Poslední půl rok, možná rok, jsou akcie i bitcoin výrazně pod vlivem rozhodnutí amerického Fedu. Zvýšení úrokových sazeb má přímý vliv na technologické akcie. Růstové akcie a firmy s vysokým zadlužením jsou zvlášť zranitelné v ekonomice směřující do recese kvůli růstu úrokových sazeb.
Trhy jsou dlouhodobě v medvědím trendu, kde pozitivní impulzy pro růst cen akcií jsou opět spojeny se spekulacemi o změnách měnové politiky amerického Fedu. Nicméně po každém zasedání investorů zatím přišlo zklamání. Trhy pak začnou propadat, když si znovu uvědomí, že “jestřábi” stále převažují v bankovní radě. Začíná to být trochu nuda. Jak z toho ven? Spekulovat u akcie Alibaba umožňuje změnit paradigma.
Čínská alternativa
Při konstrukci libovolného portfolia je důležitá jeho diverzifikace. Vsadit vše na jednu kartu je obrovské riziko. V současnosti je složité diverzifikovat, neboť velká část akcií kopíruje pohyb celé burzy. Investování do indexů má významný vliv na cenu jednotlivých akcií. Obchodování na americké burze má pak přímý vliv na evropské trhy i japonskou burzu. Růstové nebo poklesové trendy jsou obvykle stejné, liší se pouze svou dynamikou. Příležitost k diverzifikaci je ale nákup čínských akcií.
Čínský juan jako příslib diverzity
Čínské akcie jsou odlišné od těch amerických z mnoha důvodů. Jedním z nich je je měnová politika. Čína se při hospodářském rozkvětu inspirovala především německou markou. Čínská centrální banka nikdy nepřistoupila na politiku levných peněz, naopak slibovala vysoký úrok ze státních dluhopisů. Čína tak chtěla donutit své obyvatele k úsporám. Stejně jako německá marka chtěla být symbolem stability.
Druhou inspirací pro čínský juan je především americký dolar, který je jedním ze silných nástrojů globální moci Američanů. Státy se ovládají nejen vojensky, ale i ekonomicky. V ekonomické válce je silná měna jednou z hlavních zbraní. Čína se tedy snaží rozšířit juan v zahraničním obchodě, zejména v Asii. Další možností je nákup komodit přímo v juanech místo dolarech. Pro americký dolar tak bude stále těžší udržet světovou dominanci. Nákupem čínských akcií spekulujete na růst čínského juanu proti dolaru. Je ale nutné mít na paměti, že čínský juan je současně úmyslně podhodnocen čínskou vládou.
Geopolitika a čínská vláda
Stejně tak platí, že na čínské akcie mají dopad jiné události a rozhodnutí než na ty americká. Prvním velkých hybatelem je dění okolo Tchaj-wan. Jakákoliv zmínka o stupňování napětí pošle čínské akcie dolů. Tento pohyb ale vytváří především zahraniční držitelé čínských akcií, kteří mají strach z toho, že by Čína v případě konfliktu sáhla ke znárodnění tchajwanských firem. Tyto obavy jsou však spíš zbytečné. Pokud by ke stupňování konfliktu docházelo, půjde spíš o pozvolný proces.
Riziko existuje, ale z mého osobního pohledu je velmi malé. Čínské myšlení je hodně pragmatické. Právě tento pragmatismus vylučuje možnost zatažení Číny do větších konfliktů, a to zejména s Tchaj-wanem, se kterým má mnohé obchodní zájmy. Reakce akcií se tedy jeví spíše přehnaná.
Technologické akcie pod tlakem
Druhé riziko se dotýká specificky všech čínských technologických akcií. Čínský prezident si, poučen vývojem okolo amerického prezidenta Trumpa a mocí sociálních sítí, uvědomil, že čínské technologické firmy mají možnost přivlastnit si spoustu moci. Dobrým příkladem byl právě úspěšný developer a zakladatel Alibaba Jack Ma, který otevřeně kritizoval čínskou vládu. Jeho pohádkové bohatství mu umožnilo jistou nezávislost. Jack Ma dokonce na několik měsíců zmizel s veřejného prostředí, aby mu čínské autoritu připomněly, kdo je v Číně pánem a kde jsou limity občanů.
Nyní se trochu karta otočila. Díky mnoha měsícům šílené strategie „zero Covid“ se čínská ekonomika propadala. Ekonomické problémy jsou vážné, a proto se čínský prezident a s ním vláda učinit cokoliv, aby se vrátil silný hospodářský růst. I na konflikty s Alibabou se zapomene. Čínská vláda bude podporovat kohokoliv, kdo zlepší čínské ekonomické statistiky, včetně IT sektoru. Vzhledem k tomu, že Čína nikdy neměla nízké úrokové sazby, čínské akcie mají daleko reálnější ocenění než americké, které jsou vyhnané nahoru hlavně díky nadbytku hotovosti na americkém akciovém trhy.
Příležitost koupit akcie Alibaba za 59 dolarů
Akcie Alibaba má hned několik výhod. Můžete si jí koupit na americkém burzovním trhu, což se dnes dá s minimem poplatků. Nákupy na čínských burzách jsou komplikované a často velmi drahé. Na americkém trhu je vysoká likvidita, nebudete tedy nikdy mít problém akcie okamžitě nakoupit či prodat.
Od října 2020 Alibaba akcie začínají svoji postupnou sestupnou cestu. Na jeho konci se akcie začala propadat ze svých maxim 320 dolarů na mnohem nižší hodnoty. Není divu, že si mnoho velkých investorů, včetně Charlie Mungera myslelo, že je správný čas pro nákup akcií. Rok 2020 ani 2021 ale vhodný čas na její nákup nebyl.
Cena akcií se propadla až na 59 dolarů za kus během října 2022. Důvodem tohoto propadu bylo znovuzvolení čínského prezidenta pro další mandát. Trhy jistě neočekávaly, že bude zvolen někdo jiný, ale proslov čínského prezidenta byl silně autoritářský a hlavně nepřipouštěl žádné svoje chyby v politice „zero covid“. Proslov byl velmi tvrdý a agresivní investoři to vyhodnotili jako velkou hrozbu pro podnikání a ekonomický růst Číny.
Cesta vzhůru akcie Alibaba
Od té doby se však změnilo několik věcí. Čína začala od strategie „zero covid“ upouštět. Sice raketově stoupl počet nakažených Číňanů, ale změna přístupu k Covidu byla živou vodou pro čínské akcie. Druhým růstovým impulzem jsou přívětivé kroky čínské vlády. Čínský prezident si svým silným projevem zachoval tvář nesmlouvavého vůdce, avšak praktické kroky čínské vlády ukazují, že se chystá masivní podpora čínské ekonomiky. Může dojít k uvolnění měnové politiky. Na rozdíl od Evropské centrální banky, si čínská centrální banka snižování sazeb může dovolit.
Ve středu 4. ledna akcie společnosti Alibaba během jediného obchodního dne vzrostly o 13 % díky zprávě, že společnost Ant Group získala vládní souhlas s rozšířením svého podnikání v oblasti plateb. Tato zpráva byla velkou událostí, protože ukázala, že čínská vláda zmírňuje svůj postoj vůči technologickým společnostem. Právě zrušení plánovaného IPA Ant Group spustil výprodej akce Alibaba v letech 2020 a 2021. Tento krok byl vykládán jako projevem nedůvěry čínské strany vůči Alibabě. Nyní se zdá, že vše je zapomenuto.
Závěr: Kdy skončí rallye Alibaba akcie?
Nakoupit akcie Alibaba pod 60 dolarů byla životní příležitost, která se jen tak nebude opakovat. Akcie Aliababa za tuto cenu byla typicky Buffetovsky podhodnocená akcie. Konsensu analytiků nyní mluví o cílové ceně 134 dolarů. To je pořád málo, pokud zvítězí čínský pragmatismus a komunistická vláda nechá podnikatelskému sektoru volnější ruku než obvykle. Cena by mohla vystoupat mnohem výše. Avšak pokud by akcie Alibaba dosáhly v brzké době 200 dolarů, mohli bychom se znovu dočkat poklesu ceny, protože za tuto cenu je již pro investory drahá. Akcie Alibaba je nyní populární i díky fóru Reddit, takže se můžeme dočkat zvýšené volatility v následujících týdnech. Obchodování na Alibabě tak přináší možnost spekulovat nad jinými problémy než úrokové sazby Fedu.
Slušná práce, díky:-) Zejména za ten rozbor fundamentu. Vnímám to velmi podobně. Bohužel slevu na 60 usd za kus jsem provandroval. Mimochodem, Jack dneškem vyklízí pozici “CEO” v Ant. A trh přesto na BABĚ nepropadá panice. Ale vypadá to na krátkodobý top, aspoň dle svící na grafu 1w. Možná na cca 96 usd něco nakoupím. Pokud to tam ještě kdy půjde:-)
Jako rozbor fundamentu bych potřeboval takové drobnosti jako analýzu tržeb a zisku
Já měl na mysli to makro a politiku. Ale ano, bylo by to milé.
Určitě by šla, ale i tak je už článek dlouhý. A musíme se vyvarovat investičním doporučením 🙂
Díky. Tak bude zajímavé sledovat jestli překročí hranici 125 dolarů, pokud ne tak bychom mohli zase vydat dolů a možná bychom se dočkali i 96 dolarů. Na to jak je to velká společnost je hodně volatilní.
nebudete tedy nikdy mít problém akcie okamžitě nakoupit či prodat.
Co uvažované stažení všech čínských akcií z amerického trhu?
Toto riziko tam samozřejmě je, ale podle mě by k tomu došlo, jako odveta za nějaká konkrétní kroky americké administrativy. Naopak jsem kladně vyhodnotil, že do čínských firem pustil americké auditory. Určitě je ta příprava stála nemalé prostředky, takže hned stáhnout akcie z amerických trhů by nebylo pragmatické.