Soumrak kryptoměn? Fed zvažuje spuštění nového systému okamžitých plateb

4.9
(7)

Americký Federální rezervní systém se chystá spustit novou službu “FedNow”. Ta umožní podnikům, jednotlivcům a institucím posílat platby okamžitě a nabídne tak stejné služby jako kryptoměny a digitální měna centrální banky (CBDC).

Podle zveřejněného oznámení se očekává, že fáze technického testování služby začne příští měsíc a poté bude v období od května do července 2023 zavedena pro veřejnost.

FedNow

Služba FedNow, kterou Fed schválil v roce 2019, se snaží pokročit v moderních platbách v USA tím, že nahradí stávající síť pro platby v reálném čase (RTP). Ta kvůli geografickým a časovým překážkám nefungovala úplně ideálně a instantně. Jakmile bude služba uvedena do provozu, uživatelé budou moci posílat a přijímat okamžité platby v kteroukoli denní dobu. To by jim mělo poskytnout větší flexibilitu při správě peněz a provádění časově náročných plateb.

Lael Brainardová, místopředsedkyně Rady guvernérů Federálního rezervního systému k plánovanému systému uvedla:

“Služba FedNow změní způsob provádění každodenních plateb v celé ekonomice a přinese domácnostem a podnikům značné výhody, hlavně díky možnosti odesílat okamžité platby kdykoli a kterýkoli den a také díky tomu, že příjemci budou mít okamžitě k dispozici finanční prostředky, aby mohli provádět další platby nebo efektivně řídit peněžní toky.”

Podle oznámení bude přístup ke službě zajištěn prostřednictvím “sítě FedLine” Federálního rezervního systému, což je webové řešení navržené tak, aby umožňovalo efektivní, bezpečné a spolehlivé elektronické platby. Pilotní fázi projektu již testuje více než 120 organizací a bank.

Hrozba pro kryptoměny a CBDC?

Podle mne je tady jeden zásadní fakt, který je třeba mít na paměti. Zavedení služby by totiž mohlo ztížit zavedení CBDC, na kterém se pracuje z velké části ze stejných důvodů. Minulý týden guvernérka Fedu Michelle W. Bowmanová uvedla, že očekává, že FedNow bude řešit právě ty samé otázky, které byly vzneseny ohledně potřeby CBDC.

Naznačila však, že banka by se mohla vydat i cestou CBDC, jakmile bude spokojena s principy jeho koncepce, náklady a přínosy, jak bylo uvedeno v dokumentu ze začátku tohoto roku. Dlužno ovšem dodat, že představitelé Fedu jsou v současné době v názoru na potřebnost CBDC rozděleni. Někteří vrcholní představitelé pak již rovnou lobují za FedNow.

Slyšet jsou také hlasy, také naznačují, že služba pravděpodobně ještě více odcizí kryptoměnové inovace a povede k rozvratu používání soukromých kryptoměn při transakcích. Dá se totiž podle nich očekávat, že uživatelé se obrátí na “bezpečnější” službu podporovanou Fedem.

Mnozí odborníci z oboru se ovšem domnívají, že Fed bude možná muset počkat několik let, než podniky a spotřebitelé budou moci FedNow plně přijmout. Ve svých připomínkách poznamenávají, že služba je vlastně opožděnou modernizací zastaralé platební infrastruktury USA. Dopady služby navíc pravděpodobně nezničí kryptografický průmysl, protože platby v rámci služby budou omezeny na území USA.

Závěr

Takže tady máme nový instantní systém plateb pod taktovkou Fedu. Jak se vám líbí? Mají vůbec CBDC v konkurenci s FedNow šanci uspět? A jak to ovlivní takové giganty, jako je Mastercard či VISA? Tipnul bych si, že kolem tohoto kroku ještě bude hodně velký humbuk.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
Hodnocení článku :
     

Kryptoměny nejsou jenom o rychlosti transakce, z toho, co jsem četl na jejich stránkách https://www.frbservices.org/financial-services/fednow/about.html FedNow nic jiného nenabízí, proto je ohrozit nemůže 🙂

Standa

Srovnávat centralizované systémy fiat měn s decentralizovaným krypto (btc) nelze; krypto/btc bude vždy a ve všech směrech lepší, už ze své podstaty a fundamentu. Fiat systémy ale budou ještě nějakou dobu vyhovovat lidem, kteří ve všem spoléhají na stát a čekají od něj fullservis pro svůj život. Naštěstí těchto lidí bude ubývat; mladší a budoucí generace budou už většinově v kryptu – zaplaťpanbůh.

AjRep

zas jeden troll vylezl z pod kamene ..

RenoFcker

Tupá tužka jde ostrouhat. Ale Vám už se IQ nezvětší a ani se neobjeví slušné vychování. Stejně tak vzdělání…
Nejhorší je, že jste na tom tak špatně, že Vám nedochází, jak moc se ztrapňujete…
Mějte se pane TupoMysl 😉

Vojta

Urážky a agrese to je podobný hlupákům a proto asi chápu, že vy nechápete. 😅 Ale pokud skutečně nevidíte jak je bankovní systém prohnilý a finanční sektor špatně nastavený. Asi hold zůstanete chudý. 😂👍

MadTrader

A co třeba nám nějaké tvé znalosti předvést a rozvinout jen kromě urážení druhých? Zatím ses jen předvedl přesně v duchu těch co kryptu absolutně nic neví. Teď nám teda ukaž co všechno víš. A pamatuj, krypto za tvůj podělaný život nemůže.

Jaroslav

Kdo to říká, ten to je.

Velas

Doufám, že takovýchto lidí s podobnými myšlenkovými pochody bude nadále ubývat ve prospěch rychlejší a širší adopce krypta.

Slava

Hňupe vzdělání ti nic neříká?

Mychal
Hodnocení článku :
     

A proto zde máme Litecoin, který je navržen pro mikro transakce s minimálním poplatkem .

Vojtech

FedNow dozajista není konkurencí cryptoassets (termín kryptoměny je zavádějící). Ovšem přesvědčení soudobých libertariánů o tom, že krypto časem “zvítězí” v nikým nevyhlášené soutěži proti fiat měnám, sesadí dolar z pozice globální rezervní měny, zbourá “starý systém”, vyžene bankéře makat a osvobodí plebs od otročení velkokapitálu, apod., představují jen falešnou útěchu – asi jako legenda o králi Ječmínkovi nebo ta o blanických rytířích. Mocní tohoto světa nic takového nedopustí. Na beton. Ovšem dokud tito proti kryptu skutečně rázně nezakročí (nástroje na to mají), lze ke “kryptu” případně přistupovat z pozice investora/tradera podobně jako k technologickým akciím/fintechům – s vědomím rizika, že je to podstatně víc o hubu – a pro jisté nevelké procento zkušených a disciplinovaných to stále může být “zlatý důl”. Otázka je, jak dlouho ještě. A také na které konkrétní assets vsadit. Mimo btc a skutečné “kryptoměny” typu xmr je to bohapustá ruleta. Toť můj názor.

Poslední editace 1 rok před přes Vojtech
Vojtech

Ještě mám potřebu dodat – určitě není moudré se do “krypta” vysypat příliš velkou částkou z volných peněz. O půjčkách motivovaných vidinou rychlého zbohatnutí raději ani nemluvím – to je jednoduše holá pí…ina.

Drny

Nerozumím tom, @Dobromysle, proč ztrácíš čas na stránkách věnovaných kryptu, když mu nechceš porozumět. Možná by si mu rád porozuměl, ale nejde Ti to. To se stává. Neztrácej čas a jdi se věnovat něčemu, co Tě baví a čemu rozumíš …..

bkf1

NEKRMTE trola “Špatnomysla”! 🙂 jinak titulek článku je bezdůvodně strašící, tady nejsme na Seznam Zprávy…

Fantom

Samozřejmě, zavedení FEDNow bude znamenat jen to že USA dožene Evropu, která má SEPA platby. Vliv na kryptoměny nebude vůbec žádný. Ty jsou totiž o něčem úplně jiném 😀

koloděj

Zbohatnout zadarmo jsi chtel ty a kdyz ti to nevyslo zacal jsi sem chodit brecet 😂

spot_img