Ke konci minulého měsíce dosáhly transakce v digitálních jüanech v Číně 83 miliard jüanů (asi 12,33 miliardy USD) a země i nadále pokračuje ve svých plánech na zavedení digitální měny (CBDC).
Zou Lan z Čínské lidové banky (PBoC) uvedl, že celkový počet transakcí činil 264 milionů. Ke službě se pak již přihlásilo více než 4,5 milionu obchodních míst.
Čína pokračuje v pilotním projektu CBDC
Čína spustila pro veřejnost svou centrálně podporovanou digitální měnu (CBDC) během zimních olympijských her 2022. Hlavním důvodem bylo rozšíření a otestování pilotního projektu digitálního jüanu.
První fáze pilotního projektu byla úspěšně realizována během zimních olympijských her v Pekingu. Druhá zahrnovala rozšíření pilotního testování z původní pilotní oblasti „10+1“ na celkem 23 oblastí v 15 provinciích a městech.
Zou poznamenal, že digitální měna sehrála pozitivní roli při podpoře spotřeby, zvýšení domácí poptávky a stabilizaci hospodářského růstu. Podle něj bude centrální banka i nadále rozšiřovat rozsah svých pilotních programů, posilovat konstrukci pilotních scénářů a posilovat mezinárodní spolupráci.
Čína zakazuje soukromé transakce
S tím, jak se rozsah čínské CBDC rozšiřuje, zůstává i nadále soukromý kryptoprostor pro občany mimo hru. Čínská krypto komunita však věří, že bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH) by mohly nabídnout investiční příležitosti za nižší ceny.
V průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 2 200 respondentů a který citoval novinář Colin Wu, se 8 % dotazovaných domnívá, že mince dosáhnou svého dna kolem 18 000, resp. 1 000 dolarů. Dalších 26 % respondentů by si BTC a ETH koupilo za 15 000, resp. 800 USD.
In a survey of more than 2,200 people conducted in Chinese crypto community on Weibo, 8% of the voters believed that Bitcoin and Ethereum could be buy the dip when the price reached $18000/1000; 26% will buy in $15000/800; 40% will buy in $10000/500. pic.twitter.com/L2HsetMSk7
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) July 14, 2022
Wu dále poznamenal, že co se týče privátních účastníků, tak na přetřes přichází také oblast nezaměnitelných tokenů (NFT). Čínská společnost Tencent již údajně uzavřela jedno ze svých tržišť NFT a další její platforma je pod tlakem kvůli státem stanovenému omezení soukromých transakcí.
Již dříve čínské vládní orgány, konkrétně Čínská národní asociace pro internetové finance, Čínská bankovní asociace a Čínská asociace pro cenné papíry, varovaly finanční instituce před usnadňováním “nelegálního” obchodování s NFT v zemi.
Závěr
Čína je se svým projektem digitálního jüanu asi nejdál a mnohé další banky bedlivě sledují, jak se jim bude dařit. Pro centrální banky jsou CBDC prostě obrovským lákadlem.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.
Teď by mi docela zajímalo co by na to řekl pan Kovanda, že se to těm Číňnům tak vede. CBCD by nedej Bože mohla zavést i některá Evropská banka. Asi je to nakažlivé. Jediná šance by byla, kdyby to nějak obyvatelstvo číny nevzalo za své, a trochu to bojkotovalo. Ale to je nepravděpodobné.
Nemusíte mít strach, že by se v západních zemích uchytila digitální měna bez souběžného působení finanční hotovosti, protože vše, od vládních činitelů, až po výběrová řízení na veřejné zakázky, je prolezlé korupcí. Z tohoto důvodu nikdo z těch, kteří mají na Západě politický vliv, nedovolí, aby na sebe upletl bič v podobě vysledovatelné digitální měny. Je logické, že naopak v Číně se pro nejvyšší vládnoucí třídu stal digitální jüan lákavý, jelikož umožňuje lepší kontrolu nad společností.