Bidenovo nařízení vyzývá k “nejvyšší naléhavosti” výzkumu a vývoje CBDC

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Prezident vyzval ministerstvo financí, aby se postavilo do čela řady zpráv zabývajících se technologiemi CBDC a způsoby jejich zavedení – “pokud to bude považováno za národní zájem”.

Národní zájem o CBDC

Americký prezident Joe Biden ve svém exekutivním příkazu podepsaném ve středu vyzval k tomu, aby se vláda naléhavě zaměřila na výzkum a vývoj potenciální digitální měny centrální banky (CBDC).

Příkaz požaduje komplexní posouzení potenciálních přínosů a rizik CBDC, a to jak pro spotřebitele a investory, tak pro širší finanční systém USA. Biden nařídil ministerstvu financí, aby se postavilo do čela výzkumu a vypracovalo zprávu, do níž přispějí i další federální agentury včetně ministra obchodu a ministra vnitřní bezpečnosti.

Posouzení má rovněž určit, zda by zavedení CBDC bylo v “národním zájmu”.

Ve Spojených státech již existuje několik organizací, které se zabývají výzkumem a pilotním provozem CBDC, včetně bostonského Fedu (který na technologii CBDC spolupracuje s Massachusettským technologickým institutem (MIT)) a projektu Digital Dollar Project, což je partnerství veřejného a soukromého sektoru založené poradenskou společností Accenture a Chrisem Giancarlem, bývalým předsedou Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC).

Pomalejší postup

Snahy USA však postupují o poznání pomaleji než v jiných zemích, včetně Číny, jejíž digitální jüan se již pilotně zavádí ve městech po celé zemi. Toto nařízení naznačuje, že Biden, který poznamenal, že “více než 100 zemí zkoumá nebo pilotuje” CBDC, nechce, aby USA zůstaly pozadu.

David Treat, vedoucí globálního blockchainu v Accenture, řekl, že vláda bude muset spolupracovat s lídry v oboru, pokud chce, aby se věci udělaly správně a rychle.

“Exekutivní příkaz katalyzuje důležitou práci na pilotování, testování a urychlení vývoje CBDC. Jsme nadšeni pilotními programy, které projekt Digital Dollar Project spustí s naší komunitou mnoha zúčastněných stran.”

– řekl Treat

Pět CBDC projektů

Projekt Digital Dollar Project přislíbil pět pilotních projektů, jejichž zahájení je plánováno na nadcházející měsíce a jejichž cílem je vyhodnotit, zda a jak by americký CBDC prospěl lidem, kteří nemají bankovní spojení (nebo mají nedostatečné bankovní spojení), což je klíčový bod zdůrazněný v Bidenově exekutivním příkazu.

Ačkoli však Bidenova snaha urychlit výzkum a vývoj CBDC může věci urychlit, není pravděpodobné, že by byly opravdu rychlé.

“Práce na budování partnerství soukromého a veřejného sektoru pro experimentování s digitálními aktivy vyžaduje čas,”

– řekla Jennifer Lassiter, výkonná ředitelka Digital Dollar Project. Stejně tak i vládní zprávy.

Ačkoli Biden dal ministerstvu financí šest měsíců na to, aby dalo dohromady svůj výzkum, odborníci CoinDesku řekli, že by nebylo překvapením, kdyby se tato lhůta prodloužila.

Závěr

CBDC je stále celkem dost horkým tématem a je stále více bank, které se jím zabývají. Pokud ale někdy přijde do České Republiky, bude zajímavé sledovat, jak a pokud se s ním Češi ztotožní. Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

“Pokud ale někdy přijde do České Republiky, bude zajímavé sledovat, jak a pokud se s ním Češi ztotožní.”
Tak jistě že přijde, i ČNB se k tomu staví kladně a veřejnost s tím také nebude mít problém. Teď to ale samozřejmě není v “seznamu” věcí, které je potřeba řešit…

spot_img