Jak může blockchain pomoci dodavatelům během globální pandemie?

0
(0)

V momentální situaci, kdy v důsledku pandemie koronaviru jsou uzavírány hranice a přijímána další opatření, která komplikují a narušují dodavatelské řetězce, se technologie blockchain znovu ukazuje jako skvělá volba pro širší využití v oblasti sledování zásilek a dalších kritických aspektů správy dodavatelského řetězce (SCM).

Přinášíme vám tři způsoby, jak tato nová technologie může zabránit narušení dodavatelských řetězců napříč různými průmyslovými odvětvími během globální pandemie.

1. Digitalizace SCM pomocí technologie blockchain

Období narušení dodavatelského řetězce, jakého jsme aktuálně svědky díky pandemii COVID-19, pociťují hlavně dodavatelé 2. a 3. úrovně. Tito prodejci, kteří postrádají technické a další vybavení svých protějšků úrovně 1, prostě nemají tak vysoké logistické know-how, aby se dokázali vypořádat s kritickým narušením dodavatelského řetězce.

Využití blockchainu v SCM může zajistit posun směrem k digitalizaci záznamů v oboru dodavatelských řetězců, jako je “Bill of Landing”. Dle nedávno zveřejněné zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) by digitalizace dodavatelského řetězce odstranila problémy, které jsou způsobeny operacemi, jež se až příliš spoléhají na “wet signatures” (fyzicky podepsaný papír).

Níže přikládáme výňatek ze zprávy WEF, ve kterém se píše:

“Primárním cílem digitalizace není snížení nákladů. Hlavním přínosem je zviditelnění dodavatelského řetězce. K omezení bodů selhání v tomto řetězci je důležité data dále sdílet prostřednictvím digitálních prostředků. V současné situaci, kdy čelíme pandemii COVID-19, se vlády a společnosti snaží přijmout nové právní předpisy a zákony, které se týkají používání elektronických podpisů a e-transakcí.”

2. DLT Security pomůže postavit robustní architekturu ochrany osobních údajů

S postupující mírou digitalizace nastává potřeba robustního zabezpečení, které zajistí věrnost a neměnnost uložených dat v síti dodavatelského řetězce. Dodavatelé a prodejci si obecně snaží zachovat si svou konkurenční výhodu oproti ostatním účastníkům trhu.

Proto informace o cenách, materiálových zdrojích a dalších citlivých provozních údajích musí být zabezpečeny v síti tak, aby byly chráněny proti neoprávněné manipulaci. Blockchainy s robustní architekturou oprávnění zajišťují, že účastníci mohou auditovat všechny protokoly pro sdílení informací a určovat, do jaké míry a s jakými právy mohou jednotliví průmysloví aktéři získat přístup k jejich datům. Typicky se může jednat o udělení oprávnění typu “pouze pro čtení” apod.

3. “Demokratizace” celého spektra SCM

Současná architektura globálních dodavatelských řetězců pro průmyslová odvětví, jako jsou automobily či potraviny, má tendenci upřednostňovat hlavní hráče – dodavatele 1. úrovně, výrobce originálního vybavení (OEM) atd. Celkem běžně se proto stává, že některé dodávky z důvodu absence sledovatelnosti, jsou v rozporu se zákonem či jinými právními předpisy.

Je všeobecně známo, že několik velkých globálních gigantů, jako Nestle, BMW, Alibaba, Boeing či Mercedes-Benz zavádějí technologii blockchain (mimo jiné) ke zlepšení sledovatelnosti a zastavení nelegální těžby surovin a materiálů.

Blockchain i pro karanténu a izolaci

Je dobré si uvědomit, že současná celosvětová zdravotní krize může vyžadovat různé stupně izolace a karantén. A právě technologie blockchain může poskytnout základní vrstvu, na které je postavena celá oblast SCM.

Závěr

Díky využití technologie blockchainu mohou všichni účastníci napříč celým SCM (dodavatelé x odběratelé, nabídka x poptávka) spektrem zajistit, aby se globální dodavatelské řetězce staly odolnějšími vůči jakýmkoli dalším systémovým šokům, které by se v budoucnu mohly objevit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img