Zabiják virů: Jak blockchain přispívá k boji proti COVID-19

3.7
(3)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Blockchainové aplikace pro boj s covidem, byly vyvinuty již po první vlně této pandemie, ale jejich potenciál prozatím nebyl naplno využit.

*Článek autorky ucházející se o místo junior redaktora

Dle China Morning Post, jedna z největších asijských farmaceutických společností, Zuellig, spustila systém založený na blockchainu, a to kvůli sledování kvality vakcín proti COVID-19. Nazývá se „eZTracker“. Tento systém umožňuje každému uživateli „okamžitě ověřit původ a pravost“ vakcín naskenováním QR kódu, který najdete na jejich obalu.

Během pandemie jsme o mnoha příkladech využití blockchainu farmaceutickými firmami neslyšeli. Jak si ale brzy ukážeme, farmaceutické firmy či státní organizace nespaly a snažily si novými technologiemi pomoci.

Jižní Korea: Očkovací průkazy na blockchainu

V dubnu 2021 jihokorejská vláda vůbec jako první během pandemie zavedla očkovací pasy, založené na blockchainu. Umístění dokladu o očkování na distribuovanou účetní knihu, garantuje pravost tohoto dokumentu. Mnoho lidí totiž stále padělá průkazy, jak už o prodělané nemoci, očkování či o negativním výsledku testu.

Jejich aplikace, nazývána COOV, byla vyvinuta londýnským Blockchain Labs a je k dispozici na App Store a Google Play Store. Osobní data jsou uložena na jejich uživatelském zařízení, a zároveň jsou vyměňována pouze s provozovatelem aplikace, a to prostřednictvím blockchainu.

Brazílie: National Health Data Network

National Health Data Network založená na blockchainu nebyla vytvořena speciálně pro boj s koronavirem. Představuje ale zásadní část velmi ambiciózního plánu digitalizace celého brazilského zdravotnického systému. Systém se využívá od konce roku 2020 a reaguje na probíhající změny související s koronavirem. Očekává se, že tento projekt bude dokončen do roku 2023.

Mexiko: Testovací certifikáty COVID-19

Soukromý poskytovatel zdravotní péče MDS Mexico, v říjnu 2021 spustil na blockchainu službu rychlého testování na COVID-19. Digitální platforma umožňuje pacientům nejen získat výsledky testů v reálném čase prostřednictvím QR kódu, ale také bezpečně uložit historii o očkování.

Klíčovým posláním společnosti je boj proti padělání dokumentů:

„Abychom předešli padělání negativních výsledků, začali jsme testy pro detekci onemocnění SARS-CoV-2 certifikovat technologií blockchain a kryptografickým podpisem, který chrání informace v jedinečném, neměnném QR kódu, který lze ověřit po celém světě.“

Další nápady

Výše uvedené příklady představují pouze malý zlomek všech blockchainových projektů. Distribuované účetní knihy mohou pomoci řídit dodavatelské řetězce, uchovávat lékařské záznamy, zajišťovat kvalitu léků, zpracovávat pojistné události a zvyšovat efektivitu systémů provádějících řadu dalších úkolů.

Kromě bezpečné správy dat a sledování vakcín, vidí výzkumní pracovníci využití blockchainu ještě v širší škále oblastí.

Skupina amerických vědců vyvinula aplikaci na blockchainu, která se opírá o smart kontrakty a tokeny pro usnadnění distancování.

Naopak skotská výzkumná skupina vymyslela blockchainový projekt, synchronizovaný s Internet of Things (IoT), jež dokáže vysledovat kontakty, aniž by byla ohrožena identita uživatelů.

Problémy, které přetrvávají

V současné době naprostá většina projektů souvisejících s koronavirem, stále žije pouze na papíře. Vzhledem k tomu, že nejakutnější fáze pandemie je pravděpodobně za námi, tak se zdá, že zdravotničtí inovátoři jsou čím dál více nakloněni zaměřit se i na jiné oblasti ve zdravotnictví než-li je pouze koronavirové onemocnění.

Na vzestupu jsou lékařské blockchainy týkající se obecnějších oblastí, do kterých patří například souhlas pacienta, nábor do klinických studií, správa zařízení IoT, dodávky zdravotnického materiálu, sledovatelnost hotových výrobků a mnoho dalších.

Jak poznamenává ovšem Nasr, mnoho tradičních institucí veřejného zdraví stále není připraveno přijmout inovace založené na blockchainu:

„Podle mých zkušeností je mnoho zdravotnických poradců (Key Opinion Leaders) nedostatečně informováno o DLT a do značné míry se neztotožňují se změnami, které se kolem nich dějí (např. kvůli podvodům, volatilitě kryptoměn, a dalšími praktikami za hranou).“

Závěr

Jak tedy vidíte, i když se do povědomí mnoho aplikací blockchainu spojených s covidem nedostalo, zjevně existují a vypadá to, že se budou stále rozvíjet. Případně mohou být využity i pro jiná onemocnění.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
David

Už i tady ☠️

spot_img