Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:
TRHY
Bitcoin se v posledních dnech potýká s problémy poté, co v úterý dosáhl 12denního maxima 36 600 USD. Medvědi v tu chvíli znovu získali kontrolu a na následujících 72 hodin obrátili trajektorii ceny. Nejprve se tak BTC ponořil pod 35 000 USD a navzdory krátkému pokusu získat zpět část ztrát jeho hodnota stále klesala. To vyvrcholilo včera, kdy se kryptoměna propadla o dalších 5 % na nejnižší pozici za posledních pět dní, 32 600 USD.
Od té doby se aktivum odrazilo a získalo zpět 33 000 USD, kde se nachází i nyní. Všech několik uplynulých víkendů však začalo nepříznivým pohybem ceny, a proto panují obavy, že by se scénář mohl opakovat a BTC by mohl ztratit další značný kus hodnoty.
Poměrně podobná je situace i u altcoinů. Většina z nich se na začátku pracovního týdne vezla na vyšších úrovních, následovaly retracementy a nyní je netypicky klid. Ethereum v úterý vyskočilo výrazně nad 2 250 USD, ale nedokázalo pokračovat v růstu. Od té doby ztratilo 200 USD. [1]
Technická analýza: Altcoin Index a Shitcoin Index – alty začínají rotovat směrem dolů, nekonečný příběh?
Kryptoměny
Analytici JPMorgan jsou nakloněni Ethereu a stakingu
Analytici investiční banky JP Morgan na Wall Street uvedli, že staking se stane zdrojem příjmů pro institucionální i retailové investory. V rozporu s postojem Jamieho Dimona, generálního ředitele banky, který znevažuje kryptoměny, analytici ve zprávě z tohoto týdne tvrdí, že popularita blockchainů provozujících energeticky úspornější sítě než Bitcoin poroste.
Podle zprávy staking v současné době generuje krypto průmyslu příjmy v odhadované hodnotě 9 miliard USD ročně.
Výzkumníci předpovídají, že přechod Etherea na proof-of-stake po spuštění ETH 2.0 v příštím roce podpoří přijetí alternativního konsensuálního mechanismu a stakingu. To by mohlo vést k prudkému nárůstu výplat stakingů na 20 miliard dolarů po spuštění ETH 2.0 a 40 miliard dolarů do roku 2025, uvedl Forbes. [2a]
Banky, burzy, firmy
Robinhood získala v 1. čtvrtletí 34 % příjmů z krypta díky Dogecoinu
Firma to uvedla v první veřejné nabídce akcií, kterou 1. července předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy. Společnost Robinhood odhalila, že tento meme token tvořil v prvním čtvrtletí 34 % jejích příjmů založených na krypto transakcích.
Příjmy odvozené od Dogecoinu tvořily 6 % celkových příjmů obchodní firmy za dané období, zatímco krypto transakce jako celek tvořily podle CNBC 17 %.
Společnost Robinhood zaznamenala v letošním roce explozi uživatelské základny, protože býčí trh s kryptoměnami přilákal nové obchodníky. Během prvních dvou měsíců roku 2021 bylo na platformě otevřeno více než šest milionů nových účtů. [3a]
Jihokorejská burza Bithumb zakazuje obchodování pro zaměstnance
Jihokorejská burza Bithumb zavedla nové zásady, které zaměstnancům zakazují investovat do kryptoměn nebo s nimi obchodovat prostřednictvím účtů Bithumb.
Nová politika je v souladu s oficiálním oznámením zveřejněným 2. července. Navazuje na několik rozhodnutí regulátorů v zemi, která se konkrétně zaměřují na kryptoburzy, protože se snaží omezit trh a chránit investory.
Generální ředitel Back Young Heo uvedl, že burza se zaměří na posílení vnitřních předpisů „s cílem zvýšit transparentnost transakcí a zakázat investice“. Odkázal také na předchozí již zavedená pravidla, která zakazují únik nezveřejněných informací, nekalé obchodní praktiky a manipulaci s trhem. [3b]
CBDC, Regulace
Thajsko a Kajmanské ostrovy přijaly opatření proti společnosti Binance
Binance, přední kryptoburza podle objemu obchodů, nadále čelí kontrole ze strany regulačních orgánů ohledně legálnosti svých operací v některých zemích.
Thajská Komise pro cenné papíry (SEC) a Měnový úřad Kajmanských ostrovů (CIMA) jsou nejnovějšími finančními regulátory, kteří oznámili regulační zásah proti Binance.
Thajská SEC v pátek oznámila, že úřad podal na společnost Binance trestní oznámení a zahájil trestní řízení a vyšetřování kvůli údajnému provozování obchodu s digitálními aktivy bez licence. Úřad uvedl, že společnost Binance poskytovala služby obchodování s kryptoměnami prostřednictvím svých internetových stránek tím, že „párovala příkazy nebo zajišťovala protistrany nebo poskytovala systém nebo usnadňovala uzavření dohody“. [4a]
Ukrajina přijala zákon, podle kterého se s CBDC zachází stejně jako s hotovostí
Ukrajinský parlamentní orgán, Nejvyšší rada, schválil zákon o platebních službách, který zavádí digitální hřivnu jako platební standard.
CBDC ještě nebyl spuštěn a v současné době je ve fázi výzkumu a vývoje, ale zákon naznačuje, že představitelé země mají velký zájem o digitalizaci své ekonomiky. Ukrajina se tak stala jednou z mála zemí, které si daly tu práci a přijaly zákon o uznání CBDC. Jiné země mají možná CBDC rozvinutější, ale teprve je musí uzákonit.
Změny v rámci zákona „o platebních službách“ se o CBDC zmiňují pouze stručně, ale připravují půdu pro přijetí, které se uskuteční, jakmile bude digitální měna oficiálně vydána. [4b]
Zahraniční kryptoměnové burzy by mohly v Indii čelit 18% dani
Zatímco indická centrální banka zastává nepřátelský postoj vůči místním burzám digitálních aktiv, zdá se, že země bude chtít zavést novou daň pro zahraniční obchodní místa, která v poslední době zaujala značný podíl na trhu.
Druhá nejlidnatější země světa se nadále potýká s regulacemi a legislativou v oblasti kryptoměn. Nejnovější zpráva o této záležitosti tvrdí, že zahraniční burzy digitálních aktiv mohou podléhat novému zdanění.
Přesněji řečeno, mohly by být povinny platit GST, pokud se zjistí, že mají zákazníky působící z Indie. Podle zpravodajství nyní téměř všechny takové obchodní platformy daně neplatí. Pokud však nový návrh vstoupí v platnost, budou zdaněny 18 %. [4c]