Blockchain ve zdravotnictví – 2.díl

5
(1)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V minulém dílu jsme si řekli něco o současném stavu zdravotnictví, stručně jsme si popsali, co to je blockchain, jak funguje a jaké jsou jeho výhody pro zdravotnictví. V závěru článku jsme si uvedli první tři problémy zdravotnictví a jak tyto problémy dokáže blockchain vyřešit. V dnešním druhém dílu se podíváme na další problémy zdravotnictví a na jejich řešení z pohledu blockchainu. Ukážeme si rovněž několik skutečných případů, jak blockchain mění zdravotnický průmysl.

Článek Blockchain ve zdravotnictví – 1.díl naleznete zde.

Další problémy zdravotnictví

  • Nedostatek kontroly

Nesprávná data mohou poskytovat nejen pacienti, ale i samotné společnosti. Účetní zprávy pak mohou zahrnovat náklady na péči o pacienta, které skutečné náklady výrazně převyšují.

Řešení pomocí blockchainu:

A opět jsme u transparentnosti. Vzhledem k tomu, že jsou veškeré údaje uloženy na blockchainu, znemožňuje to jejich padělání.

  • Krádež dat

Pokud jsou vaše soukromá data uložena v jakékoli databázi nebo napsaná na papíře, vždy zde existuje určité riziko jejich krádeže. Tím se vaše údaje dostávají do rukou třetích stran.

Řešení pomocí blockchainu:

V rámci blockchainu může sám pacient řídit, jak mají být data použita. Nikdo samozřejmě nechce, aby jeho soukromá data byla volně přístupná každému. Tento problém lze vyřešit soukromým blockchainem, kde je přístup k datům udělován na základě povolení.

Případy, jak blockchain mění zdravotnictví

I když má technologie blockchain obrovský potenciál, někteří odborníci vidí úskalí. Tvrdí například, že technologie není schopna ukládat tak obrovské množství dat nebo že systém má pomalý transakční výkon. To může zpomalit přístup k požadovaným informacím. I přes tyto výtky se blockchain již pomalu implementuje do různých zdravotnických procesů.

  • Správa údajů o pacientech

Společnosti MIT Media Lab a Robert Wood Johnson Foundation vytvořily systém MedRec, který je založený na blockchainu Ethereum. Všechna data o pacientech jsou uložena na jednom místě, což poskytuje volný přístup k anamnéze pacientů i lékařů. Volný přístup však neznamená, že si každý může libovolně kontrolovat záznamy. Pouze pacient rozhoduje o tom, kdo může jeho osobní údaje získat.

  • Zvýšení transparentnosti

Jak již bylo popsáno výše, klíčem k pokročilému systému zdravotní péče je transparentnost. Společnosti Taipei Medical University Hospital a Digital Treasury Corporation vynalezly systém, který umožňuje ukládání veškerých lékařských informací na blockchain. Ke všem datům je možné se dostat prostřednictvím mobilní aplikace a problém zabezpečení je vyřešen technologií Decentralized Ledger Technology.

  • Padělaná léčiva

To, že kvůli padělaným lékům umírají tisíce lidí, není žádným velkým tajemstvím. Tento problém se rozhodla vyřešit společnost Farma Trust. Byla vytvořena aplikace Consumer Confidence App, která zákazníkům umožňuje vidět celý životní cyklus daného léku.

  • Elektronické zdravotní záznamy

Problém spočívá ve standardizaci zdravotních záznamů pacientů poskytovaných různými společnostmi. Neexistence standardu systému elektronických zdravotních záznamů (EHR) může vést k chybám při přenosu záznamů z jedné společnosti do druhé.

Tento problém řeší společnost MTBC svým Hyperledgerem, který se přímo spojuje s EHR dané společnosti. Pacient má přístup ke svým záznamům a může také komukoli tento přístup umožnit. Když lékař přidá nové informace do blockchainu, zkopírují se do EHR v reálném čase a data jsou vždy aktuální a bezpečná.

  • Tokenizace

V poslední době došlo i ke zlepšení tokenizace ve vztahu ke zdravotní péči. Společnost MedicalChain umožňuje kromě plného přístupu k osobním zdravotním údajům i videokonzultace s lékaři a klientům umožňuje za tyto služby platit pomocí kryptoměn.

  • Lékařské údaje

Lékař stojí v samém centru dění zdravotní péče. Proto společnost Hashed Health vytvořila platformu Professional Credentials Exchange. Klienti se zde tak mohou dozvědět o profesionalitě jednotlivých lékařů. Systém je využíván nejen pacienty, ale i při přijímání lékařů.

  • Genomika

Blockchain lze využít nejen pro praktické lékařské věci, ale i pro vědu. Společnost EncrypGen zcela změnila způsob vyhledávání, sdílení, ukládání a nákupu genetických informací. Aby bylo zabráněno jakémukoli nebezpečnému jednání, je nákup možný pouze prostřednictvím bezpečných a sledovatelných DNA tokenů.

  • Blockchain a vláda

Společnost Guardtime pomáhá zdravotnickým společnostem a vládám začlenit blockchain do jejich systémů. Technologie blockchain se již například používá v estonských zdravotnických systémech a právě společnost Guardtime tomu byla nápomocna.

Závěr

Jak je vidět, technologie blockchain je rozhodně velmi užitečným systémem. Perspektiva této technologie nezávisí pouze na technologických možnostech, ale rovněž na ochotě organizací tuto technologii přijmout. I když se blockchain již v mnoha případech používá, stále existují možnosti na její masivnější rozšíření. Decentralizované údaje o pacientech, kontrola padělků, tokenizace zdravotnického průmyslu a předávané lékařské informace patří do budoucna mezi priority rozvoje blockchainu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img