Čína hlásí první případ praní špinavých peněz CBDC

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Čínské úřady zadržely 11 podezřelých v historicky prvním případu praní špinavých peněz, který se týká digitální měny centrální banky (CBDC).

11 zatčených za nezákonné používání digitálního jüanu

Čínští vyšetřovatelé informovali o údajném systému praní špinavých peněz zahrnujícím digitální jüan, národní měnu CBDC, která byla zavedena v loňském roce.

Podle digitálního média Jiemian čínské úřady zasáhly proti nejmenované skupině osob, které údajně používaly digitální jüan, nazývaný také e-CNY, k praní peněz získaných podvodem.

Podle úředníků Úřadu veřejné bezpečnosti v Sin-mi skupina nejprve údajně podvedla osobu nacházející se v provincii Sin-mi o 200 000 jüanů (asi 32 000 USD), a to využitím podvodu s technickou podporou. Vyšetřovatelé zjistili, že skupina poté použila digitální peněženku s jüany k vyprání peněz a jejich vyvedení ze země.

Úředníci později dopadli 26letou podezřelou ženu v provincii Fujian. V rámci následného vyšetřování bylo zadrženo 11 osob spojených s tímto incidentem, které budou postaveny před trestní soud.

Na základě vyšetřování úředníci tvrdí, že skupina využívala službu digitálních jüanů k praní špinavých peněz tím, že je směrovala zahraniční podvodné skupině skrývající se v Kambodži. Podle úředníků se skupina snažila využít nově zavedené peněženky CBDC, aby se vyhnula dopadení.

CBDC nejsou, kryptoměny jsou zakázané

Přestože je používání kryptoměn v Číně zakázáno, digitální jüan je nyní přijímán napříč velkými čínskými městy. K říjnu 2021 se v Číně zaregistrovalo zhruba 140 milionů lidí, kteří si otevřeli peněženky s digitálními jüany.

Spíše než na blockchain se digitální jüan spoléhá na digitální podpisy a šifrované úložiště, které zajišťují bezpečnost transakcí a zabraňují dvojímu utrácení. Vzhledem k tomu, že CBDC lze vyměňovat soukromě a peer-to-peer způsobem, má potenciál být použit při finanční kriminalitě, stejně jako fyzická hotovost.

Čínská centrální banka opakovaně vyjádřila obavy z využívání digitálních aktiv a stablecoinů k nezákonným činnostem, jako je praní špinavých peněz. V červnu 2021 zatkli úředníci země více než 1 100 podezřelých z praní špinavých peněz v souvislosti s kryptoměnami.

Navíc vzhledem k tomu, že čínské úřady mohou pravděpodobně analyzovat tok svých CBDC pomocí datové analýzy, může být účinnost digitálních jüanů jako nástroje pro praní špinavých peněz poměrně omezená.

Závěr

Kryptoměny byly pořád pod palbou kritiky kvůli praní špinavých peněz. Nyní jde vidět, že i CBDC jde do jisté míry takto zneužít. Nebude to tak dalekosáhlé, ale určitě lidé přijdou na způsoby, jak celý CBDC systém obejít. Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime
Hodnocení článku :
     

Jen trotl může prát CBDC, kterou má pod palcem vláda, která se netají úmyslem sledoval každý aspekt života svých občanů. Viz sociální kredit a další snahy. Budou znát každý detail každé transakce…

spot_img