Japonská centrální banka odkládá kvůli nedostatečnému zájmu veřejnosti plány na spuštění CBDC

4
(1)

Japonská centrální banka testuje již od roku 2021 technickou proveditelnost emise digitální měny centrální banky (CBDC) a v dubnu zahájila druhou fázi experimentování. Nedávno ovšem přišel nečekaný zvrat a banka oznámila, že se rozhodla plány na její zavedení pozastavit kvůli slabému zájmu širší veřejnosti.

Japonská centrální banka (BOJ) tak o zavedení CBDC v blízké budoucnosti neuvažuje a to vzhledem k popularitě kreditních karet, služeb internetového bankovnictví a platebních nástrojů elektronických peněz mezi spotřebiteli v zemi.

Preferované platební metody

Jak už to tak bývá, soukromý sektor rovněž podporuje široké využívání digitálních a mobilních technologií pro provádění plateb. Většina japonských občanů má údajně navíc neomezený přístup k bankovnímu systému a nevznikla tak potřeba podporovat finanční začleňování žádné marginalizované skupiny.

Navíc většina spotřebitelů považuje platební nástroje založené na soukromém sektoru za atraktivnější a to hlavně díky výhodám, jako jsou body, které mohou získat a hromadit a následně je využít k placení za další zboží nebo služby.

Japonský CBDC experiment

Japonská centrální banka zahájila experimentální fázi zjišťování proveditelnosti vydání CBDC v dubnu 2021. Tato první fáze trvala až do března 2022, načež přešla do druhé fáze – zjišťování a zkoumání rozsáhlých funkcí, které CBDC nabízí.

V polovině dubna výkonný ředitel BOJ Šiniči Učida vyvrátil možnost, že by centrální banka zavedla digitální jen za účelem dosažení záporných úrokových sazeb, zatímco centrální banka se stále připravovala na experimenty s CBDC.

Třetí fáze, v níž instituce předpokládala, že se do pilotního programu zapojí soukromé podniky a koncoví uživatelé, pokud to bude považovat za nutné, tak byla zřejmě odložena na neurčito.

CBDC a jejich potenciál

Nový průzkum provedený fintechovou a blockchainovou společností Ripple mezitím zjistil, že 70 % vedoucích pracovníků ve finančním sektoru věří, že CBDC mají potenciál v příštích pěti letech podpořit společenské změny.

Stejně tak Mezinárodní měnový fond již v červnu uvedl, že některé kryptoměny a CBDC mohou být efektivnějším platebním řešením než kreditní a debetní karty, zejména pokud jde o spotřebu energie.

Závěr

No vida, poměrně zajímavý zvrat a nechám na každého uvážení, jak lze tuto zprávu chápat. CBDC lze na jedné straně chápat jako jakýsi mezikrok ke kryptoměnám, kdy se s nimi touto formou lidé seznámí a naučí se je používat. Na druhou stranu to může znamenat konec hotovosti a svět, kde bude každá transakce bedlivě sledována.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img