Blockchain není všelék na finance, říká ruská banka

0
(0)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

První náměstkyně guvernéra Ruské centrální banky (CBR) prohlásila, že technologie blockchainu není „univerzálním řešením“, jak některé společnosti i veřejnost předpokládaly.

Po třech letech experimentování s platformou Masterchain, místní sítí založenou na blockchainu pro přenos cenných finančních údajů, Skorobogatova uvedla:

Blockchain je skvělým řešením pro věci, jako jsou akreditivy a záruky, protože se jedná v podstatě o technologii důvěry.“

Dále však dodala, že blockchain není všelékem, v což mnozí doufali:

„Vzpomínám si, jak mi tehdy říkaly některé technologické společnosti: Olgo, za pět let bude všechno poháněno blockchainem, nebudou existovat žádné jiné technologie. Odpověděla jsem, že tato technologie by fungovala v případech, kdyby vytvořila další hodnotu, ale ne jako náhrada za všechno. Čas mi dal za pravdu.“

Ale co kryptoměny

Skorobogatová uvedla, že nevěří v kryptoměny jako platební prostředek, protože představují pro zákazníky příliš velká rizika. Za hlavní hrozbu označila vysokou volatilitu, nedostatečnou záruku úspor a možnost zneužití ve formě praní špinavých peněz.

Zástupkyně guvernéra uvedla, že centrální banka jedná s dalšími regulačními orgány o otázce globálních stablecoinů, přičemž uvádí, že v tomto bodě stablecoiny vyvolávají více otázek, než nabízejí odpovědí.

CBR flirtovala s myšlenkou národní digitální měny, k čemuž se Skorobogatova také vyjádřila:

„Velkou otázkou pro mě je, zda existuje nějaká přidaná hodnota v používání digitálních měn centrální banky (CBDC) pro ekonomiku, pro jednotlivce a pro podniky. Je zřejmé, že lidé chtějí rychlé digitální platby, ale to lze implementovat pomocí národní platformy pro rychlé platby. Co mohou CBDC přinést? Dosud nikdo v Rusku ani v jiných zemích nebyl schopen přesvědčivě odpovědět ani vysvětlit rozdíl mezi elektronickými platbami a CBDC. “

Nedávný přístup Ruska k regulaci kryptoměn a blockchainu

Mezitím Rusko znovu odložilo návrh zákona „O digitálních finančních aktivech“. Anatolij Aksakov, předseda ruského Státního výboru pro finanční trhy a předseda Národní bankovní rady v CBR, připustil, že předchozí zpoždění v přijetí návrhu zákona byla způsobena neshodou o novém typu aktiv mezi místními úřady.

Aksakov řekl, že centrální banka se postavila proti legalizaci krypta, zatímco Státní duma krypto obhajovala.

Dne 24. března ministerstvo pro hospodářský rozvoj Ruska údajně připravilo návrh zákona, který by umožňoval testování vývoje kryptoměn a blockchainu ve zvláštní regulační karanténě.

Závěr

Návrh zákona o digitálních finančních aktivech nebyl odložen poprvé. Vypadá to, že ruské orgány se stále nedokáží v této otázce shodnout. Jedna strana vidí v nové technologii příležitost a výhody, druhá se naopak obává možností decentralizace, kterou kryptoměny nabízejí. Jako bychom stejný vzorec už někde viděli. Co myslíte, vydá se Rusko podobnou cestou jako Čína? Ruská snaha o ovládnutí neovládnutelného je přeci jen Číně velmi blízká.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: