravám. Oznámení prezidenta Volodymyra Zelenského bylo zveřejněno 5. října a požadovalo, aby národní komise pro cenné papíry v zemi, Národní komise pro cenné papíry a burzu, působila jako regulátor trhu s kryptoměnami.

Požadovaná změna by z agentury učinila hlavního regulátora pro třídu kryptoaktiv, na rozdíl od dřívějšího rozděleného přístupu, který zahrnoval více regulačních orgánů dohlížejících na různé aspekty regulace. V předchozí verzi by ministerstvo pro digitální transformaci regulovalo kryptoměny, zatímco komise pro cenné papíry by se zaměřila na aktiva krytá cennými papíry.

Další funkce

Podle nové směrnice se budou regulátoři cenných papírů zabývat také udělováním licencí makléřům a dalším platformám. Ukrajinský parlament bude nyní tuto záležitost projednávat a případně návrh zákona dále přepracovávat. Původní návrh zákona byl poprvé předložen v červnu 2020, v září 2021 prošel projednáváním a dostal se na stůl prezidenta Zelenského.

Pokud jde o digitální měnu země, Zelenskyj požádal centrální banku, Národní banku Ukrajiny, aby dohlížela na její vývoj. To je podobné tomu, co dělá většina ostatních zemí, a obecně vzato je potenciální nový přístup Ukrajiny více v souladu s postojem ostatních zemí.

Ukrajina doufá v digitalizaci své ekonomiky pomocí CBDC a kryptoměn, podobně jako mnoho dalších menších ekonomických zemí. Objevily se zprávy, že úředníci navštívili Salvador, aby se seznámili s tím, jak Bitcoin funguje jako zákonné platidlo, ale je jasné, že tento přístup nebude podporován.

Otázka času

Ukrajina je pouze jednou z mnoha zemí, které zavádějí široký rámec pro regulaci kryptoměn. Vzhledem k tomu, že trh v roce 2021 dosáhl obrovské hodnoty, vlády uznaly, že určitá legislativa je nezbytná.

Mnoho zemí čeká na rozhodnutí Spojených států, jejichž představitelé v posledních měsících silně buší do bubnu regulace. Je jen otázkou času, kdy americká vláda a její různé regulační orgány regulaci trhu zavedou.

V čele stojí americká Komise pro cenné papíry (SEC), jejíž mantrou je ochrana investorů. Stablecoiny byly rovněž zaznamenány jako potenciální hrozba, přičemž americké ministerstvo financí se na tuto část regulace zaměřilo.

Ne všechny země jsou však tak vstřícné. Čína kryptoměny opět zcela zakázala, i když to na trh nemělo příliš velký dopad. Většina zemí, například Jižní Korea a Japonsko, zaujímá zdrženlivější přístup a zaměřuje se na zdanění, ochranu investorů a požadavky na dodržování předpisů souvisejících s identitou.

Závěr

Regulace, regulace, regulace… Vypadalo to, že by Ukrajina byla ke kryptoměnám shovívavější, ale nakonec to tak asi nebude. Nezapomeňte také navštívit náš oficiální discord server.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img