ECB: CBDC jsou jediným řešením “hladkého pokračování” měnového systému

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Evropská centrální banka (ECB) tvrdí, že zavedení digitální hotovosti v podobě digitálních měn centrální banky (CBDC) se jeví jako “jediné řešení”, které zaručí “hladké pokračování” současného měnového systému.

Ochrana soukromí

Komentář byl uveden v rámci série pracovních dokumentů ECB, která byla zveřejněna v srpnu a která se zabývá měnovou politikou a finanční stabilitou v souvislosti s CBDC – shromažďuje poznatky ze 150 akademických prací na toto téma.

Dokument začal konstatováním, že zájem o “ekonomii peněz a plateb” se v posledních 15 letech dramaticky zvýšil a rozšířil se mimo úzký akademický okruh.

Po prozkoumání tohoto procesu článek představuje motivy pro vytvoření CBDC a ožehavé otázky ochrany soukromí s tím spojené. Autoři si všímají následujících skutečností:

“Zatímco spotřebitelé mají tendenci přikládat soukromí v průzkumech velký význam, v praxi mají tendenci poskytovat své údaje zdarma nebo za velmi malou odměnu. Při analýze kořenů této zdánlivé dichotomie výzkumníci poukazují na různé faktory, které k tomu přispívají.”

Přesto jediné řešení

Přesto dokument dochází k závěru, že zavedení CBDC je “jediným řešením, které zaručí hladké pokračování současného měnového systému”, protože fyzické peníze ztrácejí svou ekonomickou “kondici” a kryptoměny a BigTech (velké digitální platformy) se nadále prosazují ve finančním systému, a poznamenává:

“Neexistuje žádná regulační alternativa, která by slibovala odstranění hrozby pro dvouvrstvý peněžní systém. Vzhledem k tomu, že hotovost je k dispozici pouze ve fyzické podobě, není ze své konstrukce “vhodná” pro digitální věk.”

Byl zdůrazněn význam toho, aby centrální banky dosáhly správné úrovně “přijetí” CBDC, a autoři se také zabývali možnými regulačními opatřeními, která by mohla pomoci CBDC dosáhnout jejich cílů.

Dokument také odmítá obavy, že by CBDC mohly způsobit zmenšení nabídky úvěrů, a konstatuje, že tvrzení, že by CBDC mohly být potenciálně rušivou silou, byla neopodstatněná. Za oblast, kde je zapotřebí dalšího výzkumu, byla označena ochrana soukromí, stejně jako preference koncových uživatelů pro funkce CBDC.

Jedná se o druhý dokument věnovaný problematice kryptog nástrojů, který ECB tento měsíc vydala. Již dříve porovnávala přeshraniční platební potenciál CBDC, bitcoinu (BTC) a stablecoinu, přičemž vyšla ve prospěch CBDC.

Autory dokumentu jsou mimo jiné Toni Ahnert, výzkumný ekonom v rámci ECB, Katrin Assenmacher, vedoucí oddělení strategie měnové politiky ECB, a ekonom oddělení finančního výzkumu Peter Hoffmann.

Závěr

Máte také za to, že CBDC je přirozeným vývojem současného měnového systému nebo tento názor nezastáváte?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
joshik

No pokud má být přirozeným vývojem, že když budete zlobit, tak budou mít vaše peníze po rozhodnutí vládců hodnotu x0.8 a zaplatíte jen za rohlíky, kdežto maso a zeleninu si nekoupíte a platba půjde jen za bus a vlak do práce ale již nikoliv na dovolenou, tak pak asi jo.

Taková budoucnost bude super.

Zdeněk

jjjo, to je finální stadium ovládání a manipulace lidí a co je nejhorší, že tomu pomáhají a věří lidé s VŠ vzděláním, kteří si myslí že jde všechno spočítat a vyřešit. Paradoxně celé odvětví IT místo aby nás posunulo tak kompletně rozkládá celou civilizací 😂. Jedinci běhající s počítačem v kapse 😂 vystresovaní v obavě kolik si toho můžu dneska dovolit 😂

anivarK

Neskutečné překrucování skutečnosti.
Hnus!!!
Falešný guru Jára se opět předávkoval

Maňas

Karviná?

Salát
Hodnocení článku :
     

V CBDC nevidím problém. Ty strachy z omezování transakcí mi přijdou zbytečné, jelikož tohle je možné i dnes za existence komerčních bank. Existují i peníze které je možné utratit jen za potraviny. Stravenky.
Držet hotovost taky není výhra, jelikož ČNB může říct že hotovost už prostě neplatí a bude ji měnit za čísla na účtech.
Jinak když investujeme do akcií, tak broker přes kterého nakupujeme musí být posvěcen ČNB. Takže stát má plno pák jak nás okrást už teď, ale neudělá to, jelikož by to bylo vidět.

Fantom

Ne proto, že by to bylo vidět, ale z důvodu citelného poškození ekonomiky a to rozhodně není ve státním zájmu. ČNB může opravdu říct, že hotovost neplatí a měnit ji na bezhotovost, ale rozhodně to neudělá za současných podmínek, protože by tím doslova zařízla ekonomiku, spousta firem a živnostníků je existenčně závislých na hotovosti. Až se rozjede CBDC a bude používanější než hotovost, tak už taková možnost bude reálná. Tak možná za 10let? Orwellovská budoucnost 🙁

Milan

Právě v CBDC je ten problém !!! Digitální peníze už v podstatě na účtech dnes máme, ale právě ten systém konkurence komerčních bank dává možnost aspoň nějaké volby. To u CBDC už nebude možné, jednotná správa, centralizovaná určitě až někam na úroveň ECB, a bude z toho cesta do “monetární otroctví” – slova Lukáše K., s kterým v tomto souhlasím na 100%. Milan Š.

Salát

Ta konkurence moc efektivní není, protože co sleduji, tak komerční banky bývají papežštější než Papež. Například nechtějí zřizovat účty podnikatelům s cryptem. Vymlouvají se na ČNB přestože ČNB říká, že je vůči cryptu neutrální. Jenže až bude dělat ČNB problémy s transakcemi například za crypto a komerční banky už do toho nebudou mít co mluvit, tak se nebude mít ČNB na co vymlouvat a bude muset dobře vysvětlovat proč ty transakce omezuje a možná dodatečně i s omluvou povolit. Kromě toho, za deset let už bude Bitcoin tak velký, že bude dost velká paralelní ekonomika která může ukázat, že s lepšími penězi a s více svobody to má větší smysl.
Ale jak říkám, dneska byste si nemohli bez ČNB koupit akcie které vám zůstanou i v případě krachu brokera. (Mohli byste si sice koupit na eToro, ale můžete o ně kdykoli přijít) Přitom stačí říct a investorům sebrat aktiva, ale neděje se to. Stejně tak nemovitosti. Katastr je státní, může si vše přepsat na sebe, ale neděje se to. Bylo by to totiž vidět. Netvrdím, že to nebude dělat na jednotlivce, ale napřed byste museli být v hledáčku aby měli důvod to dělat. Plošně by si to netroufla sebevětší mocnost.

Paul

O tom už jsme tu hovořili vícekrát. CBDC je svinstvo a jde přímo proti myšlence Satoshi Nakamota, jenž lidi chtěl osvobodit. Zatímco zastánci digitálního centralizovaného systému je chtějí zotročit. Žádný software postavený na blockchainu by neexistoval, nebýt kryptoměn, tak je nyní nelze vypreparovat z celé té unikátní myšlenky plně digitální sféry. Tohle je prostě absurdita, kdy úředník a jeho mocipáni chtějí vládnout ostatním lidem jako nevolníkům. Přesně po vzoru Číny, která to má v historii už celá tisíciletí.

Zdeněk

Můžete na konkrétním praktickém využití blockchainu říci že se pro uživatele stane svobodným ? Je to utopie, vždy se najde třetí strana která Vás zkontroluje a za poplatek dovolí použití.

Aleš

Monero + tor

Fantom

Já doufám, že tohle je budoucnost plateb na internetu a možná i v běžném životě.

Paul

Vemte si třeba takovou modelovou situaci: Dejme tomu máte rád pivo. Vypít denně pět, šest piv, není mnoho. A za deset let zjistíte, že vám zdravotní pojišťovna odmítá proplatit jakoukoli nemocenskou nebo léky, které potřebujete, protože tam v záznamech o vás mají onen identifikátor vypitých 20 tisíc piv. Ano, tohle je význam CBDC. Protože o každém pivě, které jste kdy zaplatil tam budou mít záznam. CBDC se úplně třese na to, jak budou moci sbírat informace o každém člověku od narození až do smrti. Všechno, co jste kdy koupil, prodal, za co jste dostal zaplaceno, bude existovat v nějakém datovém souboru, který každá ověřená osoba může shlédnout a podle toho s vámi pak začít jednat.

Papírové peníze, to byl ráj na zemi. Za co jste je utratil, nikdo nevěděl. Crypto je postavené na stejném principu. Avšak digitální centralizovaná měna, to už je úplně jiná kategorie, která doslova hraničí s otroctvím.

Libor

To isté môže teraz robiť aj Salvádor s Bukelem na čele cez svoju štátnu krytopeňaženku Chivo. Však zaplať pivo Monerom, Zcash a podobne. Hostinský bude rád, nezaplatí dane a podporíš sivú a čiernu ekonomiku… ale potom nečakaj bezplatné zdravotnícvo a školstvo. A nemusíš mať ani Monerom, dá sa to obísť aj s CBDC. Dohodneš sa s hostinským, vypiješ 5 pív, a pošleš mu účet CBDC ako platbu s iným účelom…prevod ako darovanie a pod…. a nikto si to nedokáže spojiť s konzumáciou piva.

Fantom

Když zaplatím pivo hotovostí tak taky nebude bezplatné zdravotnictví a školství? Monero je digitální ekvivalent hotovosti.

Zdeněk

CBDC=Crypto budete mít pocit že je to svoboda a ten křáp (mobil,PC+další zařízení) má systém od Apple, Microsoftu+Alphabet a ty si napřímo zpoplatní poslání měny ani to nepoznáme……. Sběr dat dávno probíhá…..

Milan

Jestli někoho zajímají moje pressa zaplacená přes LN, tak hodně štěstí v prolézání dat.Podotýkám, že jsem odpůrcem CBDC … 🙂

Darock

Je to krasne napsane, dekuji za to! Ten kdo to jeste nepochopil a chce to pochopit, tak staci cist komentar pana Paula tolikrat, dokud to nepochopi.

Maňas

No, tak to je naprosto správně!!!! Co máš co pít alkohol, nebo dokonce kouřit! A v budoucnu by se měli penalizovat i karnisti (masožrouti). Nebo když nakoupíš fast-food!!! To vše se ti započítá a pak tě třeba nechají chcípnout! Měl jsi se o sebe více starat… 😀
btw: Žádná návštěva fitka, další body dolů 😀

Milan

Absolutní souhlas.

Vojtech

Mají pravdu ti mocnáři. Cbdc se všemi svými představitelnými možnostmi je vzhledem k míře zadluženosti většiny států jediný způsob, jak udržet současný finanční systém. Ten, z něhož skutečně těží vlastně jen vrcholek společenské pyramidy. Oproti tomu btc a s ad i některé další kryptoprojekty představují “jen” potenciální cestu ke svobodě … celých mas.

Libor

CBDC definitívne skoncuje s čiernou a sivou ekonomikou, praním špinavých peňazí, daňovými únikmi, korupciou v štátnej a verejnej správe a pod. Podvody s DPH budú bezpredmetné. A aj keď sa niekomu podarí to nejako vyšpekulovať, tak tie prostriedky budú stále v systéme dohladateľné a bude možné ich zablokovať a vrátiť celú sumu poškodenému občanovi, firme, inštitúcii, štátu. To teda nie je malý prínos pre ekonomiku a verejné financie. Na druhej strane, malé platby / povedzme do 1000 eur / budú anonymizované ako metadáta bez osobných údajov pre štatistický úrad. Platby nad 1000 eur môžu byť tiež anonymizované pod alias nickom, a skutočnú identitu bude možné zistiť až na základe povolenia súdu pre orgány činné v trestnom konaní. Adresnosť sociálnych dávok bude 100 %, zamedzí sa zneužívaniu sociálneho systému. Budú sa dať efektívne podporiť isté segmenty ekonomiky, daňové úľavy a pod. Tých výhod je vskutku dosť…

Fantom

CBDC je konec lidské svobody ☹️

Filip

Na konci jste to hezky popsal. Budou se moci efektivne podporit (tj. jine treba efektivne polozit) konkretni segmenty hospodarstvi, danove ulevy atd… no, pamatuju se, jak se slavilo, kdyz skoncilo tech par miliard na tzv. “Porcovani medveda”. Tohle jsou pro urcitou vrstvu spolecnosti opravdu vyhody zcela nove urovne.
Dosavadni niceni evropskych ekonomik vseljakymi regulacemi a dotacemi a zakazy je jen slabym odvarkem, toho co by se konecne dostalo byrokratum a oligarchum do rukou.

Milan

Myšlenka je v jádru dobrá. Ale kde je zrovna napsáno, že budou sledovat nákupy/pohyby na 1000 eur, když se to nebude “vládcům” CBDC líbit, klidně to změní kliknutím z 1000 na 100 a o měsíc později pak ze 100 na 10 eur. Co pak tím udělají uživatelé ?? Když to bude nařízení třeba z ECB ?? Obávám se že už zhola nic, pochybuji. že tito lidí si do toho nechají “kecat” od uživatelů …

Poslední editace 1 rok před přes Milan
Maňas

To asi dost těžko, tihle (nejen) velcí hráči to mají “ošéfované” a tak to zůstane i s nějakou CBDC! Vždy se najde něco, jak se to bude dát obejít, třeba nerostným bohatstvím, nebo tak něco. Nebo třeba dnešním kryptem, kdo byl chytrej, má ho stále anonymní…
Doufám, že nejsi fakt tak naivní, že si myslíš, že se tím něco vymítí?!

Lalouš

Už to tak vypadá, ze Nakamoto vymyslel štěpení atomů pro levnou energii pro lidstvo, ale ti co nám vládnou z ní vyrobili atomovou bombu.

spot_img