Konec petrodolaru? Čína zvažuje nakupování ropy od Saudů za jüany

3.2
(9)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Prestižní časopis The Wall Street Journal publikoval informaci o tom, že Čína zvažuje nákup ropy od Saudů za jüany, místo amerických dolarů. Mohlo by to znamenat i praktický začátek konce tzv. petrodolaru. 

Petrodolary a inflace

Petrodolar (angl. petrodollar) je americký dolar, který některá země vydělala prodejem ropy. Účtování ropy v dolarech vede k tomu, že inflace a cena ropy ve velké míře závisí na kurzu dolaru i u těch zemí, které dolar nepoužívají. Protože země prodávající ropu často nejsou schopny vydělané peníze investovat do svého rozvoje, proudí získané dolary zpět do USA (kapitál, půjčky), což je pro USA výhodné, ale skrývá to i větší rizika pro případ krize. (Wikipedia.org)

Petrodolary nahradily zlatý standard

Po r. 1971, kdy byl zrušen Brettonwoodský měnový systém, potažmo dolarový zlatý standard, začal klesat zájem o obchodování v USD, neboť přestala být kryta zlatem či jakoukoli jinou komoditou. Spojené státy si toho byly vědomy a převzaly iniciativu – po několika jednáních se zeměmi OPEC z let 1971–1973 bylo dosaženo toho, že ropa byla (na mezinárodních trzích) obchodována exkluzivně v amerických dolarech. Tím dolar získal potřebnou komoditu, kterou by mohl být de facto kryt, a zájem o obchodování v této měně na světových trzích opět stoupl.

Provázání petrodolarů na globální trhy

Exkluzivní pozice amerického dolaru jako měny v obchodování s ropou Spojeným státům přinášelo (a doposud stále přináší) mnohé výhody. Zájem o ropu jako surovinu s klíčovým významem (coby zdroj energie, výchozí materiál pro výrobu plastů, hnojiv, herbicidů, kosmetiky a mnoho dalšího) je ze strany energeticky nesoběstačných zemí stabilní a navíc vykazuje mírný, ale neustálý růst. To stejným způsobem upevňuje hodnotu měny, ve které je ropa obchodována, tedy amerického dolaru.

Nahradí čínský jüan petrodolary?

Podle zprávy WSJ se jednání mezi oběma zeměmi o ropných kontraktech za cenu v jüanech v letošním roce zrychlila, protože Saúdové jsou stále více nespokojeni se vztahy s USA. Čína nakupuje už nyní více než 25 % ropy, kterou Saúdská Arábie vyváží. Pokud by byl tento prodej oceněn v jüanech, posílil by postavení čínské měny. Čínská měna po tomto oznámení už začala posilovat.

Závěr

Čína zároveň čím dál více tlačí jednak na regulaci nebo úplný zákaz decentralizovaných kryptoměn – a z čínského úhlu pohledu to jsou všechny, které nemá pod vlastní kontrolou, a také na akceptaci její CBDC, digitálního jüanu. Pokud by teoreticky došlo k zapojení čím dál více protěžovaného digitálního jüanu do tohoto obchodu, mohlo by to vést až k situaci, kdy by se novou světovou rezervní měnou stal čínský digitální jüan, kontrolovaný čínskou centrální bankou.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.2 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Katrin

Ehm.. “prestižní časopis The Wall Street Journal”.. mohu se zeptat, co je na něm prestižního?

Eva
Hodnocení článku :
     

Dlouhodobě oceňuji Váš široký záběr, články se mi dobře jako ekonomickému laikovi čtou. O tom, že scénář vede k tomu, že světovou rezervní měnou se stane čínský jüan, se shodneme. A myslím, že způsob jakým se uplatnily sankce vůči Rusku, to jenom urychlil. Žádná země na světě nebude chtít být vydíratelná tím, že nebude moci využít své státní rezervy …

spot_img