Na olympijských hrách se denně používá digitální jüan v hodnotě více než 300 000 dolarů

4.7
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Podle jednoho z nejvyšších představitelů čínské centrální banky představují každodenní transakce s čínskou digitální měnou během olympijských her v Pekingu přibližně 2 miliony jüanů (přibližně 315 000 USD). Dále prozradil, že zahraniční uživatelé při obchodování s ní využívají hardwarové peněženky, zatímco místní obyvatelé dávají přednost softwarovým peněženkám.

Transakce s digitálními jüany během her

Když se mluví o digitálních měnách centrální banky (CBDC), poněkud okamžitě se objeví jméno Číny. V posledních několika měsících nejlidnatější země zahájila řadu iniciativ, jejichž cílem je popularizovat svůj digitální jüan mezi širší společností.

V dubnu 2021 úřady oznámily, že sportovci a zahraniční návštěvníci zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022 budou moci tento finanční produkt využívat. Sportovní akce začala na začátku tohoto měsíce a úředníci již mají k dispozici údaje týkající se denních transakcí v digitálních jüanech.

Podle Mu Changchuna, generálního ředitele Ústavu pro výzkum digitálních měn PBOC, se během her denně použije e-CNY v hodnotě více než 300 000 dolarů. Upřesnil však, že je obtížné uvést přesná čísla:

“Mám přibližnou představu, že se každý den uskuteční několik nebo několik milionů plateb v RMB (jüanech), ale přesná čísla zatím nemám.”

Mu uvedl, že CBDC je populární i mezi zahraničními návštěvníky. Ti raději používají hardwarové peněženky, zatímco čínští obyvatelé dávají přednost softwarovým peněženkám.

Obavy ze špionáže

Za zmínku stojí, že používání e-CNY během olympijských her vyvolalo napětí mezi Čínou a USA. V loňském roce američtí senátoři Marsha Blackburn, Roger Wicker a Cynthia Lummis doporučili americkému olympijskému výboru, aby zakázal jakékoli používání e-CNY na zimních olympijských hrách. Zákonodárci vyjádřili obavy ze špionáže a špehování.

Krátce poté čínské ministerstvo zahraničí vrátilo úder a požádalo Američany, aby “dodržovali ducha” a nedělali z finančního produktu potíže. Úředníci šli ještě dál a uvedli, že USA nevědí, co přesně digitální měna je.

Platby digitálním jüanem v Singles Day

Před několika měsíci umožnila jedna z předních čínských platforem pro elektronické obchodování, JD, zákazníkům používat e-CNY k úhradám během nákupního svátku Singles Day. Stala se tak první společností, která jej přijala jako platební prostředek.

Singles Day je neoficiální svátek, který oslavuje lidi, kteří nejsou ve vztahu. Koná se 11. listopadu. Paradoxně se z něj stal jeden z největších nákupních svátků v zemi. Společnost JD prozradila, že během této akce využilo CBDC více než 100 000 zákazníků.

Závěr

Myslíte, že strach ze špionáže byl ze strany USA oprávněný? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img