Blockchain ve zdravotnictví – 1. díl

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Technologie blockchainu se stala populární zejména díky Bitcoinu (BTC). Není to však pouze otázka kryptoměn. Blockchain se v současné době šíří do celého světa, neboť jej lze aplikovat do mnoha oblastí. A jednou z těchto oblastí je také zdravotní péče. V tomto článku nahlédneme do problémů zdravotnického průmyslu, které lze vyřešit systémy založenými na blockchainu, podíváme se na současný stav zdravotnictví a stručně si řekneme, co vlastně blockchain je, a jaké jsou jeho výhody pro zdravotnictví.

Současný stav

Jen Spojené státy utrácí za zdravotní péči kolem 20 % svého HDP. Celá jedna pětina, což je opravdu obrovské číslo. Proto není ani tak velkým překvapením, že technologie blockchainu je pro zdravotnictví další velkou výzvou. Jsou zkoumány možnosti, jak by mohl blockchain pomoci zachránit životy, celkově zlepšit zdravotní výsledky a optimalizovat výdaje.

„Když dnes mluvíme o zdravotní péči, mluvíme hodně o skladech – datových skladech a o bariéře pro výměnu informací. A my doufáme, že blockchain nám umožní tyto sklady propojit.“

– Kyle Culver, Humana

Blockchain by tak mohl vyřešit některé staré problémy zdravotnictví, které vedly ke zbytečným výdajům a vyšším nákladům pro poskytovatele, pojišťovny a pacienty. Kdysi neochotní konkurenti spojují nyní své síly, aby zjistili, čeho je tato technologie schopna a vyvíjejí nové, transparentní, obchodní modely. Předpokládá se, že blockchain bude klíčem k odblokování překážek sdílení údajů o zdravotní péči a v konečném důsledku umožní celostátní přechod k péči založené na hodnotách.

„Přístup k informacím již není místem, kde soutěžíme, ale mnohem více soutěžíme o službu s přidanou hodnotou, důvěru a transparentnost společností, které tyto věci poskytují.“

– Kyle Culver, Humana

Co je blockchain

Blockchain můžeme definovat jako decentralizovaný systém, ve kterém jsou všechny záznamy zaznamenávány, ukládány a udržovány v síti osobních počítačů, které nazýváme uzly typu peer-to-peer. Stručně řečeno: je to neměnná, veřejná, digitální kniha, která se velmi podobá databázi.

Když tedy posíláme určitá data, vytvoří se blok. Tento blok je distribuován mezi tisíci počítači po síti, které jej ověřují. Tento ověřený blok je následně přidán do řetězce. Všechny bloky jsou k sobě vázány kryptografií. Řetězec je uložen přes síť a vytváří jedinečný záznam s jedinečnou historií.

Blockchain je skutečně výkonnou technologií, která může způsobit seismický posun takřka v každém odvětví.

Výhody blockchainu pro zdravotnictví

  • Transparentnost = nikdo není schopen provést změnu žádného záznamu na blockchainu. Aby se tak stalo, musel by dotyčný změnit celý řetězec uložený na milionech počítačů, což je nemožné. Data na blockchainu může sledovat kdokoli. Pokud dojde k nějaké změně, dostanou o tom informaci všechny uzly.
  • Decentralizace = neexistuje jediný vlastník údajů, tedy centrální autorita. Celý systém je řízen sítí milionů počítačů.
  • Smart kontrakty (chytré smlouvy) = mohou významně snížit náklady poskytovatelů zdravotní péče. Tyto smlouvy jsou plněny automaticky, za předpokladu splnění specifických požadavků. Tato skutečnost vede následně ke snížení administrativních nákladů

Problémy zdravotnictví

  • Interoperabilita – nedostatek identifikátoru pacienta a blokování informací

Velmi často dochází k chybám ve zdravotních záznamech. K těmto problémům nedochází pouze při přenosu informací mezi systémy, ale rovněž i v rámci jednoho systému. Následně tím dochází k poškození dat, což může vést k poškození pacienta.

Co se týká blokování informací, problém je založen na nepřiměřeném omezení výměny údajů o pacientech nebo lékařských informací. Tento problém s nedostatkem údajů může vést ke zpoždění lékařské pomoci.

Řešení pomocí blockchainu:

Identifikátor pacienta může být podporován kryptografickou hashovací funkcí. To odstraňuje nutnost zapamatování si velkého množství dat. Každý pacient by si tak nesl své originální hash ID, což by poskytlo uživatelům soukromí a přesnější shodu mezi klientem a údaji.

Blokování informací je pak odstraněno hlavní výhodou technologie blockchain – průhledností. Nikdo totiž nebude schopen blokovat nebo manipulovat s informacemi, uloženými v řetězci.

  • Zabezpečený dodavatelský řetězec

Problémem jsou zde odcizené léky nebo případně jejich napodobeniny.

Řešení pomocí blockchainu:

Technologie blockchainu může tento problém vyřešit transparentností. Tento systém umožňuje sledování léčiv až do jejich původního stavu a určovat, zda se lékařský předpis nějakým způsobem změní. To zákazníkům umožňuje sledovat celý životní cyklus jednotlivého léčiva.

  • Pojišťovací podvody

K těmto podvodům dochází tehdy, když pacienti poskytují nepravdivé informace, aby získali větší výhody.

Řešení pomocí blockchainu:

Znovu je to otázka transparentnosti. V případě, že by byla data ověřená, uložená a přístupná zdravotním pojišťovnám, významně by se snížil počet podvodů a tím i ztrát peněz.

Závěr

V dnešním prvním dílu jsme si řekli něco o současném stavu zdravotnictví, stručně jsme si popsali, co to je blockchain, jak funguje a jaké jsou jeho výhody pro zdravotnictví. V závěru článku jsme si uvedli první tři problémy zdravotnictví, a jak tyto problémy dokáže blockchain vyřešit. Ve druhém dílu se podíváme na další problémy zdravotnictví a na jejich řešení z pohledu blockchainu. Ukážeme si také několik skutečných případů, jak blockchain mění zdravotnický průmysl.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img