Vývoj CBDC je zbytečný a mohl by přinést více škody než užitku

5
(1)

V poslední době se několik centrálních bank snaží vyvinout digitální měnu centrální banky (CBDC), která by řešila omezení fiat měn a to zejména v oblasti přeshraničních plateb. Společnost Circle, emitent stablecoinu USDC, však uvedla, že vývoj CBDC je zbytečný a mohl by přinést více škody než užitku.

CBDC v hledáčku Fedu

V reakci na žádost Fedu o vyjádření ke studii CBDC zveřejněné v lednu se vyjádřila i společnost Circle. Ta se mimo jiné zabývá blockchainovými platbami a uvedla, že digitální měny vydané centrální bankou nejsou potřeba. Emitent USDC argumentuje především tím, že soukromě provozované stablecoiny již nabízejí výhody, kterých chtějí vlády pomocí CBDC dosáhnout.

V reakci na žádost Fedu o zaslání připomínek firma uvedla:

“Mnoho výhod CBDC již splňují inovace soukromého sektoru, jako je USDC, prostřednictvím platebních systémů založených na blockchainu”

Fed v lednu zveřejnil svou první studii o stablecoinech, v níž vyzdvihl potenciální přínosy a rizika, aniž by odhalil svůj oficiální postoj. Namísto toho centrální banka nabídla veřejnosti možnost ke studii se vyjádřit.

Circle: CBDC nepotřebujeme

Circle ve svých připomínkách rovněž říká, že vytvoření CBDC by bylo těžkopádné a stejně by nepřineslo měnu lepší než USDC, přičemž by to mohlo potlačit inovace a představovat riziko pro finanční stabilitu.

“CBDC, a to jak v úročené, tak v neúročené formě, vytváří potenciální domácí problémy typu “flight-to-quality” nebo “flight-to-safety”, které by mohly destabilizovat dvoustupňový bankovní systém. […] Z diskusního dokumentu Federálního rezervního systému není zřejmé, že by CBDC odvrátil riziko runu nebo jiné obavy o finanční stabilitu”

Kromě toho společnost Circle také uvedla, že spíše než ke zvýšení finanční inkluze a snížení nákladů, jak tvrdí někteří odborníci, povede CBDC pravděpodobně k naprostému opaku.

“Je možné, že vzhledem k tomu, že důvěra veřejnosti ve státní instituce a banky klesá, CBDC by mohl způsobit, že se nebankovní nebo nedostatečně bankovní subjekty budou ještě méně angažovat ve finančních institucích”

Není to poprvé, co společnost Circle kope proti myšlence digitálního dolaru podporovaného Fedem. V únoru se reklamní kampaň, kterou firma spustila, snažila ukázat, jak stablecoiny vydávané soukromými firmami předčí CBDC.

Myšlenka CBDC se stala ostře diskutovaným tématem, přičemž zastánci ochrany soukromí se obávají neomezené míry dohledu, kterou bude mít Fed nad soukromými fondy. Je pozoruhodné, že někteří zákonodárci se dokonce pokusili vypracovat legislativu, která by Fedu zabránila tuto myšlenku prozkoumat, přestože Biden ve svém nařízení o kryptoměnách Fed k aktivnímu prozkoumání této myšlenky vyzval.

Závěr

V současné době zůstává z hlediska rozvoje CBDC mezi vyspělými ekonomikami na špici Čína. Nedávno se ovšem objevila zpráva, že zákonodárci připravují návrh zákona, který má zabránit společnostem Google a Apple v hostování aplikací podporujících digitální jüan.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

CBDC bude pohroma, pokud k němu dojde. A vlády, které tuto myšlenku budou prosazovat, začnou padat, až zase lidem dojde, jakou všivárnu na ně chtějí upéct.

Kenny

Lze jen doufat, ze vetsina lidi pochopi ze CBDC je svinstvo, takze ten tlak na politiky bude dostatecny, aby se jim neco takoveho prosazovat nevyplatilo z pohledu masivni ztraty volicu.

Crypto4you.Cz
Hodnocení článku :
     

Ano, souhlas bude to pohroma. Ještě větší kontrola kdo kupuje, co kupuje, následně to vylepší o možnost co se nesmí kupovat a do kdy musíš peníze utratit a za co. Hnus velebnosti.

spot_img