Světové ekonomické fórum se zasazuje o CBDC

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Světové ekonomické fórum, nevládní lobby známá především díky každoroční konferenci pro podnikatele a politické představitele v Davosu, zveřejnilo blogový příspěvek, ve kterém se zabývá potenciálními výhodami a nevýhodami digitálních měn centrálních bank (CBDC). Většina příspěvku se věnuje výhodám.

Světové ekonomické fórum a výhody CBDC

“Peníze už nejsou papír a mince, jsou stále více digitální,”

– začíná příspěvek a poté uvádí tři hlavní přínosy CBDC: snížení chudoby, boj proti hospodářské kriminalitě a posílení finančních systémů.

WEF s odkazem na výzkum amerického think-tanku Atlantic Council tvrdí, že CBDC, podobné kryptoměnám, ale vydávané a podporované centrální bankou, by mohly zmírnit globální chudobu tím, že zpřístupní finanční služby přibližně 1,7 miliardy “nebankovních” dospělých lidí na světě.

WEF tvrdí, že CBDC mohou omezit praní špinavých peněz a další finanční pro trestnou činnost. Stejně jako u kryptoměn jsou všechny transakce v CBDC zaznamenávány v blockchainu, což zajišťuje větší transparentnost peněžních toků.

WEF ve svém příspěvku s odkazem na výzkum Mezinárodního měnového fondu dodává, že CBDC mohou posílit finanční systémy v mimořádných situacích, jako jsou přírodní katastrofy.

Na druhé straně WEF uvedl, že padělání CBDC, krádeže a selhání sítě by mohly mít “katastrofálnější důsledky” než v případě hotovosti, přičemž citoval svůj vlastní výzkum.

Varovala také před potenciálem této technologie zhoršit finanční začlenění, pokud nebude správně implementována, a před tím, že v zemích s nedostatečnou důvěrou veřejnosti ve finanční instituce nemusí tato technologie získat podporu. WEF zdůraznil, že Ekvádor zrušil projekt CBDC tři roky po jeho zahájení v roce 2017 kvůli nedostatku důvěry veřejnosti.

Mnoho zemí na palubě

Podle nástroje Atlantic Council’s Central Bank Digital Currency Tracker má 112 zemí projekt CBDC v určité fázi vývoje.

Čínský projekt CBDC, e-CNY, je pravděpodobně nejpokročilejší mezi velkými ekonomikami a má být oficiálně zahájen v roce 2023. Pilotní projekt zaznamenal v prvních pěti měsících roku 2022 transakce v hodnotě 83 miliard jüanů (12 miliard USD), přičemž za celý rok 2021 to bylo 87,565 miliardy jüanů.

Nigérie a Jamajka zahájily své vlastní projekty, zatímco bahamský projekt “Sand Dollar” byl prvním CBDC, který byl spuštěn v roce 2020.

Evropská centrální banka tvrdí, že peníze centrální banky jsou bez rizika, protože jsou garantovány státem, a do poloviny desetiletí chce zavést digitální euro ve svých 27 členských státech. WEF cituje americký Federální rezervní systém, podle něhož by CBDC byl “nejbezpečnějším digitálním aktivem dostupným široké veřejnosti, bez souvisejícího úvěrového rizika nebo rizika likvidity”.

Ne všichni však tyto názory sdílejí.

“Ačkoli jazyk CBDC může odrážet jazyk kryptoměn, jako je bitcoin nebo ethereum, zásadně se od sebe liší, pokud jde o decentralizaci a finanční svobodu,”

– řekl Ben Caselin, vedoucí výzkumu a strategie na kryptografické burze AAX Ltd Inc. se sídlem na Seychelách.

“Digitální měna podporovaná centrální bankou může být v relativně otevřené jurisdikci, jako jsou USA nebo EU, zcela neškodná, ale příležitost, kterou poskytují pro větší vládní dohled a finanční zásahy v méně liberálních ekonomikách, je důvodem k obavám.”

“Pokud chceme směřovat k jednotnějšímu, finančně inkluzivnějšímu světu, je mnohem lepší přijmout nesuverénní peníze, které nejsou kontrolovány nevoleným subjektem, jako je centrální banka, nebo dokonce Světové ekonomické fórum,”

– řekl.

Závěr

WEF je známý svým postojem k CBDC již delší dobu, kdy se zasahuje o jeho začlenění. Co si o tom myslíte vy? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img