Čína nemůže regulovat virtuální světy, proč?

4
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Čínský zásah proti kryptoměnám dosáhl v posledních týdnech nové intenzity. Čínská lidová banka (People’s Bank of China, PBOC) se již dříve rozhodla zakázat finančním institucím obchodování s virtuálními měnami, včetně BTC a ETH. Nedávno se PBOC pokusila transakce s kryptoměnami a jejich těžbu zcela zastavit.

Na blockchainu

Virtuální světy, jako je Next Earth, jsou poháněny technologií blockchain, konkrétně využívají nezaměnitelné tokeny (NFT), které představují vlastnictví pozemků v rámci digitální repliky Země. Tyto tokenové ekonomiky byly navrženy speciálně proto, aby se vyhnuly cenzuře a umožnily uživatelům svobodně komunikovat online bez obav ze sledování nebo represí ze strany vlád nebo korporací.

Ve skutečnosti se Next Earth stává jedním z nejoblíbenějších virtuálních světů, doposud se prodalo virtuálních nemovitostí za téměř 2 miliony dolarů. V tomto smyslu je snadné pochopit, proč chce Čína takové virtuální světy zakázat. Pokud je nemůže kontrolovat přímo, pak jistě nechce, aby její občané komunikovali s jednotlivci a organizacemi, které existují zcela mimo vládní kontrolu.

Klady decentralizované metaverse

Existuje několik různých typů metaverse: centralizované (jako je Facebook), hybridní (kde jsou některé aspekty centralizované, zatímco jiné decentralizované) a plně decentralizované (jako je Next Earth).

Vzhledem k tomu, že vlády mají určitou míru kontroly nad hybridními metaverse a téměř plnou kontrolu nad centralizovanými metaverse, decentralizované metaverse jsou jednoznačně budoucností pro svobodné kybernetické občany.

Next Earth je plně decentralizovaná metaverse využívající technologii blockchain. To znamená, že ji nevlastní ani neprovozuje žádný jednotlivý subjekt – namísto toho běží na blockchainových inteligentních smlouvách na bázi peer-to-peer, kde uživatelé vlastní svá aktiva NFT.

Výsledkem je, že každý účastník má v rámci metaverse stejná práva a může volně komunikovat s ostatními uživateli bez obav z cenzury nebo dohledu. Díky tomu je ideální pro nadšence NFT a uživatele kryptoměn, kteří chtějí jednat svobodně, aniž by se museli obávat, že budou odhaleni represivními režimy nebo korporacemi, které by mohly sledovat jejich aktivity.

Nevýhody centralizované metaverse

Největší nevýhodou centralizované metaverse je, že umožňují jedinému subjektu, obvykle korporaci nebo vládě, monopolizovat kontrolu nad světem. To znamená, že veškerý obsah v takových světech je v konečném důsledku v kompetenci jejich správců a jako takový může být libovolně regulován nebo cenzurován.

Decentralizovaná metaverse je mnohem otevřenější, protože ji nikdo neřídí. To znamená, že v nich může kdokoli vytvářet obsah, ale také to znamená, že žádná osoba nebo subjekt nemá moc zcela omezit přístup k těmto světům. Vlády nebo korporace nemají možnost takové světy cenzurovat, protože je neřídí žádná centrální autorita.

Z tohoto důvodu bývá decentralizovaná metaverse důvěryhodnějším prostředím. Čína se může snažit regulovat virtuální svět, jak chce, ale pokud je tento svět založen na distribuovaném, decentralizovaném blockchainu, nemá žádný kontrolní bod. Next Earth jako taková decentralizovaná metaverse a umožňuje komukoli a odkudkoli volný přístup do budoucího kyberprostoru.

Závěr

Snaha vlád kontrolovat něco, co kontrolovat nemohou, nejspíše neustane. Jste součástí nějaké decentralizované metaverse? Přidejte se také na náš oficiální discord server.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img