[Osobnost] Jack Ma – Pohádka o Jackovi a Alibabovi

0

Jack Ma je jedním z nejbohatších lidí na světě a pravděpodobně nejbohatším angličtinářem. S majetkem v hodnotě téměř 40 mld. dolarů se aktuálně řadí na 20. místo žebříčku nejbohatších lidí, sestaveného časopisem Forbes. Jeho příběh je plný failů. Několik let mu trvalo, než udělal přijímačky a dostal se do školy, a když ji konečně dostudoval, vydělal si jen velmi málo. Přesto se mu podařilo uskutečnit si svůj „čínský sen.” V tomto článku se dočtete zbytek příběhu, který jsme minule začali vyprávět. Nazvali jsme ho Pohádka o Jackovi a Alibabovi.

V minulém díle jste četli: V taoistických či buddhistických klášterech se mniši učí tajné styly kung-fu a ve vzduchu, prostoupeném kouřem vonných tyčinek, se nesou mantry, odříkávané podle kaligrafií vyvedených spisů.

Jack a Alibaba – pokračování

Jack byl nadšený, jeho pomalé telefonické připojení zvolna pracovalo a on ukázal svým hostům, že internet existuje. Čína byla v té době co se týče internetu hodně pozadu a on to hodlal změnit. Jeho stránky fungují! O tomhle snil od chvíle, kdy v roce 1994 založil svou první firmu. Díky ní se pak také dostal na služební cestu do USA, kde poprvé vyzkoušel internet. Jeho první stránky na sebe nenechaly dlouho čekat a Jack byl na cestě ke splnění i těch nejbláznivějších snů.

V tomto příběhu nevystupují žádní loupežníci, ani jeskyně plná pokladů. Jackovi k úspěchu a bohatství nestačilo pronést kouzelnou formulku „Sezame, otevři se!”  Z části mu pomohli jeho přátelé a z části jeho vlastní nadšení, které ho vedlo k cíli. Až si příště pomyslíte, že nevíte jak dál, vzpomeňte si na Jacka. Jack neumí kouzlit a dokonce není ani programátor. Je dospělý a má rodinu, ale pořád je v něm to stejné nadšení, se kterým jezdíval jako kluk provádět turisty, aby se naučil anglicky a možná také hledal něco, co by ho bavilo. Je úplně jedno, že je to těžké, zaměřil pozornost na své přání a cesta se před ním otevřela.

Nyní již má svou první firmu. Jmenuje se China Yellow Pages (Čínské Zlaté stránky). Přestože Jack neumí programovat a nemá to nejlepší vzdělání, nikdy ho nepřijali na Harvard, podařilo se mu rozjet podnik, jehož podnikatelským záměrem je vytvářet webové prezentace pro čínské podnikatele. A to v době, kdy byl internet v Číně ještě v plenkách. Již zanedlouho se ukázalo, že Jackova firma je velice úspěšná a Jack začal bohatnout. Pak ale přišla rána osudu a Jack o firmu přichází.

Jet Li VS Jack

O Jackovu firmu se začala zajímat čínská vláda, a když ji částečně pohltila, Jack zanedlouho skončil jako zaměstnanec Ministerstva zahraničního obchodu. Jeho příběh pomalu končí. Má trochu lepší plat, než měl jako učitel angličtiny a pracuje jako šéf státní firmy. Má rodinu a nemůže si dovolit nic riskovat. Co mu tedy zbývá, než se smířit s osudem a uhnízdit se na svém pracovním místě? Že to takhle nemůže skončit? Přesně tak!

V roce 1999 Jack odchází z Pekingu i s několika svými kolegy a ve svém bytě v Chang-čou zakládá Alibabu. Následující události již mají velmi rychlý spád. Firma okamžitě přilákala investory (např. banku Goldman Sachs, později Yahoo) a už jejich investice do Alibaby udělaly z Jacka dolarového milionáře. Jack si užívá život, setkává se s prezidenty, přednáší, kupuje nemovitosti, mezi které patří vlastní zámek, luxusní sídlo, nebo vinice v Bordeau. A jako správný Číňan si zahrál ve vlastním mini kung-fu filmu, společně s největšími hvězdami, v čele s Donnie Yenem a Jet Lim.

Alibaba

Na rozdíl od Amazonu a eBaye, Alibaba zboží nevlastní, nemá žádné sklady a veškeré zboží zde nabízejí přímo jeho výrobci. Těch je, jak jistě víte, v Číně obrovské množství. Alibaba vsadil na velkoobchod a výrobci zde nabízejí své levné zboží na jakémsi globálním velkoobchodním tržišti. Samozřejmě brzy přidali také maloobchod, prostřednictvím dceřiných společností jako Taobao, která zvítězila v obchodní válce a vytlačila eBay z Číny, nebo Aliexpress, působící i u nás.

Sídlo – Alibaba group

Závěr

Doufáme, že se vám příběh líbil a budete se těšit na další osobnosti. Tento díl byl tak trochu zvláštní tím, jaký kontrast panuje mezi lidmi, žijícími v nejlidnatější zemi světa. Tu a tam z něj vykukují narážky na politickou situaci v Číně. Dnes se však moc nenosí, na tyto věci upozorňovat. Do popředí nám naši vlastní politici vždy staví mezinárodní obchodování, nikoli lidská práva a podobné záležitosti.

Předmětem tohoto článku však není politika, proto jsme nic zbytečně nerozebírali, ale ani nezakrývali. V každém případě, Jack Ma si svůj čínský sen uskutečnil. Říká se o něm, že se o své bohatství umí štědře dělit. Nezbývá tedy než doufat, že získanou moc využije správně.

Zdroje:
wikipedia.org
montyrich.cz
smartmania.cz
idnes.cz
www.forbes.cz
ekonomika.idnes.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na