Teroristické skupiny se mohou obrátit na NFT, aby získaly finanční prostředky a šířily svou propagandu

4
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Objevil se první známý případ nezaměnitelného tokenu (NFT) vytvořeného a sdíleného „sympatizantem teroristů“, což vyvolalo obavy, že neměnná povaha technologie blockchainu by mohla napomoci šíření teroristických zpráv a propagandy. 

V článku ze 4. září v The Wall Street Journal (WSJ) experti ze zpravodajských služeb uvedli, že NFT by mohly být známkou toho, že Islámský stát a další teroristické skupiny mohou také používat technologii blockchainu, aby se vyhnuly sankcím a získaly finanční prostředky na své teroristické kampaně.

NFT podporující terorismus

Dotyčný NFT údajně objevil Raphael Gluck, spoluzakladatel americké výzkumné firmy Jihadoscope, který našel NFT prostřednictvím účtů na sociálních sítích podporujících ISIS.

Digitální token nazvaný „IS-NEWS #01“ je údajně obrázek s emblémem Islámského státu s textem chválícím islámské militanty sídlící v Afghánistánu za útok na pozici Talibanu.

Mario Cosby, bývalý federální zpravodajský analytik specializující se na blockchainové měny, uvedl, že uživatel vytvořil další dvě NFT 26. srpna; jeden ukazuje bojovníka Islámského státu, který učí studenty vyrábět výbušniny, a druhý odsuzuje kouření cigaret.

Snímek obrazovky IS-NEWS #01 NFT (vlevo). Zdroj: The Wall Street Journal

Analytici uvedli, že by to mohlo být známkou toho, že teroristické skupiny mohou nově vznikající technologii využívat k šíření svého poselství a testování nových strategií financování.

“Je to do značné míry experiment s cílem najít způsoby, jak učinit obsah nezničitelným.”

Uvedl Gluck.

Stažení NFT z trhu

Digitální token byl údajně uveden na tržišti NFT OpenSea, ale společnost ho rychle stáhla a uzavřela účet s odkazem na „politiku nulové tolerance k podněcování nenávisti a násilí“.

Trio NFT bylo údajně také přítomno na NFT tržišti Rarible a několika dalších, než bylo staženo.

I když se zdá, že žádný z NFT nebyl obchodován, Cosby říká, že existence tokenů je důvodem k obavám, protože jsou velmi odolné vůči cenzuře.

“Ve skutečnosti není nic, co by kdokoli mohl udělat, aby toto NFT odstranil.”

Obavy ze zneužití NFT

Bezpečnostní experti již dříve vyjádřili své obavy ohledně budoucího potenciálu teroristů využívat nové technologie a trhy, včetně NFT, k financování útoků.

V únoru vydalo americké ministerstvo financí studii, která zdůraznila růst trhu s NFT jako oblast potenciálního znepokojení.

V březnu izraelské úřady zabavily sadu 30 kryptopeněženek z 12 burzovních účtů spojených s Hamásem, militantní skupinou sídlící v pásmu Gazy.

Závěr

Loni v dubnu Matthew Levitt, ředitel programu Jeanette a Eli Reinhardových o boji proti terorismu a zpravodajství ve Washingtonském institutu pro politiku Blízkého východu, řekl, že kryptoměny byly sice spojeny s několika případy financování terorismu, ale „ještě se nestaly primárním prostředkem financování terorismu.” Otázkou je, co nám přinese blízka budoucnost, nicméně pokud teroristické skupiny budou chtít, cestu jak šířit svou propagandu si vždy najdou, ať už s NFT, nebo bez nich.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Jihadoscope rozluštil pravý význam zkratky: Now Fund Terrorist 😁

spot_img