Americký zákonodárce předkládá návrh zákona o státem podporovaném pojištění “kvalifikovaných” stablecoinů

4.8
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Člen výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů a zástupce státu New Jersey Josh Gottheimer představil zákon, podle kterého by Federální společnost pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance Corporation) měla stablecoiny podporovat podobně jako fiat vklady.

Zákon: “Kvalifikované” stablecoiny

V návrhu zákona Stablecoin Innovation and Protection Act of 2022, který byl zveřejněn v úterý, Gottheimer navrhl označit stablecoiny vydané pojištěnými depozitními institucemi nebo některými nebankovními emitenty za “kvalifikované”.

Podle této definice návrh zákona navrhuje, aby “kvalifikované stablecoiny” nebyly cennými papíry ani komoditami podle amerického práva a aby byly od emitenta vykoupeny na požádání.

V případě nebankovních emitentů by právní předpis vyžadoval, aby Federální korporace pro pojištění vkladů neboli FDIC zřídila Kvalifikovaný fond pro pojištění stablecoinů, který by držitelům kvalifikovaných stablecoinů zajistil možnost vyměnit si své tokeny na požádání za americké dolary. Podle Gottheimera je cílem návrhu zákona chránit držitele před “systémovým rizikem, podvody a nezákonným financováním”.

“Rozšíření kryptoměn nabízí obrovskou potenciální hodnotu pro naši ekonomiku. Aby však kryptoměny mohly růst a vzkvétat zde ve Spojených státech, a nikoliv v zámoří, musíme trhu poskytnout větší směr a jistotu, které pomohou podpořit inovace a ochránit spotřebitele.”

– řekl Gottheimer a dodal:

“Neměli bychom potlačovat inovace na trhu s kryptoměnami. Měli bychom zajistit řádné záruky a zajistit, aby naše země byla vedoucí silou v oblasti finančních technologií.”

Regulační pravomoc

Kromě požadavků na pojištění bude mít Úřad pro kontrolu měny (Office of the Comptroller of the Currency) do značné míry regulační pravomoc určovat standardy a požadavky na emitenty stablecoinů.

Gottheimer nicméně upřesnil, že regulační působnost legislativy nemá přesahovat rámec těchto kvalifikovaných stablecoinů – Komise pro cenné papíry a Komise pro obchodování s komoditními futures “nejsou omezeny v tom, aby zkoumaly nekvalifikované stablecoiny a další kryptoměny” podle návrhu zákona.

Podporu legislativě vyjádřili zástupci skupin na podporu kryptografických technologií, včetně Blockchain Association a Digital Chamber of Commerce. Teana Baker Taylor, hlavní politická ředitelka Digitální obchodní komory, pochválila návrh zákona za to, že vyrovnává podmínky mezi “zavedenými stablecoinovými dohodami a novými účastníky” a navíc staví USA na cestu k jasnějšímu regulačnímu rámci digitálních aktiv.

Pokud bude návrh zákona o stablecoinech schválen Sněmovnou reprezentantů i Senátem a podepsán prezidentem Bidenem, vstoupí v platnost po roce. Senátní bankovní výbor rovněž v úterý pořádá slyšení, na němž se bude zkoumat zpráva prezidentské pracovní skupiny pro finanční trhy o stablecoinech, která byla zveřejněna v listopadu.

Závěr

Takový zákon by mohl pomoci investorům se ještě více ponořit do stablecoinů a kryptoměn. Co na něj říkáte vy? Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
MARHA

Mám řečnickou otázku k této části
-Podle této definice návrh zákona navrhuje, aby „kvalifikované stablecoiny“ nebyly cennými papíry ani komoditami podle amerického práva a aby byly od emitenta vykoupeny na požádání.-

Nemyslím si, že tohle je ta pravá cesta. Jak pak budou chtít definovat co to Crypto je ? To je most k regulacím mně se to nelíbí. Podle mně je tady snaha o to aby crypto nepřebralo vedoucí roly a snaha ochránit akciové trhy jako NYSE, NASDAQ, AMEX, ECN. To samé vidím ve spojení s komoditami kde je snaha ochránit zlato, stříbro, platinu, diamanty, pozemky a další.

At si lidi a trh rozhodnou samy co chtějí. Crypto je posun v před a pro mně to znamená změnu společnosti která má možnost se sama rozhodnout co je pro ní nejlepší ale jak se začne z definicemi tak jenom krok k regulacím.

Tak to vidím já.

spot_img