[Osobnost] Čínský miliardář Jack Ma – Pohádka o Jackovi a Alibabovi (2/2)

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Jack Ma je jedním z nejbohatších lidí na světě a pravděpodobně nejbohatším angličtinářem. S majetkem v hodnotě téměř 40 mld. dolarů se aktuálně řadí na 20. místo žebříčku nejbohatších lidí, sestaveného časopisem Forbes. Jeho příběh je plný failů. Několik let mu trvalo, než udělal přijímačky a dostal se do školy. A když ji pak konečně dostudoval, vydělal si jen velmi málo. Přesto se mu podařilo uskutečnit si svůj „čínský sen.” V tomto článku se dočtete zbytek příběhu, který jsme minule začali vyprávět. Nazvali jsme ho Pohádka o Jackovi a Alibabovi.

V minulém díle jste četli: V taoistických či buddhistických klášterech se mniši učí tajné styly kung-fu a ve vzduchu, prostoupeném kouřem vonných tyčinek, se nesou mantry, odříkávané podle kaligrafií vyvedených spisů.

O Jackovi a Alibababovi – pokračování

Jack byl nadšený, jeho pomalé telefonické připojení zvolna pracovalo a on ukázal svým hostům, že internet existuje. Čína byla v té době co se týče internetu hodně pozadu a on to hodlal změnit. Jeho stránky fungují! O tomhle snil od chvíle, kdy v roce 1994 založil svou první firmu. Díky ní se pak také dostal na služební cestu do USA, kde poprvé vyzkoušel internet. Jeho první stránky na sebe nenechaly dlouho čekat a Jack byl na cestě ke splnění i těch nejbláznivějších snů.

V tomto příběhu nevystupují žádní loupežníci, ani jeskyně plná pokladů. Jackovi k úspěchu a bohatství nestačilo pronést kouzelnou formulku „Sezame, otevři se!”  Z části mu pomohli jeho přátelé a z části jeho vlastní nadšení, které ho vedlo k cíli. Až si příště pomyslíte, že nevíte jak dál, vzpomeňte si na Jacka. Jack neumí kouzlit a dokonce není ani programátor. Je dospělý a má rodinu, ale pořád je v něm to stejné nadšení, se kterým jezdíval jako kluk provádět turisty, aby se naučil anglicky a možná také hledal něco, co by ho bavilo. Je úplně jedno, že je to těžké, zaměřil pozornost na své přání a cesta se před ním otevřela.

Nyní již má svou první firmu. Jmenuje se China Yellow Pages (Čínské Zlaté stránky). Přestože Jack neumí programovat a nemá to nejlepší vzdělání (nikdy ho nepřijali na Harvard), podařilo se mu rozjet podnik, jehož podnikatelským záměrem je vytvářet webové prezentace pro čínské podnikatele. A to v době, kdy byl internet v Číně ještě dávno v plenkách. Již zanedlouho se však ukázalo, že Jackova firma je velice úspěšná a Jack začal bohatnout. Pak ale přišla rána osudu a Jack o firmu přichází.

Jet Li vs. Jack Ma, který si zahrál i ve filmu

O Jackovu firmu se začala zajímat čínská vláda, a když ji částečně pohltila, Jack zanedlouho skončil jako zaměstnanec Ministerstva zahraničního obchodu. Jeho příběh pomalu končí. Má trochu lepší plat, než měl jako učitel angličtiny a pracuje jako šéf státní firmy. Má rodinu a nemůže si dovolit nic riskovat. Co mu tedy zbývá, než se smířit s osudem a uhnízdit se na svém pracovním místě?

V roce 1999 Jack navzdory všemu odchází z Pekingu i s několika svými kolegy a ve svém bytě v Chang-čou zakládá Alibabu. Následující události již mají velmi rychlý spád. Firma okamžitě přilákala investory (např. banku Goldman Sachs, později Yahoo) a už jen jejich investice do Alibaby udělaly z Jacka dolarového milionáře.

Jack se stal zakladatelem gigantické společnosti. Užívá život, setkává se s prezidenty, přednáší, kupuje nemovitosti, mezi které patří vlastní zámek, luxusní sídlo, nebo vinice v Bordeau… A jako správný Číňan si zahrál ve vlastním mini kung-fu filmu, společně s největšími hvězdami, jako je Donnie Yen a Jet Li.

Alibaba

Na rozdíl od společností Amazon a eBay, Alibaba zboží nevlastní, nemá žádné sklady a veškeré zboží zde nabízejí přímo jeho výrobci. Těch je, jak jistě víte, v Číně obrovské množství. Alibaba vsadil na velkoobchod a výrobci zde nabízejí své levné zboží na jakémsi globálním velkoobchodním tržišti. Samozřejmě brzy přidali také maloobchod, prostřednictvím dceřiných společností jako Taobao, která zvítězila v obchodní válce a vytlačila eBay z Číny, nebo Aliexpress, působící také u nás.

Sídlo – Alibaba group

Závěr

Doufáme, že se vám příběh líbil. Tento článek byl tak trochu zvláštní tím, jaký kontrast panuje mezi lidmi, žijícími v nejlidnatější zemi světa. Tu a tam z něj vykukují narážky na politickou situaci v Číně. Dnes se však příliš nenosí, na tyto věci upozorňovat.

Do popředí dokonce naši vlastní politici vždy staví mezinárodní obchodování, nikoli lidská práva a podobné druhotné záležitosti. Předmětem tohoto článku však není politika! Jack Ma si svůj čínský sen uskutečnil. Říká se o něm, že se o své bohatství umí štědře dělit. Nezbývá tedy než doufat, že získanou moc využije správně.

Zdroje:
wikipedia.org
montyrich.cz
smartmania.cz
idnes.cz
www.forbes.cz
ekonomika.idnes.cz

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

pekny clanek.

spot_img