Fed schválil růst úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu – První zvolnění

4.5
(8)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Federální rezervní systém schválil růst základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. To znamená rozmezí 4,25 – 4,5 %. Jde o první zvolnění v tempu růstu úrokových sazeb ze strany Fed. A to po čtyřech navýšení v řadě o 0,75 procentního bodu. Je proto zřejmé, že se již blížíme do bodu, kdy americká centrální banka přestane sazby navyšovat. Což je známo jako Fed pivot, který jsem dříve vysvětloval.

Fed schválil růst úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu

Fed úrokové sazby se tím pádem dostaly na úrovně, se kterými trh dle Fed Watch počítal. Jedná se již o poměrně restriktivní hodnoty, které se projeví proti inflačně během následujícího roku. V těchto chvílích je zřejmé, že během první poloviny následujícího roku růst úrokových sazeb skončí. Zvolnění tempa ale automaticky neimplikuje, že skončí ihned.

Je vhodné kalkulovat s tím, že minimálně ještě dvě následující zasedání Fed úrokové sazby zvýší. Osobně počítám minimálně s jedním hikem 0,5 procentního bodu. A pak nás čeká něco kosmetického. Vše se ale bude odvíjet od makroekonomických dat. Pokud inflace dolů nepůjde, restrikce mohou pokračovat až do léta.

Jak jsem říkal výše, součástí dnešního statementu je i ekonomická projekce. A součástí ekonomické projekce zmíněný dot plot. Dle něj je většina členů FOMC, aby byl vrchol úrokových sazeb v příštím roce na 5 – 5,5 %. Tudíž je téměř jisté, že nás čeká ještě jeden hike o 0,5 procentního bodu. A poté poslední v kosmetické podobě. Tedy malé zvýšení o 0,25 procentního bodu. Tím se dostaneme maximálně na těch 5,5 %.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

V článku je možná malá chyba ohledně hodnoty pivotu. Pokud se dívám správně na Dot chart, je spíš v rozmezí 5.0-5.25. Teprve s touto pak sedí i v článku zmíněné zbývající navýšení o 0.75 z dnešní nové úrovně.

Reklama: