Lidé ze SatoshiLabs stále věří v Trezor. Poprvé jej sériově vyrobili již v roce 2014 jakožto vůbec první hardwarovou kryptopeněženku na světě.
Trezor
Předtím, než poběžíte napsat vládě, ať konečně něco udělá pro úspěch kryptoprůmyslu v České republice, můžete nakouknout pod pokličku Trezoru.
ČR má ve světě kryptoměn zvučné jméno. Vznikl zde například první bitcoinový těžební pool. Také můžeme mimo jiné poděkovat lidem ze SatoshiLabs za vůbec první kryptopeněženku na světě. Trezor mají na svědomí Pavol „Stick“ Rusnák a Marek „Slush“ Palatinus.
Je hardwarová peněženka bezpečná?
V rozhovoru pro oblíbený zahraniční kryptoweb Cointelegraph se Kristýna Mazánková, vedoucí PR SatoshiLabs, a Josef Tětek, ambasador značky Trezor, bavili o známé české kryptopeněžence, které se již prodal víc než milion kusů. Tématem byla bezpečnost.
Jak možná víte, únik dat uživatelů byl velký skandál konkurenční peněženky Ledger. Pokud ji máte, pravděpodobně vám od té doby do mailu stále chodí cílené pokusy o scam. Ohledně dat lidé z Trezoru uvedli:
„Nemáme žádná data o našich zákaznících [na našich serverech], protože každých 90 dní vymažeme vše, co je uloženo. Takže to je něco, co je pro nás super důležité, protože chápeme, že vše je teoreticky hacknutelné.“
Teď vás asi napadá stejná otázka – takže i Trezor? Ohledně toho uvádějí, že na dálku je hack Trezoru zcela nemožný. Možné je jeho fyzické prolomení, ale jen tehdy, pokud máte „velmi specializované vybavení.“
Nicméně, ani krádež / ztráta peněženky nemusí vždy znamenat ztrátu kryptoměn. Jak poznemal Tětek:
„Pokud máte Trezor se zapsaným seedem pro obnovení a chráněný jak pinem, tak přístupovým kódem, není vůbec žádný způsob, jak zařízení hacknout.“
Celý rozhovor Cointelegraph směřoval k vysvětlení toho, „jak se proboha hackerovi podařilo hacknout peněženku Trezor a získat zpět 2 miliony dolarů ve „ztracených“ kryptoměnách v lednu.“
Lidé z Trezoru si to vysvětlují tím, že šlo o souhru dvou šťastných náhod. Majitel si neaktualizoval svůj firmware po dobu pěti let a navíc neměl nastavené heslo.
„..Takže si myslím, že technik provedl asi 1000 pokusů, aby se ujistil, že čip před extrakcí neusmaží. Protože kdyby měl na čipu jedinou chybu, čip by usmažil a peněženka by se stala neobnovitelnou.“
Závěr
V době před Trezorem bylo nesrovnatelně náročnější, bezpečně si uložit své bitcoiny. V kryptosvětě se musíme chránit především před online hrozbami. Privátní klíče zde Trezor i další hardwarové peněženky umí držet bezpečí lépe než cokoli jiného, a o to nám jde především.
Trezor může být za určitých okolností fyzicky prolomen. Jako si však chráníte své cennosti či peníze, jistě není třeba říkat, že nějaké ledabylé povalování hw peněženek není vhodné řešení.
A článek nikde 🙂
Díky, opraveno! Jen díky vašemu včasnému upozornění 🙂
Pro mě je trezor mimo vše výše uvedené taky ochrana před mnou samým. Dnes není problém nakoupit a prodat pár doteky mobilu. Ale prodat postupně akumulovany btc z Trezoru, kór když ho nenosim s sebou a mám ho dobře ukrytý… už není tak úplně easy.
Pro mně to je důkaz toho, že to není tak spásné zařízení navíc ve spojení s tou cenou. Jinak mně jejich reakce nepřekvapuje nabízet zařízení co nejde heknout a pak se najde někdo kdo to dokázal.
Pokud jde o ty souhry náhod. No asi takhle to nebude určitě poslední případ co se objeví průběhu času a víc bych pochopil zprávu ano problém řešen a vyřešen, než použít takovou banální výmluvu. A jediná náhoda je, že se ta zpráva objevila v době kdy Crypto všeobecně získává novou popularitu. To znamená další potenciální zákazníky které to může odradit od koupě.