Čínský digitální jüan by mohl ohrozit dominanci amerického dolaru

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Richard Turrin, konzultant pro finanční technologie na CNBC, tvrdí, že digitální měna čínské centrální banky by mohla v tomto desetiletí zpochybnit dominanci amerického dolaru. Konkrétně se domnívá, že digitální jüan by mohl svého konkurenta nahradit jako volená měna při vypořádání mezinárodního obchodu.

Omezí digitální jüan používání dolaru?

Čínská vláda je známá tím, že má jeden z nejnepřátelštějších postojů k soukromým kryptoměnám. V loňském roce úřady uvalily úplný zákaz na veškeré snahy o digitální aktiva, přičemž peněžním organizacím a platebním společnostem bylo rovněž zakázáno zprostředkovávat kryptotransakce.

Na druhou stranu má země zcela odlišný pohled na digitální měny centrálních bank. V posledních několika měsících představila nejlidnatější země řadu iniciativ, jejichž cílem je popularizovat svůj e-jüan a implementovat jej mezi širší společnost.

Podle Richarda Turrina je Čína “ve všech finančních technologiích o deset let napřed”. USA podle něj potřebují nejméně pět let na to, aby zahájily testy potenciálního digitálního dolaru. S ohledem na rychlý vývoj e-jüanu Turrin uvedl, že by mohl zpochybnit nadvládu dolaru a dokonce jej nahradit jako volenou měnu při zprostředkování mezinárodních obchodů:

“Nezapomeňte, že Čína je největší obchodní zemí a uvidíte, že digitální jüan pomalu vytlačí dolar při nákupu věcí z Číny. Pokud půjdeme o pět až deset let dopředu, ano, digitální jüan může hrát významnou roli při snižování používání dolaru v mezinárodním obchodě.”

Turrin se navíc domnívá, že mnoho zemí se v příštích letech stane méně závislými na americké národní měně:

“To, co uvidíte v budoucnu, je návrat zpět, řízení rizik, které se snaží pomalu a možná jen mírně snížit závislost na dolaru, ze 100 % na 80 %, 85 %.”

Rusko nebude používat digitální jüan k obcházení sankcí

Expert CNBC se také dotkl vojenského konfliktu na Ukrajině a ochromujících sankcí uvalených na Rusko.

Zatímco mnoho zemí vyhlásilo Putinovu režimu ekonomickou válku a zavedlo sankce vůči ruským bankám a oligarchům, Čína to odmítla.

Podle Turrina však asijská ekonomická velmoc zůstane v tomto sporu neutrální a nebude Rusku poskytovat další finanční pomoc. Peking také nebude nabízet své digitální jüany ruským občanům jako únikovou cestu před sankcemi, uzavřel finanční konzultant:

“Čína chce nakonec dosáhnout toho, aby byl digitální jüan široce přijímán, a udělat z něj prostředek k překonání sankcí nyní, kdy je ještě na začátku, by jí v tomto cíli nepomohlo.”

Závěr

CBDC je stále žhavé téma. Myslíte si, že Čína jednou dolar sesadí? Snaží se o to již pěkně dlouhou dobu. Neváhejte se také přidat na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img