Putin brzdí snahu ruské centrální banky zakázat kryptoměny, v těžbě vidí budoucnost

4.8
(9)

Ruský prezident Vladimir Putin není nakloněn nedávné výzvě ruské centrální banky k zákazu kryptoměn v zemi. V těžbě kryptoměn naopak vidí budoucnost a “výhody” pro Rusko. Putin také požádal centrální banku a vládu, aby se dohodly na regulaci bitcoinu (BTC).

Putin zastánce kryptoměn?

Během videokonference z 26. ledna požádal Vladimir Putin představitele své vlády, včetně centrální banky, o jednání na téma kryptoměn. Přestože uznal “určitá rizika, především pro občany země a to vzhledem ke značné volatilitě”, nařídil úřadům, aby nezanedbávaly výhody, které Rusko v této oblasti nabízí.

“I zde máme určité konkurenční výhody, zejména v oblasti tzv. krypto-miningu. Mám na mysli přebytek elektrické energie a dobře vyškolenou pracovní sílu. To vše by mohlo být využito pro prosperující odvětví těžby bitcoinů v této zemi”

Až nečekaně vstřícný Putinův postoj

Putin také požádal Ruskou centrální banku, aby dosáhla konsenzu s ministerstvem financí země, které v úterý od úplného zákazu obchodování s bitcoiny a jejich těžby v zemi odrazovalo. Důvod je jasný, tento krok by totiž mohl poškodit konkurenceschopnost Ruska v technologickém sektoru.

Během videokonference ruský prezident na toto téma prohlásil:

“Centrální banka nám nestojí v cestě technologického pokroku a vynakládá potřebné úsilí na zavádění nejnovějších technologií v této oblasti”

Rusko se v loňském roce vyšvihlo na třetí místo žebříčku zemí s nejvyšším podílem hashrate v bitcoinové síti poté, co se Čína rozhodla tento průmysl zakázat a postihovat. Odliv těžařů z Číny pak vedl k přesunu těžařů a vzniku nových farem převážně v USA, Kazachstánu a Rusku. Východoevropská země je díky levné energii a mrazivému klimatu pro těžaře velmi atraktivní, protože jim umožňuje dosahovat vyšších zisků a většího výkonu v hashrate.

Závěr

No slušný chaos teď v Rusku v oblasti kryptoměn panuje. Jeden den se vše zakazuje a druhý den vystoupí prezident a vše je zase úplně jinak. Putin si nejspíše velmi dobře uvědomuje, jak mocná bitcoinová síť může být, a pokud by se geopolitická situace s Ukrajinou skutečně vyhrotila a v důsledku sankcí by došlo k odstřižení od systému SWIFT, bitcoin žádné centrální autoritě nepodléhá…

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
LHTS

Putin neni hloupy, vcas “zaradil zpatecku” (To nacasovani oznameni ruske cetralni banky urcite nebyla nahoda) a pripravuje se na 51% utok 🙂

bkf1

“I zde máme určité konkurenční výhody, zejména v oblasti tzv. krypto-miningu. Mám na mysli přebytek elektrické energie a dobře vyškolenou pracovní sílu.”
No to si moc nepamatuju, že by se stávalo, že někdo přizná přebytek energie. Každopádně s přebytky se argumentuje i ve studiích, které mají osvětlit, jak to skutečně je s tím, že těžba BTC je šíleně neekologická. Podle mě je to jen další účelová lež.

Lhts

Je to naprosto nefer argument. “Neekologicka těžba” je zneuzita k velmi partikularnim zájmům. Srovnejte snahu tezaru o ekologickou těžbu + pomoc zelené energetice ohledně přebytku el. Energie (mining farma = velkokapacitní baterie levnější než muskova 😀)

bkf1

No právě to jsem měl na mysli. Teďka se ta ekologie dá použít jako argument snad ke všemu a podle mě většinou účelově, kdežto tam, kde to nemá zaznít, tak tam o tom samozřejmě nikdo nemluví (teď odbočím na roušky/respirátory, které se válí všude možně, recyklovat se podle všeho zatím v podstatě nedají a mají vlastně charakter nebezpečného odpadu; ale tam ty ekologické dopady nezazní, to si nikdo netroufne). Ono to je vidět i v těch studiích (v těch které jsem viděl já) ohledně “žravosti” těžby, že jasně vede průmysl a všechno možné, zatímco BTC tam tvoří nějaký malinký cípeček, který ale samozřejmě někomu strašně vadí.

LHTS

HLAVNE – kazdy si musi uvedomit ze BEZPECNOST proste neco stoji. Analogii k cenam zabezpeceni na nejvyssi urovni v realnem zivote bychom nasli mnho.

LHTS

Jeste mala poznamka: Jaka je pravdepodobnost po prohlaseni Putina ohledne konkurecni vyhody Ruska v tezbe BTC, ze Rusko zautoci (klasicka valka ne hybridni) na Ukrajinu?

Vojtech

Já myslím, že tady je to jasné – jde o klasickou manipulaci, hru o přízeň lidu. Zlí oficíri z ruské centrální banky navrhují zákaz kryptoměn v Rusku, na jehož poddané stále tvrději dopadá bída a proto své poslední ruble cpou do btc a gambli na burzách. To aby pak přispěchal na pomoc batuska Putler a zle oficiry vyškolil a osočil z reakcionarskeho smýšlení. Sláva batuskovi Putlerovi, myslí to s lidem dobré a jen on vidí, kudy na ten pokrok! Copak už jste, hoši, zapomněli na starý časy? Vždyť je to ruská klasika..

LHTS

To je urcite pravda, ale videl bych za tim krokem i neco hlubsiho.

spot_img