Podle posledních zpráv prezidentka Evropské centrální banky (ECB) vyzvala Evropskou unii k ratifikaci kryptoměnových regulací. Důvodem jsou přetrvávající obavy, že by se Rusko v důsledku uvalených sankcí mohlo obrátit ke kryptoměnám.
Účinnost sankcí
Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky, vyzvala zákonodárce v Evropské unii, aby urychlili úsilí o přijetí kryptoregulací. Její představa spočívá v tom, že by zmocnila orgány činné v trestním řízení, finanční instituce a dokonce i kryptografické firmy k aktivním krokům, které by zajistily, že se Rusko nebude vyhýbat hospodářským sankcím.
Lagardeová uvedla:
„Kdykoli existuje zákaz nebo prohibice nebo mechanismus bojkotu či zákazu, vždy se najdou kriminální způsoby, které se pokusí zákaz nebo prohibici obejít. Je tak kriticky důležité, abychom co nejrychleji měli pro kryptoaktiva regulační rámec“
V reakci na ruskou agresi proti Ukrajině všichni spojenci NATO uvalili na Rusko sankce ve snaze přimět Putina, aby přehodnotil své úsilí na Ukrajině. Francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Yves Le Drian uvedl, že cílem je „zadusit ruskou ekonomiku“. V současné době kromě zemí Evropské unie uvalilo na Rusko sankce dalších šest zemí včetně USA. Přijaté sankce se primárně zaměřují na vojenské dodávky, ruské banky, ropný sektor a také na oligarchy.
Ve snaze zavést na evropském kontinentu regulaci digitálních aktiv bylo v září 2020 poprvé představeno evropské nařízení MiCa (nařízení o trzích krypto-aktiv). Hlasování o MiCA mělo proběhnout v pondělí, ale kvůli obavám, že některé části legislativy by mohly být nesprávně interpretovány jako zákaz bitcoinu, bylo hlasování odloženo. Mluvčí Stefan Berger uvedl:
„Pro mě je zásadní, aby zpráva MiCA nebyla nesprávně interpretována jako faktický zákaz Bitcoinu“
Obrátí se Rusko ke kryptoměnám?
Vzhledem k faktu, že spekulace o možném využití kryptoměn, jako je bitcoin, k obcházení sankcí rostou, otázka, zda Rusko kryptoměny skutečně využije, nabývá na důležitosti. A Právě na tuto otázku se pokusil odpovědět Andrew Jacobson, spolupracovník advokátní kanceláře Seward & Kissel.
Jacobson uvedl, že navzdory několika hlasům, které na tuto alternativu poukazují, ji nevidí jako příliš pravděpodobnou. Poznamenal, že pro autokracie by bylo velmi obtížné tato decentralizovaná digitální aktiva přijmout. Domnívá se, že vlády, jako je třeba ta v Rusku, nemají chuť vzdát se jakékoli moci nad svými měnovými systémy.
Chen Arad ze Solidus Labs zase uvedl, že vlády jsou stále schopnější regulovat trh s kryptoměnami a Caroline Malcolmová ze společnosti Chainalysis k tomu dodala, že peněženky, o nichž je známo, že patří sankcionovaným stranám, mohou být burzami omezeny.
Závěr
Na Rusko byly uvaleny velmi silné hospodářské sankce, které zabolí a Rusko se tak dostává do izolace. Na vzniklou situaci se snaží reagovat i ECB, která si dobře uvědomuje, jaký potenciál virtuální měny skýtají. Vypadá to, že bychom se jasnějších kryptoměnových regulací mohli dočkat již brzy.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.
Tato paní dostala svou finanční politikou na kolena celou EU, určitě dostane na kolena i Putina, když se prosadí její nápady.
Regulace kryptonem, bude v první řadě konec kryptoměn. Jejich cena je jen v tom, že je zadní darebáci nemůžou regulovat.
Najako si protirecis.
Regulace kryptomen a nakonci nemuzou regulovat hm.