Dne 4. února se objevila zpráva, že ruský prezident Vladimir Putin zaslal dopis čínskému lidu, který podrobně popisuje probíhající obchod mezi oběma zeměmi a vzájemně prospěšné infrastrukturní projekty.
Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin se také setkali v Pekingu před zahájením zimních olympijských her a v návaznosti na toto setkání vydali lídři společné prohlášení, v němž mimo jiné potvrdili ruskou podporu Číně v jejích sporech s Tchaj-wanem a kritizovali rozšiřování NATO.
Rusko: Sousedé, čelící sankcím, se mohou obrátit na bitcoin
Rusko a Čína se ocitly v centru mnoha napjatých politických témat a obě země se v poslední době staly terčem hrozeb ekonomických sankcí. Není proto až tak překvapivé, že tito dva sousedé hledají spojenectví v oblasti obchodu a vědeckého rozvoje. Vladimir Putin ve svém dopise čínskému lidu napsal:
“Důsledně rozšiřujeme vypořádání v národních měnách a vytváříme mechanismy, které kompenzují negativní dopad jednostranných sankcí. Významným milníkem v této práci bylo v roce 2019 podepsání dohody mezi vládou Ruska a vládou Číny o platbách a zúčtování.”
To přichází v návaznosti na hrozby odříznutí Ruska od systému SWIFT, které se v poslední době objevují. Vzhledem k výši devizových rezerv, které Rusko drží (před pěti měsíci byly oceněny na více než 600 miliard dolarů), má země velmi slušné předpoklady k vyhnutí se případným sankcím.
Naznačují tyto kroky strategii širšího přijetí bitcoinu?
Z vývoje posledních týdnů víme, že ruská centrální banka nedávno navrhla bitcoin zakázat a prezident Putin (podporovaný dalšími členy vlády) se proti tomuto ohradil a naznačil, že Rusko by s bitcoinem a jeho těžbou získalo výhody. Mimochodem Bělorusko signalizovalo zájem zachovat svůj liberální přístup k Bitcoinu jen o den dříve. Náhoda? Nemyslím si.
Zdá se, že Putin velice dobře chápe hodnotu, kterou bitcoin přináší v podobě pobídek k vytvoření robustní výrobny energie (ze všech zdrojů), včetně ekologických pozitiv (možnost využití spalin). Kromě toho bitcoin má obrovský potenciál odolávat cenzuře tváří v tvář hrozbám západních zemí, které doufají, že Rusko odříznou od systému SWIFT.
A v neposlední řadě je tu decentralizace sítě. Počet bitcoinových uzlů se rychle blíží k číslu 15 000, a to se jedná pouze o uzly, které nejsou schovány pomocí Toru nebo jiných nástrojů pro ochranu soukromí. Je tak velmi pravděpodobné, že celkové číslo bude ještě mnohem vyšší.
Závěr
Bitcoin nadále dokazuje svou hodnotu a zdá se, že můžeme s jistotou říci, že v budoucnu svůj zájem o něj oznámí i mnohé další země.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.
Díky za článek tahle souvislost mě nenapadla
Kdyby byl tento článek otištěn před třemi lety, dával by smysl, ale nikoliv nyní, kdy Čína dokončila projekt digitálního jüanu, který umožňuje provádět přeshraniční platby v anonymním režimu. Ostatně již od počátku plánování tohoto digitálního platidla se počítalo s tím, že jedním z jeho přínosů bude možnost obejít americké sankce. Čína a Rusko již navíc uskutečnily v tomto směru první kola vzájemných rozhovorů a následně se počítá s tím, že čínský digitální jüan budou používat i ostatní země, které mohou být ohroženy americkými sankcemi.