Sankce mohou být hnací silou pro to, aby více zemí přijalo bitcoin jako zákonné platidlo

4.7
(7)

Bitcoin už urazil dlouhou cestu od svého vzniku, kdy se od okrajového aktiva posunul až k přijetí celou zemí. K tomu, aby jej národní státy začaly masově přijímat, má však před sebou ještě velký kus cesty. Zdá se ale, že existuje i rychlejší cesta…

Sankce by mohly urychlit přijetí bitcoinu

Sankce bývají použity jako nenápadný prostředek kontroly ze strany mezinárodních organizací vůči dané zemi. Tento koncept byl také používán státy proti jiným zemím jako prostředek kontroly.

Jako příklad můžeme uvést USA, které vydaly sankce proti Íránu a Severní Koreji. Tyto sankce mají často podobu obchodních a finančních embarg, která způsobují postižených národům nemalé ekonomické potíže.

Nejvíce jsou pak postiženy státy, které jsou odstřiženy od obchodů v dolarech, jako je jako je Írán, Severní Korea či Kuba. To způsobuje postiženým zemím vážné hospodářské problémy, protože americký dolar je světovou rezervní měnou. A mnoho dalších zemí je na pokraji uvalení těchto sankcí, kdy jeden špatný krok by mohl spustit jejich lavinu.

Úspěch Salvadoru při přijímání bitcoinu jako zákonného platidla tváří v tvář rostoucímu mezinárodnímu tlaku by mohl sloužit jako pobídka pro další země, aby se připravily na velký skok.

Absence zprostředkovatele u bitcoinu a dalších kryptoměn znamená pro tyto země zajímavou možnost a ztráta hodnoty v důsledku inflace je dalším faktorem, který vychyluje rovnováhu v prospěch digitálních aktiv. Finanční odborníci se domnívají, že decentralizovaná povaha kryptoměn představuje životaschopnou alternativu a nabízí šanci na skutečnou nezávislost.

Žhavým příkladem posledních dní je Rusko, které v současné době čelí sankcím v důsledku rostoucího napětí s Ukrajinou. Ačkoli má země rezervy v dolarech, vláda již zahájila proces jejich snižování. A zprávy z poslední doby naznačují, že ruská vláda se kryptoměny zakázat nechystá a naopak podnikla kroky k tomu, aby třída digitálních aktiv získala právní statut. Sám Vladimir Putin již v minulosti naznačil, že by kryptoměny mohly být použity k vypořádání ropných kontraktů.

Nebude to jednoduché

Již několik analytiků předpovědělo, že bitcoin je na nejlepší cestě vytlačit dolar jako světovou rezervní měnu. Tato cesta však nebude snadná, protože dominantní země nebudou chtít ztratit svou moc ve prospěch decentralizovaného systému, jako je bitcoin. Země mimo hegemonii však pomalu začnou s adopcí jako možnou cestou k větší ekonomické svobodě.

Jako případná rezervní měna světa by Bitcoin (díky pevnému limitu 21 milionů mincí) získal výhodu nad zdánlivě “neomezenou” povahou fiat měn, jako je dolar. Decentralizace a skutečná demokratizace těžařů by zajistila, že aktivum nebude kontrolováno centralizovaným zprostředkovatelem, jako je tomu v případě fiat měn či CBDC.

Závěr

V souvislosti s Ruskem a možnými sankcemi se uvažovalo o odstřihnutí od systému SWIFT, což by ovšem pro mnoho států a podniků mohlo být problematické. Další zvažovanou možností je pak odstřižení od mezinárodního obchodu vypořádaného v dolarech, což by šlo velmi jednoduše, neboť obchody v amerických dolarech jdou přes americkou centrální banku Fed nebo další americké finanční instituce.

Bitcoin a další kryptoměny jsou z principu svobodné a nikdo nemůže ovlivňovat jejich transakce. Může právě tento scénář být tím, co povede k větší adopci virtuálních měn ze strany států? A co etická stránka? Budu rád za vaše komentáře.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
kubik

0.00000014 eth za litr benzinu ne bo jeden chleba?Nejsem proti

Kenny

Asi to s tou adopci BTC nebude tak easy, konkrétně v pripade Ruska. Nejsem si jist zda by se Rusko chtelo vydat cestou nemalo volatilni měny, kde muze prijit i velmi silny propad. Ja si mohu dovolit tento propad proHODLovat aniz by me to jakkoli negativne poznamenalo. Ale muze si neco takoveho dovolit stat jako celek, v našem případě Rusko?

Fantom

Pravděpodobně nemůže. Je mnohem pravděpodobější, že například v obchodním vztahu s Čínou bude Rusko využívat čínskou CBDC. V ruské centrální bance na to asi také už přišli a proto připravují i svoji ruskou CBDC a zřejmě stále chtějí omezení nebo rovnou zákaz pro kryptoměny.

Lhts

Pokud bude Rusko vlastnit určité velké množství BTC může podobně jako centrální banky regulovat kurz

Fantom

Kdybychom to čistě hypoteticky připustili, tak by kromě množství BTC také potřebovali dostatečný hashrate aby měli vliv na síť do té míry aby se nemuseli obávat 51% útoku ze strany USA a ostatních. To je i možné protože podmínky pro těžbu v Rusku jsou příhodné a Rusové jsou v IT zdatní, to se bohužel projevuje většinou negativně v hackerských útocích. Stejně si ale myslím že to tak ale nebude a Rusko dá přednost své a čínské CBDC. Tam mají státy absolutní kontrolu. Pak je tu ještě spousta spících mincí BTC a slavná Satoshiho peněženka a fámy o tom že k ní má přístup CIA nebo nějaká jiná americká agentura. Kdyby někdo tyto BTC vrhl na trh nebo i jenom jejich část tak způsobí kolaps. Nás jako investory to trápit nemusí, cena by se časem jistě vzpamatovala, ale pro státní transakce by to byla těžká rána. A hlavně Čína bude určitě po svých partnerech jistě požadovat vyrovnání ve své CBDC a proč by to Rusové odmítali?

Poslední editace 2 let před přes Fantom
LHTS

BTC bezi na proof of work, udelat 51% utok neni vubec jednoduche viz.

https://youtu.be/sNFSWgBRnpo

komunita se muze branit, stejne tak USA, nepochybuji o tom, ze nejake “vetsi” mnozstvi BTC vlastni…

Rusko muze uzivat paralelne CBDC, stejne tak BTC ke svym cilum. Nevidim v tom zadny problem. Zariznuti BTC ze strany Ciny pak beru jako velkou strategickou chybu soudruhu.

Fantom

Čínští soudruzi do udělali naopak velice dobře, jen je to potřeba vidět tím správným politickým pohledem. 😀 Zařízli je jen pro svoje vlastní obyčejné lidi. Tím jim znemožnili ulít peníze ať už před daňovým úřadem, stejně tak pro jejich svobodnou volbu, až jim jednou zakážou hotovost. Jejich zákony pro členy nejvyššího politbyra neplatí, stejně tak pro operace čínské zpravodajské služby nebo “státní zájem”.

LHTS

jasne, ale kde seberou NAJEDNOU vice jak 60% hashrate?

Poslední editace 2 let před přes LHTS
Fantom

Tolik není potřeba. Na to aby se velký subjekt cítil bezpečně by mohlo stačit i 30%, kdyby měl 60% tak je po decentralizaci a byl by i sám proti sobě protože by aktivum ztratilo důvěru. Jenže ani tak bych žádnému státu nedoporučoval přejít na DECENTRALIZOVANOU kryptoměnu. Myslím že pro stát je kontrola nutná. Krypto může být doplněk portfolia třeba pro centrální banky. Pro příklad: za sebe si část svých úspor které dám do krypta pro sebe odepíšu a můžu s nimi riskovat jak budu chtít, klidně 100% na 1 coin :D. Pokud bych měl svou firmu a zaměstnance, tak tam dám tak maximálně 10% z volných peněz. A pokud bych byl centrální bankéř a spolurozhodoval o volných prostředcích, tak tam dám tak maximálně 1% z investičních prostředků. Zatím to ale v ČR zamozřejmě zákon nedovoluje 😀

LHTS

o tech 60 % jem psal nebot Cina jako celek mela podil cca 64% svetoveho Hashrate. V Rusku, myslim, pripravuji zakon, kde bude mit vlada predkupni pravo prevodu kryptomen od tezaru.

spot_img