21.2.2024 Přehled trhu – AI mánie končí, akciové trhy slábnou. Fed nepočítá s brzkým poklesem sazeb. Bitcoin otestoval 53 000 USD

4.9
(10)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden ve středu reportovala společnost Nvidia. Bude bublina v sektoru umělé inteligence pokračovat po dobrých výsledcích nebo přijde zklamání trhu? Ve středu proběhlo i zveřejnění zápisků ze zasedání Fedu (FOMC Minutes). Čtvrtek přinese nové informace o vývoji inflace v eurozóně. Bitcoin se poslední dny drží kolem 52 000 USD. Akciový index S&P 500 signalizuje zaváhání kolem 5000 bodů.

Náš poslední stream

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se posledních pět dní drží těsně kolem cenové hladiny 52 000 USD. Většina altcoinů se během posledního týdne pohybuje spíše ve vyšších jednotkách procent. Občas se najde nějaká výjimka v podobně menších altcoinů s nízkou tržní kapitalizací, který vystřelí více. Kryptoměnový trh vyčkává kam se Bitcoin vybere z aktuální stranové struktury.

AI mánie na akciových trzích končí, hrozí zrychlení inflace

První polovina týdne bude ve znamení vyčkávání na nová makroekonomické data. Na trzích očekávám klid a maličké pohyby jak u kryptoměn, tak na akciových trzích. Ve středu byly zveřejněny výsledky společnosti Nvidia, která letos táhne sektor umělé inteligence a zároveň americké akciové indexy na nová historická maxima. Objevují se však první signály, že se blížíme k vrcholu tohoto růstu. Pro příklad, menší společnost Super Micro Computer (ticker SMCI) za poslední 1-2 roky vzrostla o 2600 %. Minulý týden vyrostla na tržní kapitalizaci kolem 60 miliard USD. Koncem týdne se začala propadat a za 3 dny umazala 36 % celkového růstu. Pokud je toto začátek osudu většiny akcií v sektoru AI, bude to mnohé investory značně bolet.

Samotná společnost Nvidia se aktuálně obchoduje s očekáváním obrovského růstu obratu a zisku až do roku 2026. Většina malých investorů do této akcie naskakuje s očekáváním rychlého zhodnocení. Jenže velcí investoři pomalu začínají prodávat svoje pozice. Uvědomují si, že obrovské marže Nvidia, přitáhnou další společnosti do segmentu umělé inteligence. Až 25 % tržeb má Nvidia od společnosti Microsoft a Meta. Tyto společnosti už ohlásili, že si začínají vyvíjet svoje vlastní čipy. Ještě větší tlak na jejích marže můžeme očekávat až svoje čipy pro umělou inteligenci začnou vyrábět další velcí hráči v polovodičovém sektoru jako AMD, Intel, ARM a další.

Ve středu nás čeká ještě zveřejnění zápisků z posledního zasedání Fedu, tedy FOMC minutes. Popíšeme si je v přehledu trhu závěrem týdne. Ve čtvrtek budou zveřejněné indexy PMI z Evropy a vývoj inflace v eurozóně.

Závěrem minulého týdne se ke slovu dostala zástupkyně americké centrální banky Fed, Mary C. Daly-ová. Nejpodstatnější informace, které od ní zazněli v projevu:

  • Nesouhlasí s názorem, že snížení inflace ze tří na dva procentní body by mělo být náročnější (“sticky” inflace).
  • Politika Fedu postupně působí na finanční trhy, musí trpělivě počkat na nová inflační data.
  • Tři snížení úrokových sazeb je letos adekvátní akce Fedu.
  • Fed nemůže se snižováním čekat až na dosažení inflačního cíle dvou procent.
  • Pracovní trh zpomaluje, avšak Fed to vidí jako návrat do normálu.

Za britskou centrální banku (BOE = Bank of England), měl projev Huw Pill. U něho zazněli hlavně obavy ze silné poptávky v sektoru služeb jako možný důvod pro udržení zvýšené inflace. Tím pádem musí BOE čekat ještě několik měsíců a ponechat zvýšené úrokové sazby. To se může začít negativně projevovat na britské ekonomice.

Růst cen za lodní přepravu a pokles zaměstnanosti v kamionové přepravě,
Růst cen za lodní přepravu a pokles zaměstnanosti v kamionové přepravě, zdroj: x.com

Jedním z důvodů, které můžou začít dělat vrásky centrálním bankéřům, je opětovný růst ceny lodní dopravy. S ohledem na blokádu největších průplavů, musí dopravní lodě objíždět celou Afriku. Tím pádem se natahuje čas i náklady pro dopravu zboží po celém světě. Jednou z komodit, u které se to už projevuje, je i ropa. Ta se posledních pár týdnů pokouší zvednout nahoru. Její růst by se mohl negativně projevit i v dalších segmentech pro výpočet indexů CPI a PPI.

Další negativní signál, hlavně pro americkou ekonomiku, je rapidní pokles zaměstnanosti v sektoru kamionové dopravy. Takto značné poklesy znamenali historicky větší problémy pro americkou a světovou ekonomiku (recese). Prozatím to můžeme brát jako (další) varovný signál, že očekávaný soft landing se nemusí až tak moc vydařit.

S ohledem nato, že vývoj inflace bývá v několika vlnách. Fed nemusí mít ani zdaleka vyhráno. Mimo růst ceny dopravy a nájmů, je v Americe silný pracovní trh. Nedostatek kvalifikované pracovní síly nutí společnosti zvedat mzdy. Společnosti si protahují zaměstnance navzájem díky lepším pracovním podmínkám a lepším ohodnocení práce. Lidé mají víc peněz na utrácení a tím pádem táhnou inflaci výše. Na grafech výše můžeme vidět standardní vývoj inflace ve tŕí vlnách v letech 1930-1940 a 1970. Aktuálně se dost možná nacházíme za první inflační vlnou a hledáme lokální dno.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Akciové trhy generují další prodejní signály

Akciové trhy začínají signalizovat zaváhání a možné zastavení růstu. Největší akciový index S&P 500 se včera propadal pod 5000 bodů, přibližně na 4975 bodů. Horší než očekávaný pokles americké inflace závěrem týdne nepřidalo investorům na morálce. Už to vypadá, že i dluhopisové trhy začínají zohledňovat jenom 3-4 snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Tato nervozita se přenáší na akciové indexy.

Na indikátorech RSI a MACD můžeme vidět formování negativních divergencí. Pokud se začnou do konce týdne potvrzovat, může to přinést významný signál pro otáčení trendu. Celý růst posledního roku se pohybuje v bílém kanálu. Během posledních dvou týdnů se držíme pod horní linii, která působí jako rezistence. Aktuálně nejdůležitější je bílá čárkovaná rostoucí linie z formace rostoucího klínu (který je všeobecně negativní = medvědí pattern).

Pokles pod tuto linii by nás přivedlo zpátky k dlouhodobé rezistenci předchozího vrcholu (kolem 4818 bodů). Další klesání do zón nevyplněných gapů by byl jednoznačný medvědí signál. Tím pádem bych předpokládal, že se s americké ekonomice něco zlomilo.

Během posledních pár dní zaplňují sociální sítě diskuze ohledně reportovaných 13F dokumentů. V těchto dokumentech musí správci aktiv (nad 100 miliónů USD) zpětně ohlásit změnu ve svém portfoliu. Nejvíce mé zaujali prodeje od Stanleyho Druckenmillera. Ten za čtvrtý kvartál 2023 odprodal svoje pozice v Amazonu, Alphabetu a Alibabě. Částečné prodával pozici v Nvidii a dokoupil call opce. Nedivil bych se pokud by na současných cenách po dalším růstu odprodával zbytek své pozice.

Ještě zajímavější je postupný nákup pozic do těžařů zlata jako Barrick, Newmont. Zajímavé jsou i pozice do dalších diverzifikovaných těžařů jako Teck Resources a Freeport McMoRan či Cameco. Ti se zaměřují i na těžbu uránu, mědi a dalších kovů. Velmi zajímavé změny v portfoliu můžeme najít i v Buffettovém Berkshire Hathaway, který postupné prodává spekulativnější pozice a nakupuje další těžaře ropy. Několik dalších investorů, které sleduji navyšovalo pozice do těžařů uhlí a pod. Už to vypadá, že nejbližší období můžeme očekávat nad výkonnost komoditního sektoru.

Bitcoin se pokouší překonat 53 000 USD

Bitcoin se poslední dny pohybuje v úzké stranové konsolidační formaci mezi 51 000 až 53 000 USD. Tato formace může pokračovat klidně další 1-2 týdny. S vysokou pravděpodobností teď Bitcoin vyčkává na signál z akciového trhu. Pro pozitivně naladěné investory by bylo fajn, pokud se zformuje lehce klesající trojúhelník nebo takzvaný bull flag. Tím pádem bychom mohli očekávat další vlnu růstu až po následující rezistenci kolem 57 000 až 60 000 USD. Dosažení by mohlo nastat klidně až kolem 19. dubna, kdy se očekává halving bitcoinu. Na této cenové úrovni bych očekával výraznější prodejní tlak a korekci dokončené pěti vlnové impulsní vlny nahoru (většího cyklu). Tím pádem by pak dával smysl pokles a korekce růstu zpátky ke 42 až 44 000 USD pro potvrzení tohoto supportu.

Negativnější varianta vývoje je možnost formování lokálního vrcholu už na aktuálních cenových hladinách. Pokud teď dochází k distribuci do trhu a halving Bitcoinu už je plně započtený do ceny, může nastat pokles ke zmíněnému supportu i rovnou. V tuto chvíli mi z tradingového hlediska znovu dává smysl si počkat pár dní jaká formace na grafu vznikne. nemá cenu se nahánět za ziskem 10-15% s rizikem většího krátkodobého poklesu. Chce to trpělivost a chladnou hlavu v trhu, kde z každé strany slyšíme už jenom pozitivní sentiment jak bude Bitcoin stát 100 tisíc USD nebo více.

Pro dlouhodobé investory (HODL spekulanty ochotné si zisk vysedět), by dávalo smysl teď už spíše jenom držet a nakupovat jen v případě korekce. Avšak záleží jak velkou míru rizika (a ztráty) dokážete ustát? Z mého tradingového pohledu už je další růst hodně limitovaný pro nejbližší období do halvingu Bitcoinových odměn a velmi brzy čekám hlubší korekci. Ta by měla silně souviset s vývojem na akciových trzích. Avšak upozorňuji, že je to moje strategie, kdy nemám problém si nechat menší růst nechat ujet a raději budu investovat do úplně jiného sektoru, kde je pravděpodobnost pro úspěšnou investici daleko vyšší.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img