Čína slibuje ochranu soukromí pro digitální jüan, protože jeho přijetí prudce stoupá

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Čína slíbila, že bude chránit soukromí uživatelů digitálního jüanu, protože usiluje o jeho větší přijetí, a rozptýlila tak obavy kritiků země.

Ochrana soukromí uživatelů

Mu Čchang-čchun, generální ředitel Institutu pro výzkum digitálních měn Čínské lidové banky (PBoC), zopakoval závazek vlády chránit práva na soukromí uživatelů digitálního jüanu.

Obavy týkající se ochrany soukromí jsou tématem, o kterém hovoří kritici digitálních měn centrální banky (CBDC) obecně, a které se ještě vystupňovaly v souvislosti s minulými a dřívějšími případy porušování soukromí čínských občanů.

Základním rysem CBDC je omezená anonymita, ačkoli zůstává nejasné, jak vláda hodlá ochranu soukromí zajistit.

Čchang-čchun v rozhovoru pro Security Times uvedl, že zavedené mechanismy budou bránit nezákonným činnostem “včetně praní špinavých peněz, financování terorismu a daňových úniků” a zároveň budou chránit soukromí uživatelů.

Čína: CBDC jako bankovky

Digitální jüan prošel několika fázemi testování v různých čínských městech, zejména se objevil na zimních olympijských hrách. Pilotní programy a nasazení v dopravních sektorech v klíčových městech slouží jako důkaz, že CBDC bude fungovat stejně jako bankovky a mince.

“Za bankovky a mince lze nakupovat zlato a převádět cizí měnu, stejně tak i za e-CNY,”

– uvedl Čchang-čchun.

Ve Spojených státech navrhli tři republikánští senátoři zákon, který zakazuje používání digitálního jüanu v obchodech s aplikacemi v kyberprostoru země. Senátoři tvrdili, že “čínská komunistická strana bude používat svou digitální měnu ke špehování každého, kdo ji používá.” Čínské velvyslanectví tato obvinění v plném rozsahu popřelo.

V Číně probíhá rozsáhlé zavádění

Na pátém summitu Digitální Čína ve Fu-čou, který se konal o víkendu, představily finanční instituce řadu produktů šitých na míru digitálnímu jüanu. Například China Construction Bank (CCB) vystavila novou mobilní aplikaci pro CBDC, hmatatelnou digitální peněženku v jüanech a čipovou kartu, s níž mohou klienti vypořádávat transakce.

Agricultural Bank of China (ABC) uzavřela partnerství s franšízami supermarketů, aby CBDC propagovala, přičemž řetězce cestou nasbíraly působivé objemy transakcí.

Od té doby vznikla aliance 37 členů, jejíž hlavní klauzulí je propagace digitálního jüanu. Základními členy jsou velké, státem vlastněné banky.

Závěr

Obavy ohledně soukromí uživatelů CBDC nejsou jen v Číně, ale jsou i v dalších zemích. Jak se k těmto obavám stavíte vy? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Paul

No, to bych tedy chtěl vidět tu ochranu soukromí. Nakecat jim můžou kde co, ale právě přijetím jüanu veškeré soukromí obyvatelé Činy definitivně ztratili.

emkey21

V Číně to snad s ochranou osobních údajů nemůžou myslet ani z legrace. Ale k CBDC… má blízko k širokému přijetí, vnáší do zastaralého fin. systému inovaci a efektivitu.

LOL

Sám jsi CHUJan, a anonymní plebs k tomu. Panici 😀

spot_img