Ruští těžaři kryptoměn se připravují na sankce

5
(3)

Válka na Ukrajině zatím ještě těžaře kryptoměn v Rusku nijak extra nezasáhla, ale uvalené sankce by mohly v dohledné doby omezit nepřímým způsobem jejich podnikání.

Podle indexu spotřeby elektřiny k těžbu bitcoinů, který sestavuje cambridgeské Centrum pro alternativní finance, bylo Rusko loni v srpnu třetí největší zemí na světě po USA a Kazachstánu.

Těžařská centra se většinou nacházejí v odlehlých částech Sibiře, asi 3 700 kilometrů od Kyjeva, a tak zatím nezaznamenaly žádné vážné přerušení provozu. Oproti tomu na začátku tohoto roku v Kazachstánu, dalším bývalém sovětském státě, vedly občanské nepokoje k výpadkům internetu, které na několik dní narušily provoz těchto mining center.

Těžaři v Rusku zatím stále v zisku

Těžba zůstává v Rusku navzdory konfliktu „udržitelným byznysem“, uvedl Sergej Arestov, spoluzakladatel ruské těžební hostingové firmy BitCluster. Poukázal na dodávky relativně levných energií a stavebních materiálů a také na slabý rubl:

„V důsledku poklesu místní měny má bitcoin v rublech vyšší hodnotu, a tak se „těžba stala ještě ziskovější“

Pokles rublu ještě dále zlevnil místní energii (z hlediska světových standardů), uvedl Denis Rusinovič, spoluzakladatel berlínské společnosti Cryptocurrency Mining Group (CMG) a švýcarské těžařské společnosti Maveric Group. Tarify za elektřinu v Rusku, jen pár dní po začátku konfliktu, klesly podle něj o 25-30 % v přepočtu na americké dolary.

Celosvětový hashrate bitcoinu, měřítko výpočetního výkonu v síti, se po třech týdnech války, kterou ruský prezident Vladimir Putin nazývá „speciální vojenskou operací“, nezměnil.

Díky invazi se ovšem Rusko stalo zemí, na kterou byly uvaleny největší sankce, bankovní omezení, zákazy vývozu a dovozu a nejbohatším a nejmocnějším Rusům byl zmrazen majetek. Rusinovič k tomu dodal:

„Rozhodně se nedočkáme žádných nových investic do stránek nebo hostingu pro těžbu bitcoinů v regionu od kohokoli mimo Rusko“

To podle něj opět vyvolává obavy z centralizace sítě a stále se zmenšující škály možností geografické diverzifikace výpočetního výkonu.

Těžaři očekávají problémy

Rozhodnutí některých evropských a amerických těžařů odklonit se od Ruska těžbu kryptoměn žádným vážným způsobem nenaruší, řekl David Carlisle, ředitel pro politiku a regulační záležitosti v analytické společnosti Elliptic, která se zabývá blockchainem.

Ti, kteří v Rusku zůstanou, ovšem mohou kvůli uvaleným sankcím čelit nedostatku náhradních dílů a potížím s logistikou. Specializované čipy pro těžbu kryptoměny (ASIC), však lze stále zakoupit v Číně, neboť hlavní výrobci jsou právě z Číny, která na Rusko žádné sankce neuvalila.

Omezení a logistické potíže týkající se nákupu zařízení povedou k mírnému nárůstu poptávky po těžebním hardwaru uvnitř Ruska, protože ten by mohl být také vnímán jako investice a ochrana před prudce rostoucí inflací.

Regulační nejistota

Před vypuknutím války Rusko připravovalo dosud největší regulační krok v oblasti kryptoměn, jejich obchodování a těžby.  Asi týden před začátkem invaze předložilo ruské ministerstvo financí návrh zákona, který by obchodování s kryptoměnami a jejich těžbu reguloval.

Asi jste mnozí zaznamenali zprávu, kdy centrální banka nařídila vývozcům, aby převedli 80 % své zahraniční měny uložené na bankovních účtech na rubly. Podobná logika by se mohla uplatnit i na bitcoin, protože se jedná o konvertibilní digitální tvrdou měnu, uvedl Rusinovič.

Jeden z ruských těžařů k tomu uvedl, že očekává rychlé zavedení regulace, která by měla řešit deficit federálního rozpočtu a odliv kapitálu. Z regulace by se ovšem místo daňových úlev mohl vyklubat zákaz činnosti v oblasti kryptoměn a vyšší tarify za elektřinu pro těžaře.

Oproti tomu Carslile ze společnosti Elliptic si naopak myslí, že Kreml může najednou začít těžbu považovat za velmi potřebný zdroj peněžních toků:

„Klíčovou otázkou je, zda se ruská vláda může dívat na těžbu jako na způsob, jak generovat tváří v tvář sankcím, příjmy – buď přímým zapojením do těžby, nebo snahou o její licencování a zdanění“

Závěr

Vzhledem k tomu, že sankce jsou nyní zacíleny na ruský ropný a plynárenský průmysl, je  celkem pravděpodobné, že se se Rusko mohlo právě k těžbě obrátit. Mimochodem státní ruský plynárenský gigant Gazpromněfť patří mezi firmy, které se již těžbou zabývají.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img